Legendarisk spilprogrammør udvikler VR-hjelm

Den nye billige VR-hjelm fra John Carmack skal suge dig helt ind i spiloplevelsen.

Artikel top billede

På spilmessen E3 kunne programmøren John Carmack vise sit nyeste projekt; et byggesæt til en meget avanceret Virtual Reality-hjelm. Carmack er nok den mest berømte spilprogrammør - han skabte 3D-action-genren med spil som Wolfenstein, Doom og Quake. Han står i spidsen for id software, og han har tidligere forsøgt at bygge en rumraket med sit firma Armadillo Aerospace.

Denne gang har Carmack sat sig som mål at udvikle det bedste Head-Mounted-Display. De første VR-hjelme kom allerede for 20 år siden, men de var store, klodsede og meget dyre.

Prototypen som blev vist på E3 var monteret på en normal skibrille. Den bruger et system kaldet Rift, der er udviklet af Oculus sammen med Carmack. Her ligger opløsningen på 1280 x 800 billedpunkter (640 x 800 til hvert øje) og latenstiden skulle være helt nede på 20 ms.

Det er også den magiske grænse for, hvornår hjernen begynder at opfatte oplevelsen som ægte, mener Carmack.

Brugeren kan altså bevæge hovedet og får samtidig illusionen af, at man befinder sig i en virtuel verden og kan kigge i alle retninger.

Carmack demonstrerede prototypen med en modificeret 3D-udgave af "Doom 3". Han vil senere tilbyde komponenterne som et byggesæt, der skal koste omkring 500 dollar.

Han mener at kvaliteten er på niveau med de professionelle systemer, som i øjeblikket koster omkring 10.000 dollar, og forventer at de første kommercielle spil der understøtter systemet kommer inden for et-to år.

Men Carmack sagde dog ikke, om id software også har planer om at sælge spil til 3D-hjelmen.

Den legendariske Doom-programmør er måske inspireret af Googles computerbrille, Project Glass, som også har et indbygget display.

Men her er forskellen, at Google-brillen skal blænde computer-informationer ind i brugerens synsfelt - det, der kaldes augmented reality - mens VR-briller lader dig forsvinde helt ind i en computer-verden.

Så VR-briller kræver at brugeren står stille eller sidder ned - ellers kan det hurtigt blive farligt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S