Snyd med Twitter-abonnenter

Mange virksomheder bruger efterhånden Twitter, men det ser ud til, at mange af deres followers er bots og ikke mennesker.

Artikel top billede

Næsten halvdelen af alle de Twitter-brugere, som følger store virksomheder på det sociale netværk, er automatiske bots. Det fortæller den italienske medieprofessor Marco Camisani Calzolari i en ny rapport, skriver Technorati.

Professoren har undersøgt 39 store internationale og italienske virksomheder på Twitter. Han har så taget en stikprøve på 10.000 af deres "followers" og undersøgt brugernes profiler med en særlig software, der forsøger at skelne mellem "rigtige" brugere og falske bot-profiler.

Kriterierne er blandt andet antallet af egne followers og retweets, samt hvorvidt brugeren har logget ind med forskellige klienter, har et billede eller fysisk adresse eller bruger korrekt tegnsætning. Det er alt sammen indikationer for, at der er tale om et menneske og ikke en maskine.

Den negative rekord ligger hos @DellOutlet, hvor knap 46 pct. af abonnenterne er bots, mens @IkeaItalia kommer ind på en andenplads.

Så ser det bedre ud for @Playstation, hvor der kun er 11,61 pct. bots, og @SamsungMobile, hvor det er 10,57 pct.

En mulig forklaring på den høje andel af bots kan være, at virksomhederne overlader deres social-media-aktiviteter til pr-bureauer.

"I nogle tilfælde har webbureauet eller den medieansvarlige valgt at tage en genvej for at demonstrere over for firmaerne, som ikke ved bedre, at deres aktiviteter er succesfulde ved at generere en masse nye brugere," siger Calzolari til Technorati.

Professoren konkluderer, at antallet af Twitter-followers ikke længere kan bruges som en målestok for, hvorvidt man har succes på det sociale netværk. Det er alt for let at snyde med tallene.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job