Millionaftaler og svensk vækst giver bonus for Descom

Mens stilstand eller ligefrem faldende resultater præger store dele af branchen, formår supply- og hardwareleverandøren fra Ballerup at øge indtjeningen.

Artikel top billede

Descom kommer ud af 2011 med et overskud på cirka 5,2 millioner kroner før skat. Det er en fremgang på knap ni procent i forhold til 2010.

"Jeg ved godt, der er mange i vores branche, som siger, at man ikke kan tjene penge på vores produkter. Men vi har en størrelse, hvor vi kan sige nej til en ordre, vi ikke kan tjene penge på," siger direktør Johnny Helander.

Alligevel kan han ikke sætte fingeren på, hvad præcist det er, Descom gør, der adskiller dem fra andre forhandlere, som har svært ved at tjene penge på hardware.

Ballerup-forhandleren har dog efterhånden opbygget en bred portefølje af produkter, lokaliteter og kunder, så virksomheden tjener penge på mange fronter.

"Vi får rigtig mange offentlige ordrer, hvor det offentlige handler udenom SKI til en bedre pris, og så har vi en række store private aftalekunder. For eksempel har vi lige vundet en større millionaftale med Dong. Det er så godt nok først i år, og det har derfor ikke berørt vores 2011-regnskab," siger Johnny Helander til CRN.

Også uden for Danmark tjener Descom penge. Trods store flytteomkostninger i 2011 giver også den svenske afdeling overskud.

"Vi har aldrig haft større vækst i Sverige. Og 2012 bliver endnu bedre. Vi har på nuværende tidspunkt haft et større overskud, end vi havde hele sidste år," fortæller Johnny Helander.

Men Sverige er ikke det eneste Descom skal tjene penge på i 2012. Virksomheden har tidligere fokuseret på B2B-salg, men i januar 2012 øjnede Ballerup-forhandleren en god avance på forbrugerprodukter trods hård konkurrence på forbrugermarkedet. Det førte til webshoppen wehaveitall.dk, der allerede nu har haft fire gange så mange ordrer, som Descom havde budgetteret med.

"Vi kigger også på telemarkedet. I dag kan du godt købe en mobiltelefon og noget tilbehør hos os, men abonnementer og lignende kan vi ikke klare. Der snakker vi med mindre virksomheder, som kan sådan noget i dag, og måske ender vi med at købe sådan en op eller starte det op helt fra bunden selv," fortæller Descom-direktøren.

Johnny Helander kan ikke sætte præcise tidsperspektiver på indtagelsen af teleområdet, til gengæld løfter han gerne sløret for andre ekspansionsplaner.

"Vi kigger meget på at etablere os i Norge, og jeg tror på, det når at blive i slutningen af 2012 eller eventuelt i starten af 2013."

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S