Amazons Appstore kommer til Europa

Nu ser det ud til, at danskerne snart kan handle i Amazons app-butik.

Artikel top billede

Mere end et år efter lanceringen i USA ser det nu ud til, at Amazon endelig er klar til at lancere sin Android Appstore internationalt. Ifølge AllThings Digital kommer Amazons app-butik til Europa senere på sommeren. Den nøjagtige dato er ikke kendt endnu, men Amazon ventes at melde ud i næste uge, at man er klar til at modtage ansøgninger fra udviklere.

Amazons Appstore minder om Google Play og Apple App Store, og det er både gratis og betalingspligtig software til Android-platformen. Det er Amazon, som bestemmer prisen for den enkelte applikation. Den enkelte udvikler kan kun anbefale en pris, og 30 procent af omsætningen går så til Amazon.

Hver dag er der mulighed for at hente et betalingspligtigt program gratis i Appstore - den såkaldte "free app of the day". Der er også anbefalinger baseret på tidligere køb og en "Test Drive" funktion, hvor man kan prøvekøre apps på computeren.

Der spekuleres nu på, om den europæiske lancering af Appstore også betyder, at Kindle Fire tablet-computeren kommer til disse breddegrader. Den bliver indtil nu kun solgt i USA.

Salget af Kindle Fire er faldet fra 4,8 mio. enheder i fjerde kvartal af 2011 til 750.000 i de første tre måneder af det indeværende år, og det kan betyde, at Amazon nu må søge efter nye markeder.

Men det vil kræve, at Amazon forhandler de nødvendige licensaftaler til musik- og video-streaming på plads til hvert enkelt land. Kindle Fire er meget billig - 199 dollar i USA - og Amazon tjener sine penge på salget af indhold og tjenester til enhederne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest