Artikel top billede

Password-tyveri rammer også eHarmony og Last.fm

Efter password-tyveriet hos LinkedIn i denne uge er eHarmony og Last.fm nu også ramt.

For et par dage siden måtte LinkedIn indrømme at "nogle" af brugerne har fået stjålet deres password. Der har været rygter om at hele 6,5 millioner LinkedIn-brugere har fået deres password kompromitteret, og de ramte brugere har fået deres konto deaktiveret, indtil de har nulstillet deres kodeord.

Men LinkedIn er ikke de eneste, der har været ramt af password-tyveri i denne uge. Næsten samtidig måtte dating-tjenesten eHarmony advare sine brugere om, at deres password kan være stjålet.

I et blogindlæg skriver eHarmony, at det kun er en lille del af brugerne, der er ramt, men alligevel har man valgt at nulstille kodeordene. Det anbefales generelt at vælge stærke kodeord med otte tegn eller mere, bruge forskellige kodeord til hver tjeneste og skifte det med regelmæssige mellemrum.

Senest er det så Last.fm, der er ramt af password-tyveri. I sin blog antyder Last.fm, at det kan være relateret til de andre sager om kompromitterede kodeord i denne uge.

Last.fm opfordrer nu alle sine brugere til at ændre deres password - selvom det måske kun er en lille del, der har fået kodeordet stjålet.

Hvis man bruger det samme password på andre sites, anbefales det også at ændre kodeordet på disse sites.

LinkedIn fortæller nu at man samarbejder med politiet om at opklare sagen, men selskabet kan stadig ikke sige, hvor mange af brugerne der er ramt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere