Fremtidens dukke kommer fra 3D-printeren

Design din egen digitale avatar og få den printet ud som en dukke.

Artikel top billede

Det nystartede firma MakieLab vil lade sine kunder designe deres egne actiondukker på nettet, som så printes ud med 3D-printere og sendes til kunderne. Firmaet har netop lanceret sin Makies-platform i en åben alpha-test og samtidig afsluttet en investeringsrunde, hvor selskabet har samlet omkring otte millioner kroner i frisk kapital.

Pengene kommer blandt andet fra danske Sunstone Capital, der har den kendte iværksætter Nikolaj Nyholm som partner. Han stiftede domæne-firmaet Speednames i 1999 og stod i spidsen for Polar Rose, der blev solgt til Apple for et større millionbeløb.

Sunstone har tidligere investeret i en række start-ups, herunder tyske Gidsy, der forsøger at bygge en slags markedsplads for oplevelser.

"Makies viser hvordan 3D-printere kommer til at ændre vores daglige liv på mange forskellige måder. Min datter sparer allerede sammen med sine lommepenge til at købe en Makie og for hende og hendes jævnaldrende vil denne form for fysisk tilpasning være normen," siger Nikolaj Nyholm.

Det er allerede muligt at tilpasse dukkens øjne, næse, mund, ansigtsudtryk og senere skal brugerne også kunne vælge forskellige hudfarver og beklædning. Det er gratis at lave sin egen digitale dukke, men den færdige fysiske dukke koster omkring 1.000 kr.

Foruden Sunstone Capital deltager finske Lifeline Ventures og Ynnis Ventures i den seneste investeringsrunde.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Project Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S