Linus Torvalds raser mod Nvidia

"Nvidia, fuck you!" lyder budskabet fra Linux-legenden Linus Torvalds.

Artikel top billede

Den berømte Linux-opfinder Linus Torvalds er bestemt ikke glad for Nvidia. Beviset kan nu ses i en Youtube-video, hvor Torvalds udbryder "Nvidia, fuck you!" og strækker fingeren mod kameraet. Det voldsomme udbrud kom under et foredrag på Aalto Center for Entrepreneurship i finske Otaniemi den 14. juni.

Her svarer Torvalds på spørgsmål fra publikum og en af deltagerne beklager sig over, at hun har problemer med at bruge Linux på en bærbar med Nvidias Optimus-chip.

Det får Linux-guruen til at fare op i det røde felt.

"Nvidia er en af de største problemzoner vi har i hardware-branchen. Og det er meget trist, for Nvidia forsøger at sælge masser af chips til Android-markedet. Nvidia er det værste firma vi nogensinde har haft med at gøre," siger Torvalds.

Så kommer det voldsomme udbrud med fuck-fingeren, der kan ses 49 minutter inde i videoen, og han fortsætter:

"Jeg mener at det er rigtigt trist når du sælger hardware og bruger Linux og du er så besværlig".

Han tilføjer dog til sidst, at andre hardware-firmaer heller ikke er perfekte.

Nu er Nvidia selvfølgelig ikke forpligtet til at understøtte Linux. Men Nvidia gik med i Linux Foundation i marts og det skulle forbedre samarbejdet med open source-fællesskabet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S