Back to School: Forbered dig før varen når frem til disken

De første forberedelser til butikkernes "back to school"-kampagner begynder flere måneder før varerne kommer på forhandlernes hylder. Det er en balancegang mellem pris og produktspecifikationer.

Artikel top billede

Forhandlerne er både afhængige af ferieplanlægningen, og hvornår de studerende får besked om optagelse og studiestart.

Retailsalgets mest tydelige kampplads har alle dage været butiksdisken ude hos forhandlerne.

Tæt på frontlinien - i forhandlersamarbejdet CBC - har detailkonsulent Peter Frandsen været i gang med at planlægge "back to school" siden begyndelsen af maj.

Hans opgave er at finde ud af, hvor balancen mellem produktspecifikationer og pris skal ligge, for at produkterne bliver interessante for den enkelte CBC-forhandler, der skal ud og konkurrere med Elgiganten, Coop, Atea og diverse onlineforhandlere.

"Vores kernekunder ved godt, at de kan købe billigere på nettet, men de er parat til at købe hos en CBC-forhandler. Der får de service og rådgivning," siger Peter Frandsen.

Men der er også mere lavpraktiske hensyn at tage.

"Forhandlerne er meget afhængige af, hvor mange penge folk har mellem hænderne, hvornår ferien falder, eller hvornår de studerende får besked, om de er optaget på deres studie," fortæller han

I år er der desuden lancering af Windows 8 at tage hensyn til. Det kan få kunderne til at være mere tilbageholdende. Det samme gælder den nye processor-serie fra Intel (Ivory Bridge). Der skal forhandleren vurdere, om kunderne vil have det nyeste nye eller går efter ældre og lidt billigere modeller.

"Den slags turbulens i markedet kan få nogle forhandlere til at vente til sidste øjeblik med at bestille varer. Vores katalog udkommer i begyndelsen af august, så lige nu mødes jeg med nogle af vores forhandlere og producenterne og får en melding om, hvordan prispunkter og produktspecifikationer kan gøres interessante, og hvilke aftaler vi kan få om leverancer," fortæller Peter Frandsen.

Elgiganten: Vi får et bump på salgskurven

Hos elektronikmastodonten Elgiganten er man ikke i tvivl om, at man også i år vil skumme fløden, når elever og studerende går på jagt efter deres elektroniske arbejdsredskaber, som i Elgigantens optik også omfatter tablets og smartphones.

Salgschef for data, Jan Kirkedal, fortæller, at august er en vigtig del af lavpriskædens salg på pc-siden. Han bliver dog meget fåmælt, så snart talen falder på salgstal og indholdet af salgskampagner.

"Vi kører jo med tilbudsviser hver eneste uge, hvor vi går efter at have skarpe priser. Sidste år i august havde vi et slogan - "back to reality" - fordi skoleelever ligesom alle andre kommer tilbage fra ferie, og vi ved, at efterspørgslen efter pc'er stiger i den måned," siger Jan Kirkedal, som smilende beskriver effekten på august-salget som "et stort bump på salgskurven".

"Men august ér en vigtig del af vores salg på pc-siden. Lige nu er vi 90 procent på plads med de produkter, vi vil tilbyde. Men det er noget, der ordnes uden for Danmark," siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Aller Media A/S

    Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef for Styringssektionen til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S