Nyt glas gør din smartphone tyndere og lettere

Corning er klar med ultratyndt og fleksibelt glas til mobile enheder.

Artikel top billede

Indtil nu har Corning mest været kendt for sit superstærke Gorilla Glass til smartphones, der blev lanceret i en ny generation tidligere i år, men nu er man klar med et nyt tyndt og fleksibelt glas-produkt, kaldet Willow Glass.  

Corning skriver i sin pressemeddelelse at det ultratynde glas skal revolutionere formgivningen for den næste generation af forbruger-elektronik. Glasset er så tyndt, at det kan "foldes rundt om" en mobil enhed.

Willow Glass kan fremstilles med temperaturer på helt op til 500 grader og det betyder at man kan bruge en "roll-to-roll" proces - som minder om produktionen af papir-aviser.

Ifølge Corning betyder den nye teknologi at bagpaneler og farvefiltre til OLED og LCD-paneler bliver tyndere, og det er også muligt at bygge kurvede skærme.

Det færdige resultat er mobile enheder der er endnu tyndere og lettere, og hvor hele enheden måske er én stor skærm. Corning fortæller at Willow Glass teknologien også skal bruges til solpaneler og belysning.

Glasset har en tykkelse på blot 0,1 millimeter og det kan fremstilles i 1 meter brede ruller med en længde på 300 meter.

De første prøveeksemplarer af glasset er allerede leveret til Cornings kunder og selskabet fortæller at man nu vil forske videre for at optimere teknologien.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S