Microsoft vil integrere annoncer i Windows-apps

Softwarefirmaet forsøger at etablere en standard for, hvordan annoncer skal vises inde i applikationer i Windows 8.

Artikel top billede

Nu har Microsoft afsløret de første konceptbilleder for in-app-reklamer i det kommende operativsystem Windows 8. Microsoft er gået sammen med seks kendte reklamebureauer som Razorfish og Y&R om at skabe en standard for, hvordan annoncer skal vise inde i applikationer.

I et blogindlæg fortæller Microsoft om annonce-planerne. I et eksempel kan man se en app for fodbold-holdet Seattle Sounders (der er sponseret af Microsoft), hvor der vises en annonce for en Adidas-fodboldsko i højre side.

Hvis brugeren klikker på annoncen, vises en helsidet annonce i Metro-stil, hvor man kan købe skoen eller andre produkter.

I konceptbilledet ligger annoncen helt ude til højre og bliver først synlig, når man scroller mod højre.

Men Microsoft bemærker også, at applikationens baggrund kan udskiftes med et logo, billeder, video eller tekst, der reklamerer for et brand.

Det ser altså ud til, at brugerne skal vænne sig til annoncer inde i applikationerne i Windows 8, ligesom man kender det fra forskellige mobile platforme. Det er endnu et eksempel på, at mobil- og pc-verdenen smelter sammen.  

Windows 8 har fået en mobil-inspireret Metro-brugerflade og en Windows Store i stil med de kendte app-butikker, og det kommer også i en udgave til ARM-processoren, som primært bruges i mobile enheder.

Microsofts koncept for in-app-annoncer i Windows 8 blev præsenteret på Cannes Lions International Festival of Creativity.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S