Lammetæv til Sterias valg af eks SAP-chef

Sterias valg af den forhenværende SAP topchef Leo Apotheker til bestyrelsen møder voldsom kritik. Ikke mindst på grund af hans korte og kontroversielle topjob hos HP.

Artikel top billede

"Skal vi nu forvente, at Steria sælger sin kerneforretning fra og køber SAP?", spørger Anthony Miller fra analysehuset TechMarketView retorisk.

Kommentaren kommer efter at Steria har udnævnt Leo Apotheker til posten som formand for selskabets bestyrelse.

Udover Apotheker har Steria også udnævnt Laetitia Puyfaucher, medstifter og formand for bestyrelsen i det verdensomspændende PR-hus WordAppeal, til bestyrelsen.

Chefen for Steria, Francois Enaud, er ikke spor bekymret, men glæder sig til at høste fra Apothekers mange års erfaring med "strategisk planlægning" og at samarbejde med begge de nye medlemmer.

"Set i lyset af de omfattende forandringer, der sker i vores branche, vil Leo's ekspertise i strategisk planlægning og Laetitia's i image-udvikling være værdifulde for vores koncern," siger han.

"Måske skulle hr. Enaud (Sterias chef, red.) læse artiklen fra Fortune 'How HP Lost Its Way' for virkelig at værdsætte det fulde omfang af Leo's ekspertise i strategisk planlægning," fortsætter Antony Miller sin kritik overfor IDG News Service.

Miller hentyder til de 11 måneder, som Leo Apotheker var ansat som topchef for HP. En periode, der mildest talt ikke gavnede HP, og som kan have kostet selskabet op mod
180 millioner kroner.

Steria fremhæver i en kommentar, at Leo Apotheker har arbejdet i ledende stillinger hos SAP i næsten 20 år. Han har derudover siddet i lignende stillinger hos Schneider Electric og NGO Planet Finance.

Læses lige nu

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect