Rettighedshavere: Stop digitale film og musik på danske biblioteker

"Offentlig konkurrent ødelægger vores forretningsmuligheder", siger danske film- og tv-producenter.

Artikel top billede

Så længe folkebibliotekerne bare får lov at tilbyde lånerne gratis film og musik, er det vanskeligt at få nye digitale tjenester til at blive kommercielt bæredygtige i Danmark.

Sådan lyder argumentationen fra en organisation af rettighedshavere, der nu kræver stop for bibliotekernes digitale tilbud på nettet.

Anstødsstenen er bibliotekernes relativt nye digitale tjenester, Filmstriben.dk, der giver lånerne på danske biblioteker mulighed for at se op til fem film streamet til deres hjemme-pc om måneden, samt Bibzoom, der giver fri adgang til 10 millioner forskellige musiknumre.

"Vi ønsker ikke at have en offentlig konkurrent til at ødelægge de digitale forretningsmuligheder for de kommercielle aktører, som allerede findes, eller er på vej i Danmark," siger direktøren for Producentforeningen, Klaus Hansen, til Børsen i dag. Producentforeningen er en interesseorganisation for danske film- og tv-producenter.

Ifølge avisen er foreningen og andre repræsentater for rettighedshaverne gået i en fælles front mod folkebibliotekernes digitale tilbud.

Baggrunden for den offensiv er er ifølge ComONs oplysninger den tilsandede debat om en brevmodel, der ifølge rettighedshaverne kunne dæmme op for danskernes piratkopiering.

Men i Folketinget er flertallet for en  brevmodel smuldret.  Politikerne vil først have, at rettighedshaverne etablerer nogle ordentlige lovlige tjenester, før man eventuelt begyndte at straffe befolkningen for at bruge ulovlige tjenester.

Navnlig på filmområdet må brugerne af lovlige tjenester vente længe på adgang til nye film, mens besøgende på Pirate Bay og andre uautoriserede formidlingscentraler ofte belønnes med nem og hurtig betjening samt ikke mindst de nyeste titler.

Fem år gamle film

De film, man kan se på folkebibliotekets streaming-tjeneste, er dog ikke de nyeste, men film, der har cirka fem år på bagen.

Det er ikke kun bibliotekernes digitale film- og musik-tilbud, rettighedshaverne gerne vil have sat en stopper for: Også det relativt nye tilbud om udlån af e-bøger er en torn i deres øjne.

 "Vi er meget bekymrede, for pilotprojektet har ikke skabt den håbede kommercielle vækst på e-bogsmarkedet. Bibliotekerne er helt tydeligt i konkurrence med det kommercielle marked," siger Karen Westmann Hertz, der er digital chef hos Gyldendal, til Børsen.

Avisen kunne for nylig fortælle, at pladeselskaberne Universal Music og Art People har fjernet mere end 40 procent fra det samlede musikrepertoire på bibliotekernes musik-tjeneste Bibzoom.

Yderst få musikbrugere

Ifølge en nylig opgørelse er Bibzoom-udlånet af digital musik dog næppe den store konkurrenceforvridede faktor, for tjenesten har kun få tusinde brugere, og de henter kun få håndfulde numre.

Eksempelvis har Albertslund-bibliotekerne kun tre brugere tilknyttet Bibzoom, mens tjenesten på Frederiksberg har 265 brugere.

Københavns Kommune er den absolutte topscorer på listen med 1.113 brugere. Se hele listen her.

Banedanmark

Sektionschef til Commercial Management

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen