Back to School: Forbered dig før varen når frem til disken

De første forberedelser til butikkernes "back to school"-kampagner begynder flere måneder før varerne kommer på forhandlernes hylder. Det er en balancegang mellem pris og produktspecifikationer.

Artikel top billede

Forhandlerne er både afhængige af ferieplanlægningen, og hvornår de studerende får besked om optagelse og studiestart.

Retailsalgets mest tydelige kampplads har alle dage været butiksdisken ude hos forhandlerne.

Tæt på frontlinien - i forhandlersamarbejdet CBC - har detailkonsulent Peter Frandsen været i gang med at planlægge "back to school" siden begyndelsen af maj.

Hans opgave er at finde ud af, hvor balancen mellem produktspecifikationer og pris skal ligge, for at produkterne bliver interessante for den enkelte CBC-forhandler, der skal ud og konkurrere med Elgiganten, Coop, Atea og diverse onlineforhandlere.

"Vores kernekunder ved godt, at de kan købe billigere på nettet, men de er parat til at købe hos en CBC-forhandler. Der får de service og rådgivning," siger Peter Frandsen.

Men der er også mere lavpraktiske hensyn at tage.

"Forhandlerne er meget afhængige af, hvor mange penge folk har mellem hænderne, hvornår ferien falder, eller hvornår de studerende får besked, om de er optaget på deres studie," fortæller han

I år er der desuden lancering af Windows 8 at tage hensyn til. Det kan få kunderne til at være mere tilbageholdende. Det samme gælder den nye processor-serie fra Intel (Ivory Bridge). Der skal forhandleren vurdere, om kunderne vil have det nyeste nye eller går efter ældre og lidt billigere modeller.

"Den slags turbulens i markedet kan få nogle forhandlere til at vente til sidste øjeblik med at bestille varer. Vores katalog udkommer i begyndelsen af august, så lige nu mødes jeg med nogle af vores forhandlere og producenterne og får en melding om, hvordan prispunkter og produktspecifikationer kan gøres interessante, og hvilke aftaler vi kan få om leverancer," fortæller Peter Frandsen.

Elgiganten: Vi får et bump på salgskurven

Hos elektronikmastodonten Elgiganten er man ikke i tvivl om, at man også i år vil skumme fløden, når elever og studerende går på jagt efter deres elektroniske arbejdsredskaber, som i Elgigantens optik også omfatter tablets og smartphones.

Salgschef for data, Jan Kirkedal, fortæller, at august er en vigtig del af lavpriskædens salg på pc-siden. Han bliver dog meget fåmælt, så snart talen falder på salgstal og indholdet af salgskampagner.

"Vi kører jo med tilbudsviser hver eneste uge, hvor vi går efter at have skarpe priser. Sidste år i august havde vi et slogan - "back to reality" - fordi skoleelever ligesom alle andre kommer tilbage fra ferie, og vi ved, at efterspørgslen efter pc'er stiger i den måned," siger Jan Kirkedal, som smilende beskriver effekten på august-salget som "et stort bump på salgskurven".

"Men august ér en vigtig del af vores salg på pc-siden. Lige nu er vi 90 procent på plads med de produkter, vi vil tilbyde. Men det er noget, der ordnes uden for Danmark," siger han.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos