Ny software sikrer dine telefonsamtaler mod aflytning

PGP-opfinderen Phil Zimmermann er snart klar med et nyt program, Silent Circle, som skal beskytte telefon-samtaler mod aflytning.

Artikel top billede

Phil Zimmermann er berømt for sit krypteringsprogram PGP (Pretty Good Privacy), som udløste en lang kamp med de amerikanske myndigheder, og nu er han snart klar med et nyt program til at kryptere telefonopkald, videokonferencer, instant messaging, mail og andre former for kommunikation.

Hans nye firma Silent Circle kommer med den første betaversion af sin end-to-end krypterings-løsning til Android og iOS i slutningen af juli. Det fortæller han til CNET. Den færdige udgave skulle være klar i september.

Blandt firmaets stiftere er også den tidligere skarpskytte Mike Janke, den tidligere Navy-Seal-kommandant Vic Hyder og PGP-medstifteren Jon Callas. De tætte personlige relationer til det amerikanske militær kan blive et problem for firmaet, når krypterings-løsningen skal sælges uden for USA.

PGP tilhører i dag Symantec og Zimmermann kritiserer at det har "bevæget sig for langt væk fra de individuelle brugere". Han mener at Symantec har valgt at fokusere på virksomheder og glemt de private brugere.

Det vil han nu rette op på med sit nye produkt - men i modsætning til det oprindelige PGP er det ikke gratis. Prisen for at bruge Silent Circle er 20 dollar eller lidt over 100 kroner om måneden.

"Jeg vil ikke undskylde for prisen. Det her er ikke Facebook. Vores kunder er kunder. De er ikke produkter. De er ikke en del af lagerbeholdningen," som han udtrykker det.

Den nye software sørger for at bygge en sikker krypteret kanal med ZRTP-protokollen mellem to personer, der begge bruger programmet.

Hvis det kun er den ene af brugerne, der har Silent Circle, bliver forbindelsen kun krypteret til firmaets servere.

Det kan stadig være nyttigt for brugere i lande, hvor man frygter at myndighederne lytter med i kommunikationen.

Foruden de mobile udgaver kommer der også versioner til Windows og Mac.

Phil Zimmermann lancerede faktisk helt tilbage i 1996 et program til sikker talekommunikation over internet, PGPfone, men det blev aldrig nogen stor succes.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics