Brevmodellen er død - skal vi have en sms-model i stedet?

Organisationen Gramex foreslår en ny måde at stoppe pirateri: Send sms'er til piraterne.

Artikel top billede

Kulturminister Uffe Elbæk besluttede i går at droppe brevmodellen som et forsøg på dæmme op for pirateri på nettet. I stedet skal der fokus på lette alternativer til ulovlige tjenester på nettet.

Men musikerorganisationen Gramex har ikke helt opgivet tanken om at lave en brevmodel. Det skal bare være en sms-model.

I dagens udgave af Politiken kan man læse, at Gramex fortsat gerne vil have en notificerings-mulighed a la den skrottede brevmodel.

Gramex-direktør John Kristensen forestiller sig, at teleselskaberne skal sende en sms til personer, der bevæger sig ind på en "ulovlig" side - på samme måde som man modtager en sms med pristakster, når man rejser til et andet land.

En af begrundelserne for at skrotte brevmodellen var at sætte fokus på de lovlige alternativer i stedet, og fordi håndhævelsen af en brevmodel kan opfattes som en forøgelse af overvågningssamfundet. Derfor virker sms-modellen også til at få en svær fødsel.

Det dur ikke

Gramex forestiller sig ikke, at sms-forsendelserne skal bruges i retssager. Det skal udelukkende opfattes som oplysning.

Men hverken Forbrugerrådet eller teleselskabernes brancheforening har meget til overs for en sms-model.

Direktør i Telekommunikationsindustrien Jakob Willer mener, at forslaget slet ikke kan udføres teknisk. Det vil under alle omstændigheder betyde en eskalering af de problemer, som brevmodellen er blevet kritiseret for.

"Tanken er rigtig skræmmende, for det vil indebære, at man skal holde øje med, hvilke hjemmesider en bruger er på vej ind på," siger Jakob Willer til Politiken.

Ifølge Politiken har Konservative og Dansk Folkeparti udtalt sig positivt om sms-modellen. En socialdemokrat har til ComON tidligere leget med samme idé. Han mente, at man skulle udskifte brevmodellen med en email.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Engagement Manager | Energy & Utility

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect