Companybook vil være virksomhedernes Facebook

Nu kommer et nyt socialt netværk for erhvervslivet.

Artikel top billede

Norske Companybook lancerer nu sin sociale platform i Danmark. Den nye tjeneste beskrives som et socialt netværk for virksomheder. I modsætning til Facebook, hvor firmaer også kan oprette deres egne sider, er den nye platform fra starten skræddersyet til erhvervslivet. Det betyder blandt andet, at profilen i Companybook tilhører firmaet og ikke den enkelte medarbejder.

"Companybook er et socialt medie, der indeholder værktøjer, som giver virksomheder mulighed for at skabe stærke relationer og øge væksten ved for eksempel at søge og lokalisere partnere, forhandlere og købere. En stor udfordring i erhvervslivet er, at selskaber ikke altid bliver forbundet med hinanden til trods for brug af etablerede tjenester og personlige netværk," siger Harald Jellum, der er grundlægger og adm. direktør i Companybook.

Her er der adgang til at søge i en database med informationer om 87 millioner virksomheder, og der er nyheds-feeds og sociale medieværktøjer, som skal hjælpe firmaer med at finde hinanden.

Ligesom på Facebook kan virksomheder præsentere sig med deres egen "side", hvor der er billeder, video og andet indhold.

"I et moderne og multikulturelt erhvervsliv må virksomheder finde nye måder at kommunikere på. Verden bliver stadig mindre og mere dynamisk for hvert år, der går, og virksomheder har brug for at finde hinanden på tværs af landegrænser," siger Harald Jellum.

Companybook bygger på en freemium-model, hvor det er gratis at bruge alle funktioner i en begrænset periode. Herefter koster det 169 euro per bruger om året.

Det norsk-ejede sociale netværk med hovedkvarter i Oslo har etableret afdelinger i London og San Francisco, og der er planlagt et satellit-kontor i Singapore. Finansieringen kommer fra tre norske familier og ikke fra traditionelle ventureselskaber.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura