Amazons Appstore kommer til Europa

Nu ser det ud til, at danskerne snart kan handle i Amazons app-butik.

Artikel top billede

Mere end et år efter lanceringen i USA ser det nu ud til, at Amazon endelig er klar til at lancere sin Android Appstore internationalt. Ifølge AllThings Digital kommer Amazons app-butik til Europa senere på sommeren. Den nøjagtige dato er ikke kendt endnu, men Amazon ventes at melde ud i næste uge, at man er klar til at modtage ansøgninger fra udviklere.

Amazons Appstore minder om Google Play og Apple App Store, og det er både gratis og betalingspligtig software til Android-platformen. Det er Amazon, som bestemmer prisen for den enkelte applikation. Den enkelte udvikler kan kun anbefale en pris, og 30 procent af omsætningen går så til Amazon.

Hver dag er der mulighed for at hente et betalingspligtigt program gratis i Appstore - den såkaldte "free app of the day". Der er også anbefalinger baseret på tidligere køb og en "Test Drive" funktion, hvor man kan prøvekøre apps på computeren.

Der spekuleres nu på, om den europæiske lancering af Appstore også betyder, at Kindle Fire tablet-computeren kommer til disse breddegrader. Den bliver indtil nu kun solgt i USA.

Salget af Kindle Fire er faldet fra 4,8 mio. enheder i fjerde kvartal af 2011 til 750.000 i de første tre måneder af det indeværende år, og det kan betyde, at Amazon nu må søge efter nye markeder.

Men det vil kræve, at Amazon forhandler de nødvendige licensaftaler til musik- og video-streaming på plads til hvert enkelt land. Kindle Fire er meget billig - 199 dollar i USA - og Amazon tjener sine penge på salget af indhold og tjenester til enhederne.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura