Artikel top billede

Snyd med Twitter-abonnenter

Mange virksomheder bruger efterhånden Twitter, men det ser ud til, at mange af deres followers er bots og ikke mennesker.

Næsten halvdelen af alle de Twitter-brugere, som følger store virksomheder på det sociale netværk, er automatiske bots. Det fortæller den italienske medieprofessor Marco Camisani Calzolari i en ny rapport, skriver Technorati.

Professoren har undersøgt 39 store internationale og italienske virksomheder på Twitter. Han har så taget en stikprøve på 10.000 af deres "followers" og undersøgt brugernes profiler med en særlig software, der forsøger at skelne mellem "rigtige" brugere og falske bot-profiler.

Kriterierne er blandt andet antallet af egne followers og retweets, samt hvorvidt brugeren har logget ind med forskellige klienter, har et billede eller fysisk adresse eller bruger korrekt tegnsætning. Det er alt sammen indikationer for, at der er tale om et menneske og ikke en maskine.

Den negative rekord ligger hos @DellOutlet, hvor knap 46 pct. af abonnenterne er bots, mens @IkeaItalia kommer ind på en andenplads.

Så ser det bedre ud for @Playstation, hvor der kun er 11,61 pct. bots, og @SamsungMobile, hvor det er 10,57 pct.

En mulig forklaring på den høje andel af bots kan være, at virksomhederne overlader deres social-media-aktiviteter til pr-bureauer.

"I nogle tilfælde har webbureauet eller den medieansvarlige valgt at tage en genvej for at demonstrere over for firmaerne, som ikke ved bedre, at deres aktiviteter er succesfulde ved at generere en masse nye brugere," siger Calzolari til Technorati.

Professoren konkluderer, at antallet af Twitter-followers ikke længere kan bruges som en målestok for, hvorvidt man har succes på det sociale netværk. Det er alt for let at snyde med tallene.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere