Apple går til angreb på Google

Med de seneste annonceringer fra Apple går krigen med Gogle ind i en ny og ophedet fase.

Artikel top billede

Det er ikke længe siden, at Google og Apple var venner. Google-chef Eric Schmidt sad i Apples bestyrelse og de to firmaer havde et samarbejde på en række områder. Sådan er det ikke længere. Den afdøde Apple-stifter Steve Jobs erklærede i sin biografi, at han ville "smadre" Googles Android, og Eric Schmidt trak sig fra sin bestyrelsespost hos Apple i 2009.

Med de seneste annonceringer på Apples Worldwide Developer Conference (WWDC) er der for alvor lagt op til krig mellem Apple og Google. Indtil nu har Apple brugt Google Maps på sine mobile enheder. Men nu er det slut - Apple har udviklet sin egen Maps-applikation med kortmateriale fra forskellige partnere, herunder TomTom. Den nye applikation i iOS 6, der kommer til efteråret, kan blandt andet byde på 3D-visning af verdens storbyer.

Så er det nok ikke helt tilfældigt, at Google kom med stort set det samme i sidste uge. Inden udgangen af 2012 er Google klar med 3D-visning for alle storbyer i USA og Europa. Der er også en ny offline-modus i Google Maps, hvor man kan få vist alle kort uden internet-forbindelse. Men det fungerer kun på Android.

Tilsvarende bliver den nye Maps-applikation fra Apple kun tilgængelig på iOS. Så de dage, hvor Google og Apple samarbejdede om kort-applikationer, er endegyldigt forbi.

Apple købte sidste år det svenske firma C3 Technologies, som også er i stand til at forvandle luftbilleder til 3D-modeller. Teknologien, der oprindelig er udviklet til at styre missiler, indgår i den nye Maps-applikation.

Samtidig bliver der indbygget nye navigations-funktioner i programmet og det bliver mulighed for, at tredjeparts-udviklere kan integrere deres egne applikationer i Maps.

Gør grin med konkurrenten

Apple gjorde grin med Google under åbningen af  WWDC-konferencen, hvor man afspillede et lydklip med den digitale assistent Siri. "Er der nogen af jer, der arbejder med Ice Cream Sandwich eller Jelly Bean?", spurgte Siri. Ice Cream Sandwich er kodenavnet for Android 4.0, mens Jelly Bean er den næste version. "Hvem finder på disse navne? Ben & Jerry?"

Siri er nu blevet udvidet med nye funktioner, så den digitale assistent blandt andet kan starte andre applikationer, og den kommer nu til den nye iPad. Flere bilfirmaer som BMW, Honda og General Motors vil også integrere Siri i deres bilsystemer.

Ifølge CNET er Siri ved at udvikle sig til Apples søgemaskine - og dermed en direkte konkurrent til Google og Bing.

Den anden store nyhed er Facebook-integration i Mac OS X og iOS, som også er et direkte angreb på Google og firmaets sociale netværk Google+. Det bliver meget lettere at udveksle beskeder med sine Facebook-venner, se deres status, uploade billeder og dele andet indhold.

Nu er det op til Google at vise, at man kan matche Apple. Google holder sin egen store udviklerkonference I/O den 27.-29. juni. Så er det næsten helt symbolsk, at Google I/O holdes samme sted som Apple WWDC - i Moscone Center i San Francisco.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2027

    Sikkerhed | København

    Årets CISO 2027 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    28. oktober 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,