Amazons Appstore kommer til Europa

Nu ser det ud til, at danskerne snart kan handle i Amazons app-butik.

Artikel top billede

Mere end et år efter lanceringen i USA ser det nu ud til, at Amazon endelig er klar til at lancere sin Android Appstore internationalt. Ifølge AllThings Digital kommer Amazons app-butik til Europa senere på sommeren. Den nøjagtige dato er ikke kendt endnu, men Amazon ventes at melde ud i næste uge, at man er klar til at modtage ansøgninger fra udviklere.

Amazons Appstore minder om Google Play og Apple App Store, og det er både gratis og betalingspligtig software til Android-platformen. Det er Amazon, som bestemmer prisen for den enkelte applikation. Den enkelte udvikler kan kun anbefale en pris, og 30 procent af omsætningen går så til Amazon.

Hver dag er der mulighed for at hente et betalingspligtigt program gratis i Appstore - den såkaldte "free app of the day". Der er også anbefalinger baseret på tidligere køb og en "Test Drive" funktion, hvor man kan prøvekøre apps på computeren.

Der spekuleres nu på, om den europæiske lancering af Appstore også betyder, at Kindle Fire tablet-computeren kommer til disse breddegrader. Den bliver indtil nu kun solgt i USA.

Salget af Kindle Fire er faldet fra 4,8 mio. enheder i fjerde kvartal af 2011 til 750.000 i de første tre måneder af det indeværende år, og det kan betyde, at Amazon nu må søge efter nye markeder.

Men det vil kræve, at Amazon forhandler de nødvendige licensaftaler til musik- og video-streaming på plads til hvert enkelt land. Kindle Fire er meget billig - 199 dollar i USA - og Amazon tjener sine penge på salget af indhold og tjenester til enhederne.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Netscaler specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i Informations- og Datastyring i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job