Nyt glas gør din smartphone tyndere og lettere

Corning er klar med ultratyndt og fleksibelt glas til mobile enheder.

Artikel top billede

Indtil nu har Corning mest været kendt for sit superstærke Gorilla Glass til smartphones, der blev lanceret i en ny generation tidligere i år, men nu er man klar med et nyt tyndt og fleksibelt glas-produkt, kaldet Willow Glass.  

Corning skriver i sin pressemeddelelse at det ultratynde glas skal revolutionere formgivningen for den næste generation af forbruger-elektronik. Glasset er så tyndt, at det kan "foldes rundt om" en mobil enhed.

Willow Glass kan fremstilles med temperaturer på helt op til 500 grader og det betyder at man kan bruge en "roll-to-roll" proces - som minder om produktionen af papir-aviser.

Ifølge Corning betyder den nye teknologi at bagpaneler og farvefiltre til OLED og LCD-paneler bliver tyndere, og det er også muligt at bygge kurvede skærme.

Det færdige resultat er mobile enheder der er endnu tyndere og lettere, og hvor hele enheden måske er én stor skærm. Corning fortæller at Willow Glass teknologien også skal bruges til solpaneler og belysning.

Glasset har en tykkelse på blot 0,1 millimeter og det kan fremstilles i 1 meter brede ruller med en længde på 300 meter.

De første prøveeksemplarer af glasset er allerede leveret til Cornings kunder og selskabet fortæller at man nu vil forske videre for at optimere teknologien.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks