Snyd med Twitter-abonnenter

Mange virksomheder bruger efterhånden Twitter, men det ser ud til, at mange af deres followers er bots og ikke mennesker.

Artikel top billede

Næsten halvdelen af alle de Twitter-brugere, som følger store virksomheder på det sociale netværk, er automatiske bots. Det fortæller den italienske medieprofessor Marco Camisani Calzolari i en ny rapport, skriver Technorati.

Professoren har undersøgt 39 store internationale og italienske virksomheder på Twitter. Han har så taget en stikprøve på 10.000 af deres "followers" og undersøgt brugernes profiler med en særlig software, der forsøger at skelne mellem "rigtige" brugere og falske bot-profiler.

Kriterierne er blandt andet antallet af egne followers og retweets, samt hvorvidt brugeren har logget ind med forskellige klienter, har et billede eller fysisk adresse eller bruger korrekt tegnsætning. Det er alt sammen indikationer for, at der er tale om et menneske og ikke en maskine.

Den negative rekord ligger hos @DellOutlet, hvor knap 46 pct. af abonnenterne er bots, mens @IkeaItalia kommer ind på en andenplads.

Så ser det bedre ud for @Playstation, hvor der kun er 11,61 pct. bots, og @SamsungMobile, hvor det er 10,57 pct.

En mulig forklaring på den høje andel af bots kan være, at virksomhederne overlader deres social-media-aktiviteter til pr-bureauer.

"I nogle tilfælde har webbureauet eller den medieansvarlige valgt at tage en genvej for at demonstrere over for firmaerne, som ikke ved bedre, at deres aktiviteter er succesfulde ved at generere en masse nye brugere," siger Calzolari til Technorati.

Professoren konkluderer, at antallet af Twitter-followers ikke længere kan bruges som en målestok for, hvorvidt man har succes på det sociale netværk. Det er alt for let at snyde med tallene.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job