Derfor skal du ikke lave Facebook-konkurrencer

Du skal passe på med Facebook-konkurrencer: De virker som en magnet på præmiejægere og bingoelskere.

Artikel top billede

Gavekort, iPads og eksotiske rejser.

Det er bare nogle af de ting, som virksomheder lokker med i konkurrencer på Facebook.

En præmie kan være en let og effektiv adgang til at få flere likes på sin Facebook-side, men det er ikke ensbetydende med, at det er et godt middel at benytte sig af, mener Facebook-ekspert Thomas Bigum. 

Han forklarer, at der skal være en meget tæt sammenhæng mellem det, du vil kommunikere med din side, og så den præmie som du udlodder.

"Jeg skal hilse dig og sige, at jeg hurtigt kan få mange likes, hvis jeg udlover en præmie på 25.000 kroner. Men spørgsmålet er, om det er de rigtige mennesker, der liker min side," siger han.

Pas på bingo-segmentet

For at få en effektiv kommunikation via din Facebook-side er det vigtigt, at du rammer din målgruppe ret præcist.

Men ifølge Thomas Bigum er der en risiko for, at mange af de personer, der ender med at like dit produkt, udelukkende er interesseret i den præmie, du tilbyder.

"I dag findes der en helt særlig gruppe af danskere, der udelukkende er på Facebook for at deltage i konkurrencer. Der findes fora, hvor de sidder og diskuterer, ‘hvor kan vi vinde noget i dag'. Det er et helt bingo-segment, der ikke laver andet end at deltage i konkurrencer og jage præmier," siger han.

Har du fundet en god idé til en konkurrence, hvor præmien matcher din målgruppe, skal du desuden være opmærksom på, at konkurrencen skal overholde Facebooks konkurrenceregler.

I denne artikel kan du læse en vejledning til, hvordan du gør det.

Læs også:

Derfor skal du ikke købe Facebook-annoncer

Facebook klar med App Center  

Sådan undgår du at Facebook sletter dit firmas side

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job