Se din mor forføre en bjørn - Sådan håndterer du advokat-trusselsbreve på nettet

Rapkæftet satiriker giver advokat kold skulder. Og indsamler en halv million på nettet.

Artikel top billede

Den populære blogger og satiretegner Matthew Inman, der residerer på TheOatmeal.com, har på under et døgn indsamlet 100.000 dollars.

Tegneren forsøgte ellers blot at indsamle 20.000 dollars til at besvare et bizart krav fra en advokat. Men 6000 personer har på under et døgn fattet sympati for sagen, at Inman nu står med 100.000 dollars i hånden - og indsamlingen fortsætter. Et imponerende eksempel på succesfuld crowdfunding.

Men de mange penge skal slet ikke gå til advokaten eller hans klient. Indsamlingen er en stor provokation fra Matthew Inmans side.

Den satiriske tegner skriver i et langt og utraditionelt svar til advokaten, at han kan rende og hoppe. I stedet vil han bruge pengene på velgørende formål:

"Jeg gider ikke bruge det næste år på juridisk pis med dig. Jeg vil bare lave tegneserier. Betragt det her som min filantropiske og flinke måde at sige: Fuck off".

Det er JER der stjæler

Hele sagen handler om, at Matthew Inman for et år siden blev så frustreret over, at siden FunnyJunk brugte mange af hans tegninger - uden at spørge om lov og uden at kreditere ham for dem.

Det blev til en lang og hadefuld tekst om FunnyJunks metoder.

Nu er der så gået et år, og FunnyJunk bryder sig ikke om, at de stadig kan læse anklagerne mod dem, som ifølge firmaet er falske, nu hvor alle tegninger er fjernet. Derfor kræver FunnyJunk 20.000 dollars i erstatning.

Men det komiske er, at FunnyJunk stadig har flere hundrede af The Oatmeals tegninger liggende. Derfor virker erstatningskravet endnu mere komisk. Og det har fået Matthew Inman til at skrive et af de mest underholdende advokatsvar i længere tid.

Han skriver blandt andet, at han vil indsamle de 20.000 dollars men give dem til velgørende formål. Advokaten skal ikke forvente at modtage andet end et fotografi af de 20.000 dollars - og en børnetegning af advokatens mor i færd med at forføre en bjørn.

Læs hele det utvetydige svar til advokaten på Oatmeal.com.

Sympati

Noget tyder på, at mange har sympati for den fortørnede tegners opfattelse af sagen.

Selv om han kun har spurgt efter 20.000 dollars, så var de penge hjemme på få timer, og på under et døgn har så mange støttet projektet, at der næsten er indsamlet 100.000 dollars (altså cirka en halv million kroner).

Indsamlingen er stadig åben på crowdfundingplatformen Indigogo.com.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen