Din Mac bliver dyrere: Apple hæver de danske priser

En prisjustering betyder, at det nu bliver mærkbart dyrere at købe en Macbook i Danmark.

Artikel top billede

Det kommer måske ikke som et stort chok, at den nye Macbook Pro med retina-skærm får tårnhøje priser på 17.599 og 22.499 kroner.

Hvad der er mere overraskende er, at Apple sammen med mandag aftens mange produktlanceringer har indført prisstigninger på sine Macs i Danmark.

Det er på trods af, at de amerikanske priser forbliver uændrede.

De billigste bliver dyrere

Det er især de billigste modeller, der bliver ramt.

Eksempelvis koster den billigste Macbook Air fortsat 999 dollar i USA, selv om den nu har fået mere ram og er blevet udstyret med en hurtigere processor. Men i Danmark bruger Apple alligevel anledningen til at indføre en prisstigning fra 7499 kroner til 8.099 kroner.

Det samme gælder den billigste Macbook Pro på 13" uden retina-skærm, der nu stiger med 700 kroner i pris. Den kostede før 8.999 kroner, men får nu et prisskilt på 9.699 kroner.

Når du kigger ned over den nye prisliste, vil du muligvis bemærke, at en Macbook Air på 11" og 13" med 128 gb hukommelse ikke er steget i pris, men tværtimod er blevet 100 kroner billigere.

Det er der dog en god forklaring på.

Prisfald i USA

Det skyldes, at netop disse modeller har fået et endnu mere mærkbart prisdyk i USA, hvor de er blevet hele 100 dollar (knap 600 kroner) billigere.

Apple har ikke givet nogen forklaring på prisstigningerne. Men det kan hænge sammen med, at dollarkursen er steget betydeligt det sidste år.

For lidt mere end et år siden dykkede dollarkursen ned under fem kroner, mens den i dag er steget til et niveau omkring de seks kroner.

Se de nye priser herunder

Macbook Air
Macbook Air 11" 64 gb. Før 7.499. Nu 8.099
Macbook Air 11" 128 gb. Før 8.999. Nu 8.899
Macbook Air 13" 128 gb. Før 9.799. Nu 9.699
Macbook Air 13" 256 gb. Før 11.999. Nu 12.099

Macbook Pro - uden retina:
Macbook Pro 13" 500 gb. Før 8999. Nu 9.699
Macbook Pro 13" 750 gb. Før 11.299. Nu 12.099

Macbook Pro 15" 500 gb. Før 13.799. Nu 14.599
Macbook Pro 15" 750 gb. Før 16.499. Nu 17.599

Læs også:

Her er alle nyhederne fra Apple-præsentationen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S