Fremtidens dukke kommer fra 3D-printeren

Design din egen digitale avatar og få den printet ud som en dukke.

Artikel top billede

Det nystartede firma MakieLab vil lade sine kunder designe deres egne actiondukker på nettet, som så printes ud med 3D-printere og sendes til kunderne. Firmaet har netop lanceret sin Makies-platform i en åben alpha-test og samtidig afsluttet en investeringsrunde, hvor selskabet har samlet omkring otte millioner kroner i frisk kapital.

Pengene kommer blandt andet fra danske Sunstone Capital, der har den kendte iværksætter Nikolaj Nyholm som partner. Han stiftede domæne-firmaet Speednames i 1999 og stod i spidsen for Polar Rose, der blev solgt til Apple for et større millionbeløb.

Sunstone har tidligere investeret i en række start-ups, herunder tyske Gidsy, der forsøger at bygge en slags markedsplads for oplevelser.

"Makies viser hvordan 3D-printere kommer til at ændre vores daglige liv på mange forskellige måder. Min datter sparer allerede sammen med sine lommepenge til at købe en Makie og for hende og hendes jævnaldrende vil denne form for fysisk tilpasning være normen," siger Nikolaj Nyholm.

Det er allerede muligt at tilpasse dukkens øjne, næse, mund, ansigtsudtryk og senere skal brugerne også kunne vælge forskellige hudfarver og beklædning. Det er gratis at lave sin egen digitale dukke, men den færdige fysiske dukke koster omkring 1.000 kr.

Foruden Sunstone Capital deltager finske Lifeline Ventures og Ynnis Ventures i den seneste investeringsrunde.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S