Microsoft vil integrere annoncer i Windows-apps

Softwarefirmaet forsøger at etablere en standard for, hvordan annoncer skal vises inde i applikationer i Windows 8.

Artikel top billede

Nu har Microsoft afsløret de første konceptbilleder for in-app-reklamer i det kommende operativsystem Windows 8. Microsoft er gået sammen med seks kendte reklamebureauer som Razorfish og Y&R om at skabe en standard for, hvordan annoncer skal vise inde i applikationer.

I et blogindlæg fortæller Microsoft om annonce-planerne. I et eksempel kan man se en app for fodbold-holdet Seattle Sounders (der er sponseret af Microsoft), hvor der vises en annonce for en Adidas-fodboldsko i højre side.

Hvis brugeren klikker på annoncen, vises en helsidet annonce i Metro-stil, hvor man kan købe skoen eller andre produkter.

I konceptbilledet ligger annoncen helt ude til højre og bliver først synlig, når man scroller mod højre.

Men Microsoft bemærker også, at applikationens baggrund kan udskiftes med et logo, billeder, video eller tekst, der reklamerer for et brand.

Det ser altså ud til, at brugerne skal vænne sig til annoncer inde i applikationerne i Windows 8, ligesom man kender det fra forskellige mobile platforme. Det er endnu et eksempel på, at mobil- og pc-verdenen smelter sammen.  

Windows 8 har fået en mobil-inspireret Metro-brugerflade og en Windows Store i stil med de kendte app-butikker, og det kommer også i en udgave til ARM-processoren, som primært bruges i mobile enheder.

Microsofts koncept for in-app-annoncer i Windows 8 blev præsenteret på Cannes Lions International Festival of Creativity.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S