Nyt glas gør din smartphone tyndere og lettere

Corning er klar med ultratyndt og fleksibelt glas til mobile enheder.

Artikel top billede

Indtil nu har Corning mest været kendt for sit superstærke Gorilla Glass til smartphones, der blev lanceret i en ny generation tidligere i år, men nu er man klar med et nyt tyndt og fleksibelt glas-produkt, kaldet Willow Glass.  

Corning skriver i sin pressemeddelelse at det ultratynde glas skal revolutionere formgivningen for den næste generation af forbruger-elektronik. Glasset er så tyndt, at det kan "foldes rundt om" en mobil enhed.

Willow Glass kan fremstilles med temperaturer på helt op til 500 grader og det betyder at man kan bruge en "roll-to-roll" proces - som minder om produktionen af papir-aviser.

Ifølge Corning betyder den nye teknologi at bagpaneler og farvefiltre til OLED og LCD-paneler bliver tyndere, og det er også muligt at bygge kurvede skærme.

Det færdige resultat er mobile enheder der er endnu tyndere og lettere, og hvor hele enheden måske er én stor skærm. Corning fortæller at Willow Glass teknologien også skal bruges til solpaneler og belysning.

Glasset har en tykkelse på blot 0,1 millimeter og det kan fremstilles i 1 meter brede ruller med en længde på 300 meter.

De første prøveeksemplarer af glasset er allerede leveret til Cornings kunder og selskabet fortæller at man nu vil forske videre for at optimere teknologien.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S