DR søger lige nu betatestere til et nyt kulturudbud, danskkulturarv.dk.
DR søger lige nu betatestere til et nyt kulturudbud, danskkulturarv.dk.
Senere kommer også indhold fra Statens Arkiver, Nationalmuseet og Statsbiblioteket, og andre museer, arkiver og kulturinstitutioner er på vej til at spytte i kassen med historisk indhold fra deres arkiver.
"På danskkulturarv.dk løfter vi dele af kulturarven ud af museerne og arkiverne og ind i et fælles digitalt univers, hvor man får mulighed for at udvælge, sammensætte og dele værkerne med hinanden. Man kan for eksempel blande fund fra portrætsamlingen i Det Kongelige Bibliotek og lyden fra et Karen Blixen interview fra DR med fortællingen om Karen Blixens hus fra 1001 fortællinger om Danmark, og dele sit værk med en ven. Er man særlig vild med satire som Svinene, Banjos Likørstue, drengene fra Pirat TV eller gamle udsendelser fra DRs Underholdningsafdeling, så findes det også her," fortæller Tobias Golodnoff, ansvarlig for kulturarvsprojektet.
Danskkulturarv.dk lanceres endeligt i september 2012.
Seneste nyt
Datalogisk Institut på Københavns Universitet ramt af cyberangreb
En tabt generation af unge danske it-folk kan komme til at koste danske virksomheder dyrt
Microsoft søger patent: Ny AI vil kunne ændre og redigere tale i realtid
Nvidia-topchef skal afhøres efter mistanke om spionage og aflytning
NNIT sadler om med ny strategi: Her er tophef Claus Rydkjærs nye plan
Annonce
Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse
Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone
Midtjylland
Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse
Københavnsområdet
Annonceindlæg tema
Cloud & AI
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Navnenyt fra it-Danmark
Netip A/S
Netip A/S
LCG
Netip A/S
Mest læste