Companybook vil være virksomhedernes Facebook

Nu kommer et nyt socialt netværk for erhvervslivet.

Artikel top billede

Norske Companybook lancerer nu sin sociale platform i Danmark. Den nye tjeneste beskrives som et socialt netværk for virksomheder. I modsætning til Facebook, hvor firmaer også kan oprette deres egne sider, er den nye platform fra starten skræddersyet til erhvervslivet. Det betyder blandt andet, at profilen i Companybook tilhører firmaet og ikke den enkelte medarbejder.

"Companybook er et socialt medie, der indeholder værktøjer, som giver virksomheder mulighed for at skabe stærke relationer og øge væksten ved for eksempel at søge og lokalisere partnere, forhandlere og købere. En stor udfordring i erhvervslivet er, at selskaber ikke altid bliver forbundet med hinanden til trods for brug af etablerede tjenester og personlige netværk," siger Harald Jellum, der er grundlægger og adm. direktør i Companybook.

Her er der adgang til at søge i en database med informationer om 87 millioner virksomheder, og der er nyheds-feeds og sociale medieværktøjer, som skal hjælpe firmaer med at finde hinanden.

Ligesom på Facebook kan virksomheder præsentere sig med deres egen "side", hvor der er billeder, video og andet indhold.

"I et moderne og multikulturelt erhvervsliv må virksomheder finde nye måder at kommunikere på. Verden bliver stadig mindre og mere dynamisk for hvert år, der går, og virksomheder har brug for at finde hinanden på tværs af landegrænser," siger Harald Jellum.

Companybook bygger på en freemium-model, hvor det er gratis at bruge alle funktioner i en begrænset periode. Herefter koster det 169 euro per bruger om året.

Det norsk-ejede sociale netværk med hovedkvarter i Oslo har etableret afdelinger i London og San Francisco, og der er planlagt et satellit-kontor i Singapore. Finansieringen kommer fra tre norske familier og ikke fra traditionelle ventureselskaber.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS