Microsoft vil integrere annoncer i Windows-apps

Softwarefirmaet forsøger at etablere en standard for, hvordan annoncer skal vises inde i applikationer i Windows 8.

Artikel top billede

Nu har Microsoft afsløret de første konceptbilleder for in-app-reklamer i det kommende operativsystem Windows 8. Microsoft er gået sammen med seks kendte reklamebureauer som Razorfish og Y&R om at skabe en standard for, hvordan annoncer skal vise inde i applikationer.

I et blogindlæg fortæller Microsoft om annonce-planerne. I et eksempel kan man se en app for fodbold-holdet Seattle Sounders (der er sponseret af Microsoft), hvor der vises en annonce for en Adidas-fodboldsko i højre side.

Hvis brugeren klikker på annoncen, vises en helsidet annonce i Metro-stil, hvor man kan købe skoen eller andre produkter.

I konceptbilledet ligger annoncen helt ude til højre og bliver først synlig, når man scroller mod højre.

Men Microsoft bemærker også, at applikationens baggrund kan udskiftes med et logo, billeder, video eller tekst, der reklamerer for et brand.

Det ser altså ud til, at brugerne skal vænne sig til annoncer inde i applikationerne i Windows 8, ligesom man kender det fra forskellige mobile platforme. Det er endnu et eksempel på, at mobil- og pc-verdenen smelter sammen.  

Windows 8 har fået en mobil-inspireret Metro-brugerflade og en Windows Store i stil med de kendte app-butikker, og det kommer også i en udgave til ARM-processoren, som primært bruges i mobile enheder.

Microsofts koncept for in-app-annoncer i Windows 8 blev præsenteret på Cannes Lions International Festival of Creativity.

Læses lige nu

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S