Lammetæv til Sterias valg af eks SAP-chef

Sterias valg af den forhenværende SAP topchef Leo Apotheker til bestyrelsen møder voldsom kritik. Ikke mindst på grund af hans korte og kontroversielle topjob hos HP.

Artikel top billede

"Skal vi nu forvente, at Steria sælger sin kerneforretning fra og køber SAP?", spørger Anthony Miller fra analysehuset TechMarketView retorisk.

Kommentaren kommer efter at Steria har udnævnt Leo Apotheker til posten som formand for selskabets bestyrelse.

Udover Apotheker har Steria også udnævnt Laetitia Puyfaucher, medstifter og formand for bestyrelsen i det verdensomspændende PR-hus WordAppeal, til bestyrelsen.

Chefen for Steria, Francois Enaud, er ikke spor bekymret, men glæder sig til at høste fra Apothekers mange års erfaring med "strategisk planlægning" og at samarbejde med begge de nye medlemmer.

"Set i lyset af de omfattende forandringer, der sker i vores branche, vil Leo's ekspertise i strategisk planlægning og Laetitia's i image-udvikling være værdifulde for vores koncern," siger han.

"Måske skulle hr. Enaud (Sterias chef, red.) læse artiklen fra Fortune 'How HP Lost Its Way' for virkelig at værdsætte det fulde omfang af Leo's ekspertise i strategisk planlægning," fortsætter Antony Miller sin kritik overfor IDG News Service.

Miller hentyder til de 11 måneder, som Leo Apotheker var ansat som topchef for HP. En periode, der mildest talt ikke gavnede HP, og som kan have kostet selskabet op mod
180 millioner kroner.

Steria fremhæver i en kommentar, at Leo Apotheker har arbejdet i ledende stillinger hos SAP i næsten 20 år. Han har derudover siddet i lignende stillinger hos Schneider Electric og NGO Planet Finance.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job