Nyt glas gør din smartphone tyndere og lettere

Corning er klar med ultratyndt og fleksibelt glas til mobile enheder.

Artikel top billede

Indtil nu har Corning mest været kendt for sit superstærke Gorilla Glass til smartphones, der blev lanceret i en ny generation tidligere i år, men nu er man klar med et nyt tyndt og fleksibelt glas-produkt, kaldet Willow Glass.  

Corning skriver i sin pressemeddelelse at det ultratynde glas skal revolutionere formgivningen for den næste generation af forbruger-elektronik. Glasset er så tyndt, at det kan "foldes rundt om" en mobil enhed.

Willow Glass kan fremstilles med temperaturer på helt op til 500 grader og det betyder at man kan bruge en "roll-to-roll" proces - som minder om produktionen af papir-aviser.

Ifølge Corning betyder den nye teknologi at bagpaneler og farvefiltre til OLED og LCD-paneler bliver tyndere, og det er også muligt at bygge kurvede skærme.

Det færdige resultat er mobile enheder der er endnu tyndere og lettere, og hvor hele enheden måske er én stor skærm. Corning fortæller at Willow Glass teknologien også skal bruges til solpaneler og belysning.

Glasset har en tykkelse på blot 0,1 millimeter og det kan fremstilles i 1 meter brede ruller med en længde på 300 meter.

De første prøveeksemplarer af glasset er allerede leveret til Cornings kunder og selskabet fortæller at man nu vil forske videre for at optimere teknologien.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S