Microsoft vil integrere annoncer i Windows-apps

Softwarefirmaet forsøger at etablere en standard for, hvordan annoncer skal vises inde i applikationer i Windows 8.

Artikel top billede

Nu har Microsoft afsløret de første konceptbilleder for in-app-reklamer i det kommende operativsystem Windows 8. Microsoft er gået sammen med seks kendte reklamebureauer som Razorfish og Y&R om at skabe en standard for, hvordan annoncer skal vise inde i applikationer.

I et blogindlæg fortæller Microsoft om annonce-planerne. I et eksempel kan man se en app for fodbold-holdet Seattle Sounders (der er sponseret af Microsoft), hvor der vises en annonce for en Adidas-fodboldsko i højre side.

Hvis brugeren klikker på annoncen, vises en helsidet annonce i Metro-stil, hvor man kan købe skoen eller andre produkter.

I konceptbilledet ligger annoncen helt ude til højre og bliver først synlig, når man scroller mod højre.

Men Microsoft bemærker også, at applikationens baggrund kan udskiftes med et logo, billeder, video eller tekst, der reklamerer for et brand.

Det ser altså ud til, at brugerne skal vænne sig til annoncer inde i applikationerne i Windows 8, ligesom man kender det fra forskellige mobile platforme. Det er endnu et eksempel på, at mobil- og pc-verdenen smelter sammen.  

Windows 8 har fået en mobil-inspireret Metro-brugerflade og en Windows Store i stil med de kendte app-butikker, og det kommer også i en udgave til ARM-processoren, som primært bruges i mobile enheder.

Microsofts koncept for in-app-annoncer i Windows 8 blev præsenteret på Cannes Lions International Festival of Creativity.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S