Amazons Appstore kommer til Europa

Nu ser det ud til, at danskerne snart kan handle i Amazons app-butik.

Artikel top billede

Mere end et år efter lanceringen i USA ser det nu ud til, at Amazon endelig er klar til at lancere sin Android Appstore internationalt. Ifølge AllThings Digital kommer Amazons app-butik til Europa senere på sommeren. Den nøjagtige dato er ikke kendt endnu, men Amazon ventes at melde ud i næste uge, at man er klar til at modtage ansøgninger fra udviklere.

Amazons Appstore minder om Google Play og Apple App Store, og det er både gratis og betalingspligtig software til Android-platformen. Det er Amazon, som bestemmer prisen for den enkelte applikation. Den enkelte udvikler kan kun anbefale en pris, og 30 procent af omsætningen går så til Amazon.

Hver dag er der mulighed for at hente et betalingspligtigt program gratis i Appstore - den såkaldte "free app of the day". Der er også anbefalinger baseret på tidligere køb og en "Test Drive" funktion, hvor man kan prøvekøre apps på computeren.

Der spekuleres nu på, om den europæiske lancering af Appstore også betyder, at Kindle Fire tablet-computeren kommer til disse breddegrader. Den bliver indtil nu kun solgt i USA.

Salget af Kindle Fire er faldet fra 4,8 mio. enheder i fjerde kvartal af 2011 til 750.000 i de første tre måneder af det indeværende år, og det kan betyde, at Amazon nu må søge efter nye markeder.

Men det vil kræve, at Amazon forhandler de nødvendige licensaftaler til musik- og video-streaming på plads til hvert enkelt land. Kindle Fire er meget billig - 199 dollar i USA - og Amazon tjener sine penge på salget af indhold og tjenester til enhederne.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S