Din Mac bliver dyrere: Apple hæver de danske priser

En prisjustering betyder, at det nu bliver mærkbart dyrere at købe en Macbook i Danmark.

Artikel top billede

Det kommer måske ikke som et stort chok, at den nye Macbook Pro med retina-skærm får tårnhøje priser på 17.599 og 22.499 kroner.

Hvad der er mere overraskende er, at Apple sammen med mandag aftens mange produktlanceringer har indført prisstigninger på sine Macs i Danmark.

Det er på trods af, at de amerikanske priser forbliver uændrede.

De billigste bliver dyrere

Det er især de billigste modeller, der bliver ramt.

Eksempelvis koster den billigste Macbook Air fortsat 999 dollar i USA, selv om den nu har fået mere ram og er blevet udstyret med en hurtigere processor. Men i Danmark bruger Apple alligevel anledningen til at indføre en prisstigning fra 7499 kroner til 8.099 kroner.

Det samme gælder den billigste Macbook Pro på 13" uden retina-skærm, der nu stiger med 700 kroner i pris. Den kostede før 8.999 kroner, men får nu et prisskilt på 9.699 kroner.

Når du kigger ned over den nye prisliste, vil du muligvis bemærke, at en Macbook Air på 11" og 13" med 128 gb hukommelse ikke er steget i pris, men tværtimod er blevet 100 kroner billigere.

Det er der dog en god forklaring på.

Prisfald i USA

Det skyldes, at netop disse modeller har fået et endnu mere mærkbart prisdyk i USA, hvor de er blevet hele 100 dollar (knap 600 kroner) billigere.

Apple har ikke givet nogen forklaring på prisstigningerne. Men det kan hænge sammen med, at dollarkursen er steget betydeligt det sidste år.

For lidt mere end et år siden dykkede dollarkursen ned under fem kroner, mens den i dag er steget til et niveau omkring de seks kroner.

Se de nye priser herunder

Macbook Air
Macbook Air 11" 64 gb. Før 7.499. Nu 8.099
Macbook Air 11" 128 gb. Før 8.999. Nu 8.899
Macbook Air 13" 128 gb. Før 9.799. Nu 9.699
Macbook Air 13" 256 gb. Før 11.999. Nu 12.099

Macbook Pro - uden retina:
Macbook Pro 13" 500 gb. Før 8999. Nu 9.699
Macbook Pro 13" 750 gb. Før 11.299. Nu 12.099

Macbook Pro 15" 500 gb. Før 13.799. Nu 14.599
Macbook Pro 15" 750 gb. Før 16.499. Nu 17.599

Læs også:

Her er alle nyhederne fra Apple-præsentationen

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse