Apple går til angreb på Google

Med de seneste annonceringer fra Apple går krigen med Gogle ind i en ny og ophedet fase.

Artikel top billede

Det er ikke længe siden, at Google og Apple var venner. Google-chef Eric Schmidt sad i Apples bestyrelse og de to firmaer havde et samarbejde på en række områder. Sådan er det ikke længere. Den afdøde Apple-stifter Steve Jobs erklærede i sin biografi, at han ville "smadre" Googles Android, og Eric Schmidt trak sig fra sin bestyrelsespost hos Apple i 2009.

Med de seneste annonceringer på Apples Worldwide Developer Conference (WWDC) er der for alvor lagt op til krig mellem Apple og Google. Indtil nu har Apple brugt Google Maps på sine mobile enheder. Men nu er det slut - Apple har udviklet sin egen Maps-applikation med kortmateriale fra forskellige partnere, herunder TomTom. Den nye applikation i iOS 6, der kommer til efteråret, kan blandt andet byde på 3D-visning af verdens storbyer.

Så er det nok ikke helt tilfældigt, at Google kom med stort set det samme i sidste uge. Inden udgangen af 2012 er Google klar med 3D-visning for alle storbyer i USA og Europa. Der er også en ny offline-modus i Google Maps, hvor man kan få vist alle kort uden internet-forbindelse. Men det fungerer kun på Android.

Tilsvarende bliver den nye Maps-applikation fra Apple kun tilgængelig på iOS. Så de dage, hvor Google og Apple samarbejdede om kort-applikationer, er endegyldigt forbi.

Apple købte sidste år det svenske firma C3 Technologies, som også er i stand til at forvandle luftbilleder til 3D-modeller. Teknologien, der oprindelig er udviklet til at styre missiler, indgår i den nye Maps-applikation.

Samtidig bliver der indbygget nye navigations-funktioner i programmet og det bliver mulighed for, at tredjeparts-udviklere kan integrere deres egne applikationer i Maps.

Gør grin med konkurrenten

Apple gjorde grin med Google under åbningen af  WWDC-konferencen, hvor man afspillede et lydklip med den digitale assistent Siri. "Er der nogen af jer, der arbejder med Ice Cream Sandwich eller Jelly Bean?", spurgte Siri. Ice Cream Sandwich er kodenavnet for Android 4.0, mens Jelly Bean er den næste version. "Hvem finder på disse navne? Ben & Jerry?"

Siri er nu blevet udvidet med nye funktioner, så den digitale assistent blandt andet kan starte andre applikationer, og den kommer nu til den nye iPad. Flere bilfirmaer som BMW, Honda og General Motors vil også integrere Siri i deres bilsystemer.

Ifølge CNET er Siri ved at udvikle sig til Apples søgemaskine - og dermed en direkte konkurrent til Google og Bing.

Den anden store nyhed er Facebook-integration i Mac OS X og iOS, som også er et direkte angreb på Google og firmaets sociale netværk Google+. Det bliver meget lettere at udveksle beskeder med sine Facebook-venner, se deres status, uploade billeder og dele andet indhold.

Nu er det op til Google at vise, at man kan matche Apple. Google holder sin egen store udviklerkonference I/O den 27.-29. juni. Så er det næsten helt symbolsk, at Google I/O holdes samme sted som Apple WWDC - i Moscone Center i San Francisco.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S