Umbraco presset til at skrotte nyt CMS

Den nye version af Umbraco er for dårlig. Gammel version hives op af skuffen.

Artikel top billede

Niels Hartvig, der er far til Umbraco, måtte i dag give en kedelig besked.

Content management systemet Umbraco bliver udsat for et lille benspænd.

I dag blev det offentliggjort, at version 5 af Umbraco, Jupiter, skrottes. Versionen gik i beta sidste år og har været på gaden siden januar. I stedet skal der arbejdes videre med den gamle version 4.

Flere af de nye funktioner i verison 5 flyttes med tilbage, kan man læse i kronikken over version 5 på Umbracos blog.

Umbraco er et populært open source CMS baseret på Microsofts .net, som anvendes over hele kloden. Det er igangsat af danske Niels Hartvig.

Beslutningen om at droppe version 5 skyldes mange fejl, som viste sig for tidskrævende at fikse.

På programmet

Beslutningen om at spole tilbage til den tidligere version har været svær.

Der er allerede blevet undervist i den nyeste version, og i dag begyndte Umbracos årlige udvikler-sammenkomst, Codegarden, i Danmark, hvor der faktisk var planlagt en session om den nyeste version. Så beslutningen er taget i 11. time.

"Hos Umbraco sætter vi pris på gennemsigtighed og ærlighed som pejlemærker for udviklingen. Med det i baghovedet har vi taget en beslutning. Efter tre dages analyse og diskussion op til Codegarden har vi besluttet at stoppe med at bruge mere tid på og flere ressourcer på version 5 og i stedet ladet holdet og communitiet bruge kræfterne på at understøtte og udvikle version 4," skriver Umbracos hovedkvarter.

"Vi er stolte af den beslutning og ved, at det er den rigtige og mest ansvarsfulde beslutning at tage. Vi lægger kontrollen tilbage i communitiet. Og derfor er det den rigtige beslutning".

Læs mere hos Niels Hartvig på Twitter.

Den seneste stabile version af Umbraco er version 4.7.2. Umbraco 4.8 er planlagt.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS