Megaupload-brugere får lovligt indhold tilbage

Sports-journalist får Hollywood-advokater til at bøje sig.

Artikel top billede

Selvom Megaupload ifølge kradsbørstige anklager fra FBI var en ren forbryder-rede proppet med piratkopierede film og musik, så var der også en mængde indhold på sitet, der hverken krænkede copyright eller andre regler. Alligevel blev alle filer rub og stub beslaglagt og tilbageholdt, da FBI i januar åbnede en af nyere tids største opgør mellem rettighedshavere og filedere, og i en stort anlagt kriminalsag fik Megauploads stifter Kim Dotcom anholdt i New Zealand. Samtidigt fik myndighederne firmaets økonomiske aktiver indefrosset og et af verdens største fildelingssites blev lukket og slukket.

Forsvarerne i retssagen, der kører i USA, har med blandet held forsøgt at redde de mange gigabyte data, men indtil nu har modparten - anklageren og advokater fra MPAA - Motion Picture Association of America - modsat sig, at brugerne fik deres beslaglagte materiale tilbage igen.

Nu har MPPA meddelt, at man alligevel vil gå med til, at brugerne får deres indhold udleveret - så længe der er tale om indhold, der ikke krænker filmselskabernes copyright.

Blandt de Megaupload-brugere, der er kommet i klemme i sagen, er den amerikansk sportsjournalist Kyle Goodwin, der brugte Megaupload som cloud-storage for sine foto-samlinger og andre arbejdsdokumenter.

Lovligt indhold kan underminerer kriminalsagen

Han klagede i april over, at hans borgerrettigheder var blevet krænket ved beslaglæggelsen af hans private dokumenter. Hans sag blev ført af interesseorganisationen EFF, der støtter Megaupload i sagen mod myndigheder og rettighedshavere. (Se Kyle Goodwins klage her).

Ifølge Torrentfreak er der blandt Megauploadbrugerene tusindevis af amerikanske soldater, der har delt private ikke ophavsretsbeskyttede filer på sitet - materiale, som de nu omsider kan få adgang til igen.

Torrentfreak gør dog opmærksom på, at det rent praktisk bliver uhyre vanskeligt for retten at oprette mekanismer, hvormed man kan skille indhold, der omfattet af ophavsret fra indhold, der ikke er. Derfor kan MPAAs imødegåelse af brugerne i første omgang virke som en tom gestus.

Men måske kan udleveringen af lovligt indhold sætte yderligere skub i den igangværende underminering af FBI's materiale.

Som ComON skrev for nylig, bygger FBI sin sag på, at Megaupload er et rendyrket kriminelt foretagende på linje med narko-karteller. Megauploads forsvar mener omvendt, at sagen bør falde, fordi sitet ikke har begået noget kriminelt, men højest medvirket til at nogle brugere foretog copyright-krænkelser, hvilket kun kan medføre en civil retssag, ikke en kriminalsag.

Har du mistet materiale i Megaupload-sagen? Så vil ComON vil gerne høre fra dig. Skriv til redaktion@comon.dk.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura