Virtualisering rammer dansk serversalg

Salget af servere går dårligt i Europa, men endnu værre herhjemme, og det skyldes paradoksalt nok til dels danskernes begejstring for ny teknologi.

Artikel top billede

Krisen kradser i Europa, og det smitter af på serversalget. Det går især skidt for serverkongen HP, der har måttet se sin omsætning falde med næsten 20 procent i EMEA (Europa, Mellemøsten og Afrika). Kun Dell Computer har vækst i salget for tiden.

"Billedet er det samme - eller endda lidt værre i Danmark," fortæller Anders Elbak, researchchef, analysehuset IDC.

En af årsagerne til det faldende salg af servere er, at stadig flere virksomheder benytter sig af at virtualisere deres servere - altså at få et antal servere til at fungere (virtuelt) på én fysisk enhed.

Allerede i slutningen af 2011 anslog analytikere fra IDC og Gartner, at halvdelen af alverdens servere er blevet virtualiseret, selv om forventningen for bare fem år siden var, at det tal nok kun ville ligge i omegnen af 20 procent i 2010.

"Virtualisering er en af de vigtigste grunde til, at det går værre med serversalget i Danmark, eftersom virtualisering er mere udbredt herhjemme end i de fleste andre lande," siger Anders Elbak.

Dyr Unix fravælges

Styk-salget faldt i første kvartal i år med hele 19 procent set i forhold til samme periode 2011, mens nedgangen i kroner og ører var 27 procent. Den negative tendens har endda varet længere i Danmark med fald i styksalget seks kvartaler i streg - mens omsætningen i kroner og øre har været faldende de seenste tre kvartaler.

At priserne også er begyndt at falde skyldes blandt andet, at der sælges stadig flere x86-servere på bekostning af de proprietære Unix-servere, som er betydelig dyrere.

"Jeg mener, at man skal passe på med at blive alt for negativ. Der er flere forklaringer på tilbagegangen," siger Anders Elbak.

Han siger, at det nuværende fald i salget også skal ses i lyset af nogle meget høje vækstrater (20-35 pct.) i 2010 og første halvdel af 2011, hvor mange store virksomheder skiftede servere. Blandt andet blev der solgt mainframes til nogle banker, hvilket batter ganske godt, når der måles på det samlede marked.

På trods af tilbagegangen erobrede HP førstepladsen på listen over de største serverleverandører fra IBM i årets første kvartal. IBM har ellers været den største serverleverandør siden fjerde kvartal 2007, men det er altså slut nu (indtil videre).

De fem største serverleverandører er (med markedsandele i parentes):
* HP (38,2 pct.)
* IBM (26,3 pct.)
* Dell (14,0 pct.)
* Oracle (7,2 pct.)
* Fujitsu (5,8 pct.)
* Andre (8,4 pct.)

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job