Snyd med Twitter-abonnenter

Mange virksomheder bruger efterhånden Twitter, men det ser ud til, at mange af deres followers er bots og ikke mennesker.

Artikel top billede

Næsten halvdelen af alle de Twitter-brugere, som følger store virksomheder på det sociale netværk, er automatiske bots. Det fortæller den italienske medieprofessor Marco Camisani Calzolari i en ny rapport, skriver Technorati.

Professoren har undersøgt 39 store internationale og italienske virksomheder på Twitter. Han har så taget en stikprøve på 10.000 af deres "followers" og undersøgt brugernes profiler med en særlig software, der forsøger at skelne mellem "rigtige" brugere og falske bot-profiler.

Kriterierne er blandt andet antallet af egne followers og retweets, samt hvorvidt brugeren har logget ind med forskellige klienter, har et billede eller fysisk adresse eller bruger korrekt tegnsætning. Det er alt sammen indikationer for, at der er tale om et menneske og ikke en maskine.

Den negative rekord ligger hos @DellOutlet, hvor knap 46 pct. af abonnenterne er bots, mens @IkeaItalia kommer ind på en andenplads.

Så ser det bedre ud for @Playstation, hvor der kun er 11,61 pct. bots, og @SamsungMobile, hvor det er 10,57 pct.

En mulig forklaring på den høje andel af bots kan være, at virksomhederne overlader deres social-media-aktiviteter til pr-bureauer.

"I nogle tilfælde har webbureauet eller den medieansvarlige valgt at tage en genvej for at demonstrere over for firmaerne, som ikke ved bedre, at deres aktiviteter er succesfulde ved at generere en masse nye brugere," siger Calzolari til Technorati.

Professoren konkluderer, at antallet af Twitter-followers ikke længere kan bruges som en målestok for, hvorvidt man har succes på det sociale netværk. Det er alt for let at snyde med tallene.

Læses lige nu

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS