Rettighedshavere: Stop digitale film og musik på danske biblioteker

"Offentlig konkurrent ødelægger vores forretningsmuligheder", siger danske film- og tv-producenter.

Artikel top billede

Så længe folkebibliotekerne bare får lov at tilbyde lånerne gratis film og musik, er det vanskeligt at få nye digitale tjenester til at blive kommercielt bæredygtige i Danmark.

Sådan lyder argumentationen fra en organisation af rettighedshavere, der nu kræver stop for bibliotekernes digitale tilbud på nettet.

Anstødsstenen er bibliotekernes relativt nye digitale tjenester, Filmstriben.dk, der giver lånerne på danske biblioteker mulighed for at se op til fem film streamet til deres hjemme-pc om måneden, samt Bibzoom, der giver fri adgang til 10 millioner forskellige musiknumre.

"Vi ønsker ikke at have en offentlig konkurrent til at ødelægge de digitale forretningsmuligheder for de kommercielle aktører, som allerede findes, eller er på vej i Danmark," siger direktøren for Producentforeningen, Klaus Hansen, til Børsen i dag. Producentforeningen er en interesseorganisation for danske film- og tv-producenter.

Ifølge avisen er foreningen og andre repræsentater for rettighedshaverne gået i en fælles front mod folkebibliotekernes digitale tilbud.

Baggrunden for den offensiv er er ifølge ComONs oplysninger den tilsandede debat om en brevmodel, der ifølge rettighedshaverne kunne dæmme op for danskernes piratkopiering.

Men i Folketinget er flertallet for en  brevmodel smuldret.  Politikerne vil først have, at rettighedshaverne etablerer nogle ordentlige lovlige tjenester, før man eventuelt begyndte at straffe befolkningen for at bruge ulovlige tjenester.

Navnlig på filmområdet må brugerne af lovlige tjenester vente længe på adgang til nye film, mens besøgende på Pirate Bay og andre uautoriserede formidlingscentraler ofte belønnes med nem og hurtig betjening samt ikke mindst de nyeste titler.

Fem år gamle film

De film, man kan se på folkebibliotekets streaming-tjeneste, er dog ikke de nyeste, men film, der har cirka fem år på bagen.

Det er ikke kun bibliotekernes digitale film- og musik-tilbud, rettighedshaverne gerne vil have sat en stopper for: Også det relativt nye tilbud om udlån af e-bøger er en torn i deres øjne.

 "Vi er meget bekymrede, for pilotprojektet har ikke skabt den håbede kommercielle vækst på e-bogsmarkedet. Bibliotekerne er helt tydeligt i konkurrence med det kommercielle marked," siger Karen Westmann Hertz, der er digital chef hos Gyldendal, til Børsen.

Avisen kunne for nylig fortælle, at pladeselskaberne Universal Music og Art People har fjernet mere end 40 procent fra det samlede musikrepertoire på bibliotekernes musik-tjeneste Bibzoom.

Yderst få musikbrugere

Ifølge en nylig opgørelse er Bibzoom-udlånet af digital musik dog næppe den store konkurrenceforvridede faktor, for tjenesten har kun få tusinde brugere, og de henter kun få håndfulde numre.

Eksempelvis har Albertslund-bibliotekerne kun tre brugere tilknyttet Bibzoom, mens tjenesten på Frederiksberg har 265 brugere.

Københavns Kommune er den absolutte topscorer på listen med 1.113 brugere. Se hele listen her.

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S