Lammetæv til Sterias valg af eks SAP-chef

Sterias valg af den forhenværende SAP topchef Leo Apotheker til bestyrelsen møder voldsom kritik. Ikke mindst på grund af hans korte og kontroversielle topjob hos HP.

Artikel top billede

"Skal vi nu forvente, at Steria sælger sin kerneforretning fra og køber SAP?", spørger Anthony Miller fra analysehuset TechMarketView retorisk.

Kommentaren kommer efter at Steria har udnævnt Leo Apotheker til posten som formand for selskabets bestyrelse.

Udover Apotheker har Steria også udnævnt Laetitia Puyfaucher, medstifter og formand for bestyrelsen i det verdensomspændende PR-hus WordAppeal, til bestyrelsen.

Chefen for Steria, Francois Enaud, er ikke spor bekymret, men glæder sig til at høste fra Apothekers mange års erfaring med "strategisk planlægning" og at samarbejde med begge de nye medlemmer.

"Set i lyset af de omfattende forandringer, der sker i vores branche, vil Leo's ekspertise i strategisk planlægning og Laetitia's i image-udvikling være værdifulde for vores koncern," siger han.

"Måske skulle hr. Enaud (Sterias chef, red.) læse artiklen fra Fortune 'How HP Lost Its Way' for virkelig at værdsætte det fulde omfang af Leo's ekspertise i strategisk planlægning," fortsætter Antony Miller sin kritik overfor IDG News Service.

Miller hentyder til de 11 måneder, som Leo Apotheker var ansat som topchef for HP. En periode, der mildest talt ikke gavnede HP, og som kan have kostet selskabet op mod
180 millioner kroner.

Steria fremhæver i en kommentar, at Leo Apotheker har arbejdet i ledende stillinger hos SAP i næsten 20 år. Han har derudover siddet i lignende stillinger hos Schneider Electric og NGO Planet Finance.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos