Prøv ny tjeneste fra DR før alle andre

ComON-læsere inviteres til at teste nyt projekt, der samler vores kulturarv på nettet.

Artikel top billede

DR søger lige nu betatestere til et nyt kulturudbud, danskkulturarv.dk.

Tjenesten er lige åbnet i en betaversion, men åbner først officielt til september.

Danskkulturarv.dk samler lige nu 40.000 ting fra danskernes fælles kulturarv. Film, billeder og tekster. Indholdet stammer fra DR men også
Det Danske Filminstitut, Statens Museum for Kunst, Det Kongelige Bibliotek og 1001 fortællinger om Danmark.

Senere kommer også indhold fra Statens Arkiver, Nationalmuseet og Statsbiblioteket, og andre museer, arkiver og kulturinstitutioner er på vej til at spytte i kassen med historisk indhold fra deres arkiver.


Sidens udformning er inspireret af sociale medier, så man kan udforske, eksperimentere og dele de store mængder kulturelt materiale med sine venner.

Sådan bliver man betatester

Der er to forskellige måder at blive betatester på: Man kan enten gå ind på www.danskkulturarv.dk og tilmelde sig, og man vil i løbet af kort tid modtage et login. Eksisterende betatestere får mulighed for at invitere sine venner foran i køen.

"På danskkulturarv.dk løfter vi dele af kulturarven ud af museerne og arkiverne og ind i et fælles digitalt univers, hvor man får mulighed for at udvælge, sammensætte og dele værkerne med hinanden. Man kan for eksempel blande fund fra portrætsamlingen i Det Kongelige Bibliotek og lyden fra et Karen Blixen interview fra DR med fortællingen om Karen Blixens hus fra 1001 fortællinger om Danmark, og dele sit værk med en ven. Er man særlig vild med satire som Svinene, Banjos Likørstue, drengene fra Pirat TV eller gamle udsendelser fra DRs Underholdningsafdeling, så findes det også her," fortæller Tobias Golodnoff, ansvarlig for kulturarvsprojektet.


Frem til lanceringen vil der være fejl og mangler. DR håber, at betatesterne vil hjælpe med at finde fejl og komme med forslag.

Danskkulturarv.dk lanceres endeligt i september 2012.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,