Samsung bygger sit eget Facebook

Den koreanske gigant vil udvikle et helt nyt socialt netværk.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I begyndelsen af næste år kommer Samsung med sin egen Facebook-lignende tjeneste. Det melder Korea Times. Ifølge avisen har Samsung bekræftet, at man udvikler et helt nyt socialt netværk, som skal konkurrere med Facebook. Den nye tjeneste skal kunne bruges på mange forskellige netopkoblede enheder, herunder fjernsyn og kameraer.

Den koreanske gigant Samsung er kendt for sine hardware-produkter som tablets og smartphones, hvor selskabet kæmper en hård kamp mod Apple både i butikker og retssale, men koncernen er ved at omstille sig og investerer nu mere i software og indhold.

Samsung er i den unikke position, at selskabet både er den største konkurrent til iPad med sine Galaxy Tab produkter og samtidig er leverandør af skærmpanelet og andre vigtige komponenter til samme iPad.

Det bliver ikke bedre af, at Apple og Samsung udkæmper en patentkrig ved domstolene i mange lande og skiftevis forsøger at forbyde salget af hinandens produkter.

Nu vil Samsung altså kaste sig ud i en ny krig med Facebook. Samsung tilbyder allerede en mobil chat-applikation, ChatOn, som både kører på selskabets egne produkter og andre platforme.

Denne chat-applikation beskrives som en succes, og det har nu fået Samsung til at kaste sig ud i et større projekt med det sociale netværk.

Det bygger muligvis på en eksisterende tjeneste kaldet Family Story, hvor man kan dele billeder, chatte og sende påmindelser. Family Story er kun tilgængelig på et begrænset udvalg af Samsung-produkter.

Det nye sociale netværk skal derimod køre på alle enheder og platforme. Samsung fortæller at det skal køre på Amazons cloud-platform.

Det interne navn for projektet er "Samsung Facebook", men det må anses som sikkert, at det endelige navn bliver anderledes.

"Vi er overbevist om, at den nye tjeneste bliver populær i hele verden. Det betyder, at vi skal forebygge mulige flaskehalse. Derfor har vi brug for en server-baseret infrastruktur og et netværk af servere i flere lande," siger en Samsung-talsmand som begrundelse for, at man har valgt at køre i Amazons sky.

Det koreanske konglomerat fremstiller i forvejen alt fra fjernsyn til støvsugere og hvidevarer, og den ejer også skibsværfter, forsikrings-selskaber og en forlystelsespark.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Semler IT

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks