Virtualisering rammer dansk serversalg

Salget af servere går dårligt i Europa, men endnu værre herhjemme, og det skyldes paradoksalt nok til dels danskernes begejstring for ny teknologi.

Artikel top billede

Krisen kradser i Europa, og det smitter af på serversalget. Det går især skidt for serverkongen HP, der har måttet se sin omsætning falde med næsten 20 procent i EMEA (Europa, Mellemøsten og Afrika). Kun Dell Computer har vækst i salget for tiden.

"Billedet er det samme - eller endda lidt værre i Danmark," fortæller Anders Elbak, researchchef, analysehuset IDC.

En af årsagerne til det faldende salg af servere er, at stadig flere virksomheder benytter sig af at virtualisere deres servere - altså at få et antal servere til at fungere (virtuelt) på én fysisk enhed.

Allerede i slutningen af 2011 anslog analytikere fra IDC og Gartner, at halvdelen af alverdens servere er blevet virtualiseret, selv om forventningen for bare fem år siden var, at det tal nok kun ville ligge i omegnen af 20 procent i 2010.

"Virtualisering er en af de vigtigste grunde til, at det går værre med serversalget i Danmark, eftersom virtualisering er mere udbredt herhjemme end i de fleste andre lande," siger Anders Elbak.

Dyr Unix fravælges

Styk-salget faldt i første kvartal i år med hele 19 procent set i forhold til samme periode 2011, mens nedgangen i kroner og ører var 27 procent. Den negative tendens har endda varet længere i Danmark med fald i styksalget seks kvartaler i streg - mens omsætningen i kroner og øre har været faldende de seenste tre kvartaler.

At priserne også er begyndt at falde skyldes blandt andet, at der sælges stadig flere x86-servere på bekostning af de proprietære Unix-servere, som er betydelig dyrere.

"Jeg mener, at man skal passe på med at blive alt for negativ. Der er flere forklaringer på tilbagegangen," siger Anders Elbak.

Han siger, at det nuværende fald i salget også skal ses i lyset af nogle meget høje vækstrater (20-35 pct.) i 2010 og første halvdel af 2011, hvor mange store virksomheder skiftede servere. Blandt andet blev der solgt mainframes til nogle banker, hvilket batter ganske godt, når der måles på det samlede marked.

På trods af tilbagegangen erobrede HP førstepladsen på listen over de største serverleverandører fra IBM i årets første kvartal. IBM har ellers været den største serverleverandør siden fjerde kvartal 2007, men det er altså slut nu (indtil videre).

De fem største serverleverandører er (med markedsandele i parentes):
* HP (38,2 pct.)
* IBM (26,3 pct.)
* Dell (14,0 pct.)
* Oracle (7,2 pct.)
* Fujitsu (5,8 pct.)
* Andre (8,4 pct.)

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job