Derfor skal du ikke lave Facebook-konkurrencer

Du skal passe på med Facebook-konkurrencer: De virker som en magnet på præmiejægere og bingoelskere.

Artikel top billede

Gavekort, iPads og eksotiske rejser.

Det er bare nogle af de ting, som virksomheder lokker med i konkurrencer på Facebook.

En præmie kan være en let og effektiv adgang til at få flere likes på sin Facebook-side, men det er ikke ensbetydende med, at det er et godt middel at benytte sig af, mener Facebook-ekspert Thomas Bigum. 

Han forklarer, at der skal være en meget tæt sammenhæng mellem det, du vil kommunikere med din side, og så den præmie som du udlodder.

"Jeg skal hilse dig og sige, at jeg hurtigt kan få mange likes, hvis jeg udlover en præmie på 25.000 kroner. Men spørgsmålet er, om det er de rigtige mennesker, der liker min side," siger han.

Pas på bingo-segmentet

For at få en effektiv kommunikation via din Facebook-side er det vigtigt, at du rammer din målgruppe ret præcist.

Men ifølge Thomas Bigum er der en risiko for, at mange af de personer, der ender med at like dit produkt, udelukkende er interesseret i den præmie, du tilbyder.

"I dag findes der en helt særlig gruppe af danskere, der udelukkende er på Facebook for at deltage i konkurrencer. Der findes fora, hvor de sidder og diskuterer, ‘hvor kan vi vinde noget i dag'. Det er et helt bingo-segment, der ikke laver andet end at deltage i konkurrencer og jage præmier," siger han.

Har du fundet en god idé til en konkurrence, hvor præmien matcher din målgruppe, skal du desuden være opmærksom på, at konkurrencen skal overholde Facebooks konkurrenceregler.

I denne artikel kan du læse en vejledning til, hvordan du gør det.

Læs også:

Derfor skal du ikke købe Facebook-annoncer

Facebook klar med App Center  

Sådan undgår du at Facebook sletter dit firmas side

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS