Megaupload-brugere får lovligt indhold tilbage

Sports-journalist får Hollywood-advokater til at bøje sig.

Artikel top billede

Selvom Megaupload ifølge kradsbørstige anklager fra FBI var en ren forbryder-rede proppet med piratkopierede film og musik, så var der også en mængde indhold på sitet, der hverken krænkede copyright eller andre regler. Alligevel blev alle filer rub og stub beslaglagt og tilbageholdt, da FBI i januar åbnede en af nyere tids største opgør mellem rettighedshavere og filedere, og i en stort anlagt kriminalsag fik Megauploads stifter Kim Dotcom anholdt i New Zealand. Samtidigt fik myndighederne firmaets økonomiske aktiver indefrosset og et af verdens største fildelingssites blev lukket og slukket.

Forsvarerne i retssagen, der kører i USA, har med blandet held forsøgt at redde de mange gigabyte data, men indtil nu har modparten - anklageren og advokater fra MPAA - Motion Picture Association of America - modsat sig, at brugerne fik deres beslaglagte materiale tilbage igen.

Nu har MPPA meddelt, at man alligevel vil gå med til, at brugerne får deres indhold udleveret - så længe der er tale om indhold, der ikke krænker filmselskabernes copyright.

Blandt de Megaupload-brugere, der er kommet i klemme i sagen, er den amerikansk sportsjournalist Kyle Goodwin, der brugte Megaupload som cloud-storage for sine foto-samlinger og andre arbejdsdokumenter.

Lovligt indhold kan underminerer kriminalsagen

Han klagede i april over, at hans borgerrettigheder var blevet krænket ved beslaglæggelsen af hans private dokumenter. Hans sag blev ført af interesseorganisationen EFF, der støtter Megaupload i sagen mod myndigheder og rettighedshavere. (Se Kyle Goodwins klage her).

Ifølge Torrentfreak er der blandt Megauploadbrugerene tusindevis af amerikanske soldater, der har delt private ikke ophavsretsbeskyttede filer på sitet - materiale, som de nu omsider kan få adgang til igen.

Torrentfreak gør dog opmærksom på, at det rent praktisk bliver uhyre vanskeligt for retten at oprette mekanismer, hvormed man kan skille indhold, der omfattet af ophavsret fra indhold, der ikke er. Derfor kan MPAAs imødegåelse af brugerne i første omgang virke som en tom gestus.

Men måske kan udleveringen af lovligt indhold sætte yderligere skub i den igangværende underminering af FBI's materiale.

Som ComON skrev for nylig, bygger FBI sin sag på, at Megaupload er et rendyrket kriminelt foretagende på linje med narko-karteller. Megauploads forsvar mener omvendt, at sagen bør falde, fordi sitet ikke har begået noget kriminelt, men højest medvirket til at nogle brugere foretog copyright-krænkelser, hvilket kun kan medføre en civil retssag, ikke en kriminalsag.

Har du mistet materiale i Megaupload-sagen? Så vil ComON vil gerne høre fra dig. Skriv til redaktion@comon.dk.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job