Brevmodellen er død - skal vi have en sms-model i stedet?

Organisationen Gramex foreslår en ny måde at stoppe pirateri: Send sms'er til piraterne.

Artikel top billede

Kulturminister Uffe Elbæk besluttede i går at droppe brevmodellen som et forsøg på dæmme op for pirateri på nettet. I stedet skal der fokus på lette alternativer til ulovlige tjenester på nettet.

Men musikerorganisationen Gramex har ikke helt opgivet tanken om at lave en brevmodel. Det skal bare være en sms-model.

I dagens udgave af Politiken kan man læse, at Gramex fortsat gerne vil have en notificerings-mulighed a la den skrottede brevmodel.

Gramex-direktør John Kristensen forestiller sig, at teleselskaberne skal sende en sms til personer, der bevæger sig ind på en "ulovlig" side - på samme måde som man modtager en sms med pristakster, når man rejser til et andet land.

En af begrundelserne for at skrotte brevmodellen var at sætte fokus på de lovlige alternativer i stedet, og fordi håndhævelsen af en brevmodel kan opfattes som en forøgelse af overvågningssamfundet. Derfor virker sms-modellen også til at få en svær fødsel.

Det dur ikke

Gramex forestiller sig ikke, at sms-forsendelserne skal bruges i retssager. Det skal udelukkende opfattes som oplysning.

Men hverken Forbrugerrådet eller teleselskabernes brancheforening har meget til overs for en sms-model.

Direktør i Telekommunikationsindustrien Jakob Willer mener, at forslaget slet ikke kan udføres teknisk. Det vil under alle omstændigheder betyde en eskalering af de problemer, som brevmodellen er blevet kritiseret for.

"Tanken er rigtig skræmmende, for det vil indebære, at man skal holde øje med, hvilke hjemmesider en bruger er på vej ind på," siger Jakob Willer til Politiken.

Ifølge Politiken har Konservative og Dansk Folkeparti udtalt sig positivt om sms-modellen. En socialdemokrat har til ComON tidligere leget med samme idé. Han mente, at man skulle udskifte brevmodellen med en email.

Læses lige nu

    Annonce

    Zealand Business College

    Faglærer til teknisk efteruddannelse

    Region Sjælland

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse