Kommer Microsoft med sin egen Windows 8 tablet?

Microsoft har varslet en stor nyhed på mandag. Det kan være en ny tavlecomputer, som Microsoft selv vil producere.

Artikel top billede

I bedste Apple-stil har Microsoft rundsendt invitationer til et hemmelighedsfuldt arrangement mandag kl. 15.30 lokal tid i Los Angeles. Invitationen lover kun, at der er tale om en "stor Microsoft-annoncering". Men den fortæller ikke, hvad der er tale om.

Den store nyhed kan være en helt ny Microsoft-tavlecomputer, som skal konkurrere med iPad. Det skriver Hollywood-bloggen The Wrap, som citerer en anonym kilde med kendskab til selskabets planer.

Ifølge rygterne skal den nye tavlecomputer køre med ARM-udgaven af Windows 8, det såkaldte Windows RT, der kommer senere på efteråret.

Det bliver bekræftet hos AllThingsD, som skriver at Microsoft har konkluderet at man er nødt til at designe både hardware og software selv til den nye tablet for at konkurrere med Apple. Her skriver man dog, at tavlecomputeren både kommer i udgaver med ARM og x86-processor.

Det er et usædvanligt skridt for Microsoft, som normalt overlader det til sine partnere som Dell, HP, Acer og Lenovo at fremstille hardwaren. Hvis Microsoft lancerer sin egen tablet risikerer firmaet at komme på kant med sine partnere.

På konsolmarkedet har Microsoft dog haft stor succes med at sælge sin egen hardware, men dette marked følger også andre spilleregler. Hardwaren sælges meget billigt og pengene skal tjenes på licensafgifter fra spilfirmaerne.

Der spekuleres nu på, at Microsoft kan vælge en lignende model for tavlecomputeren, hvor prisen bliver meget lav. Pengene skal så tjenes med salg af indhold og applikationer i Windows Store.

Det minder også om den model, som Amazon har valgt til sin Android-baserede Kindle Fire tavlecomputer.

Microsoft har tidligere forsøgt at udvikle en konkurrent til iPad under navnet Courier, men den blev lagt i graven i 2010. Helt tilbage i 2000 kunne Bill Gates vise en prototype på en pen-baseret tavlecomputer, men konceptet blev aldrig en succes.

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Region Midtjylland

Procesmanager til Digitalisering og It

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S