Mærk knapperne på din touchskærm

Med ny teknologi kan skærmen selv danne knapper, som forsvinder igen.

Artikel top billede

Fremtiden tilhører de berøringsfølsomme skærme, også kaldet touch-screens - hvad enten det er smartphones, tavlecomputere eller bærbare. Men det er alligevel ikke helt den samme fornemmelse at skrive på et skærm-tastatur - man savner den fysiske feedback fra tasterne.
 
Det bliver måske anderledes snart. Flere firmaer arbejder på teknologi, der skal gøre det muligt at danne knapper på skærmen, som så forsvinder igen bagefter.

Firmaet Tactus Technology fra Californien har netop demonstreret sit Tactile Layer på Display Week messen i Boston.

Tactus anbringer et særligt lag på displayet, som er lige så fladt som den normale touch-overflade. Det indeholder små usynlige kanaler, som fyldes med gennemsigtig olie. Med denne "Microfluid" teknik kan man danne taster, altså "buler" på skærmen, som giver et haptisk feedback.  

I denne video kan man se en demonstration af, hvordan det fungerer. Den første prototype er udviklet sammen med firmaet Touch Revolution, som er et datterselskab af det taiwanesiske skærmfirma TPK.

På Display Week kunne Tactus fremvise en Android-tablet med fysiske taster. Tactile Layer skulle egne sig til alt fra smartphones til industrimaskiner. De første produkter skal allerede være klar til næste år.

Teknologien kan også give helt nye muligheder for spil, hvor man kan interagere med skærmens overflade. Det kunne også hjælpe blinde og svagtseende, som dermed kan "føle" indholdet på displayet.
 
Tidligere har firmaet Artificial Muscle vist en anden teknologi, hvor skærmen kan levere en form for force-feedback når man f.eks. trykker på en knap. Der er også været enkelte produkter på markedet, bl.a. fra Nokia, hvor man i begrænset omfang kunne mærke med fingrene hvad der foregår på skærmen.
 
Verizon fik sidste år tildelt et patent på en lignende skærmteknologi, hvor taster og andre styreelementer kan dannes efter behov.

Hos Apple arbejder man ligeledes på touchskærme, der kan ændre form ved berøring. En patentansøgning fra Apple beskriver et system der vil gøre det muligt for skærmen på en iPad, iPhone eller iPod touch at forme fysiske knapper, pile eller konturer, så elementer på skærmen faktisk får en tredje dimension.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S