Amazons Appstore kommer til Europa

Nu ser det ud til, at danskerne snart kan handle i Amazons app-butik.

Artikel top billede

Mere end et år efter lanceringen i USA ser det nu ud til, at Amazon endelig er klar til at lancere sin Android Appstore internationalt. Ifølge AllThings Digital kommer Amazons app-butik til Europa senere på sommeren. Den nøjagtige dato er ikke kendt endnu, men Amazon ventes at melde ud i næste uge, at man er klar til at modtage ansøgninger fra udviklere.

Amazons Appstore minder om Google Play og Apple App Store, og det er både gratis og betalingspligtig software til Android-platformen. Det er Amazon, som bestemmer prisen for den enkelte applikation. Den enkelte udvikler kan kun anbefale en pris, og 30 procent af omsætningen går så til Amazon.

Hver dag er der mulighed for at hente et betalingspligtigt program gratis i Appstore - den såkaldte "free app of the day". Der er også anbefalinger baseret på tidligere køb og en "Test Drive" funktion, hvor man kan prøvekøre apps på computeren.

Der spekuleres nu på, om den europæiske lancering af Appstore også betyder, at Kindle Fire tablet-computeren kommer til disse breddegrader. Den bliver indtil nu kun solgt i USA.

Salget af Kindle Fire er faldet fra 4,8 mio. enheder i fjerde kvartal af 2011 til 750.000 i de første tre måneder af det indeværende år, og det kan betyde, at Amazon nu må søge efter nye markeder.

Men det vil kræve, at Amazon forhandler de nødvendige licensaftaler til musik- og video-streaming på plads til hvert enkelt land. Kindle Fire er meget billig - 199 dollar i USA - og Amazon tjener sine penge på salget af indhold og tjenester til enhederne.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec