Ny software sikrer dine telefonsamtaler mod aflytning

PGP-opfinderen Phil Zimmermann er snart klar med et nyt program, Silent Circle, som skal beskytte telefon-samtaler mod aflytning.

Artikel top billede

Phil Zimmermann er berømt for sit krypteringsprogram PGP (Pretty Good Privacy), som udløste en lang kamp med de amerikanske myndigheder, og nu er han snart klar med et nyt program til at kryptere telefonopkald, videokonferencer, instant messaging, mail og andre former for kommunikation.

Hans nye firma Silent Circle kommer med den første betaversion af sin end-to-end krypterings-løsning til Android og iOS i slutningen af juli. Det fortæller han til CNET. Den færdige udgave skulle være klar i september.

Blandt firmaets stiftere er også den tidligere skarpskytte Mike Janke, den tidligere Navy-Seal-kommandant Vic Hyder og PGP-medstifteren Jon Callas. De tætte personlige relationer til det amerikanske militær kan blive et problem for firmaet, når krypterings-løsningen skal sælges uden for USA.

PGP tilhører i dag Symantec og Zimmermann kritiserer at det har "bevæget sig for langt væk fra de individuelle brugere". Han mener at Symantec har valgt at fokusere på virksomheder og glemt de private brugere.

Det vil han nu rette op på med sit nye produkt - men i modsætning til det oprindelige PGP er det ikke gratis. Prisen for at bruge Silent Circle er 20 dollar eller lidt over 100 kroner om måneden.

"Jeg vil ikke undskylde for prisen. Det her er ikke Facebook. Vores kunder er kunder. De er ikke produkter. De er ikke en del af lagerbeholdningen," som han udtrykker det.

Den nye software sørger for at bygge en sikker krypteret kanal med ZRTP-protokollen mellem to personer, der begge bruger programmet.

Hvis det kun er den ene af brugerne, der har Silent Circle, bliver forbindelsen kun krypteret til firmaets servere.

Det kan stadig være nyttigt for brugere i lande, hvor man frygter at myndighederne lytter med i kommunikationen.

Foruden de mobile udgaver kommer der også versioner til Windows og Mac.

Phil Zimmermann lancerede faktisk helt tilbage i 1996 et program til sikker talekommunikation over internet, PGPfone, men det blev aldrig nogen stor succes.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S