Lammetæv til Sterias valg af eks SAP-chef

Sterias valg af den forhenværende SAP topchef Leo Apotheker til bestyrelsen møder voldsom kritik. Ikke mindst på grund af hans korte og kontroversielle topjob hos HP.

Artikel top billede

"Skal vi nu forvente, at Steria sælger sin kerneforretning fra og køber SAP?", spørger Anthony Miller fra analysehuset TechMarketView retorisk.

Kommentaren kommer efter at Steria har udnævnt Leo Apotheker til posten som formand for selskabets bestyrelse.

Udover Apotheker har Steria også udnævnt Laetitia Puyfaucher, medstifter og formand for bestyrelsen i det verdensomspændende PR-hus WordAppeal, til bestyrelsen.

Chefen for Steria, Francois Enaud, er ikke spor bekymret, men glæder sig til at høste fra Apothekers mange års erfaring med "strategisk planlægning" og at samarbejde med begge de nye medlemmer.

"Set i lyset af de omfattende forandringer, der sker i vores branche, vil Leo's ekspertise i strategisk planlægning og Laetitia's i image-udvikling være værdifulde for vores koncern," siger han.

"Måske skulle hr. Enaud (Sterias chef, red.) læse artiklen fra Fortune 'How HP Lost Its Way' for virkelig at værdsætte det fulde omfang af Leo's ekspertise i strategisk planlægning," fortsætter Antony Miller sin kritik overfor IDG News Service.

Miller hentyder til de 11 måneder, som Leo Apotheker var ansat som topchef for HP. En periode, der mildest talt ikke gavnede HP, og som kan have kostet selskabet op mod
180 millioner kroner.

Steria fremhæver i en kommentar, at Leo Apotheker har arbejdet i ledende stillinger hos SAP i næsten 20 år. Han har derudover siddet i lignende stillinger hos Schneider Electric og NGO Planet Finance.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S