Samsung og Apple strammer tommelskruerne

Vækst i en grad, som verden ikke hidtil har set, kommer til at dominere markedet for smartphones de kommende år. Antallet af internetbrugere forventes fordoblet inden 2016.

Artikel top billede

Solgt i EMEA Q1 2011 32,6 mio. smartphones og i Q1 2012 41,5 mio. smartphones. Leverandørerne er fra venstre: Samsung, Apple, Nokia, RIM, HTC, Sony og andre.

Verdens to største producenter af smartphones, Samsung og Apple, strammer grebet om verdensmarkedet for de smarte telefoner.

Mens markedet som sådan voksede 27,2 procent målt på antal 'phone shipments' i første kvartal 2012 sammenlignet med første kvartal 2011, voksede Samsung med ikke mindre end 193 procent og Apple med 62 procent.

Den modsatte vej gik det for Nokia, som måtte se 43 procent færre smartphones forlade fabrikken i første kvartal 2012 sammenlignet med den samme periode 2011. Også RIM og HTC måtte tåle tilbagegang i salget om end knap så dramatisk som Nokia.

Tre megatrends er drivkraften bag tidens investeringer, og det er Enterprise mobility (pads, smartphones, virtuelle desktoppe), Datacenter transformation (offentlig cloud, private cloud, virtualization, virtuelle desktoppe) og Consumerization (BYOD, App stores, sociale medier, multiple platforms).

Mærkbart stærkere stærkt

Internationalt ventes væksten generelt at blive mærkbart stærkere fra årets tredje kvartal. Ifølge Consensus Economics gælder det for en stribe lande, heriblandt Frankrig, Tyskland, Kina, Indien, Storbritannien og USA. Væksten måles i det her tilfælde i de enkelte landes bruttonationalprodukt, BNP.

Netværksproducenten Cisco har også været fremme med noget af en forudsigelse. Cisco forventer, at den verdensomspændende netværkstrafik vil overstige en zettabyte i 2016. Til den tid vil der ifølge Cisco være 2,5 opkoblet enheder for hver eneste beboer på jorden. Når den verdensomspændende IP-trafik i 2016 passerer en zettabyte, vil der i samme år være mere internettrafik, end der har været i samtlige år frem til 2012.

Antallet af internetbrugere vil i 2016 ligge på omtrent 3,4 milliarder svarende til cirka 45 procent af klodens befolkning. I 2011 lå det tal på 1,7 milliarder.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S