Companybook vil være virksomhedernes Facebook

Nu kommer et nyt socialt netværk for erhvervslivet.

Artikel top billede

Norske Companybook lancerer nu sin sociale platform i Danmark. Den nye tjeneste beskrives som et socialt netværk for virksomheder. I modsætning til Facebook, hvor firmaer også kan oprette deres egne sider, er den nye platform fra starten skræddersyet til erhvervslivet. Det betyder blandt andet, at profilen i Companybook tilhører firmaet og ikke den enkelte medarbejder.

"Companybook er et socialt medie, der indeholder værktøjer, som giver virksomheder mulighed for at skabe stærke relationer og øge væksten ved for eksempel at søge og lokalisere partnere, forhandlere og købere. En stor udfordring i erhvervslivet er, at selskaber ikke altid bliver forbundet med hinanden til trods for brug af etablerede tjenester og personlige netværk," siger Harald Jellum, der er grundlægger og adm. direktør i Companybook.

Her er der adgang til at søge i en database med informationer om 87 millioner virksomheder, og der er nyheds-feeds og sociale medieværktøjer, som skal hjælpe firmaer med at finde hinanden.

Ligesom på Facebook kan virksomheder præsentere sig med deres egen "side", hvor der er billeder, video og andet indhold.

"I et moderne og multikulturelt erhvervsliv må virksomheder finde nye måder at kommunikere på. Verden bliver stadig mindre og mere dynamisk for hvert år, der går, og virksomheder har brug for at finde hinanden på tværs af landegrænser," siger Harald Jellum.

Companybook bygger på en freemium-model, hvor det er gratis at bruge alle funktioner i en begrænset periode. Herefter koster det 169 euro per bruger om året.

Det norsk-ejede sociale netværk med hovedkvarter i Oslo har etableret afdelinger i London og San Francisco, og der er planlagt et satellit-kontor i Singapore. Finansieringen kommer fra tre norske familier og ikke fra traditionelle ventureselskaber.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Sektionschef til Commercial Management

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo