Fremtidens dukke kommer fra 3D-printeren

Design din egen digitale avatar og få den printet ud som en dukke.

Artikel top billede

Det nystartede firma MakieLab vil lade sine kunder designe deres egne actiondukker på nettet, som så printes ud med 3D-printere og sendes til kunderne. Firmaet har netop lanceret sin Makies-platform i en åben alpha-test og samtidig afsluttet en investeringsrunde, hvor selskabet har samlet omkring otte millioner kroner i frisk kapital.

Pengene kommer blandt andet fra danske Sunstone Capital, der har den kendte iværksætter Nikolaj Nyholm som partner. Han stiftede domæne-firmaet Speednames i 1999 og stod i spidsen for Polar Rose, der blev solgt til Apple for et større millionbeløb.

Sunstone har tidligere investeret i en række start-ups, herunder tyske Gidsy, der forsøger at bygge en slags markedsplads for oplevelser.

"Makies viser hvordan 3D-printere kommer til at ændre vores daglige liv på mange forskellige måder. Min datter sparer allerede sammen med sine lommepenge til at købe en Makie og for hende og hendes jævnaldrende vil denne form for fysisk tilpasning være normen," siger Nikolaj Nyholm.

Det er allerede muligt at tilpasse dukkens øjne, næse, mund, ansigtsudtryk og senere skal brugerne også kunne vælge forskellige hudfarver og beklædning. Det er gratis at lave sin egen digitale dukke, men den færdige fysiske dukke koster omkring 1.000 kr.

Foruden Sunstone Capital deltager finske Lifeline Ventures og Ynnis Ventures i den seneste investeringsrunde.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S