Brevmodellen er død - skal vi have en sms-model i stedet?

Organisationen Gramex foreslår en ny måde at stoppe pirateri: Send sms'er til piraterne.

Artikel top billede

Kulturminister Uffe Elbæk besluttede i går at droppe brevmodellen som et forsøg på dæmme op for pirateri på nettet. I stedet skal der fokus på lette alternativer til ulovlige tjenester på nettet.

Men musikerorganisationen Gramex har ikke helt opgivet tanken om at lave en brevmodel. Det skal bare være en sms-model.

I dagens udgave af Politiken kan man læse, at Gramex fortsat gerne vil have en notificerings-mulighed a la den skrottede brevmodel.

Gramex-direktør John Kristensen forestiller sig, at teleselskaberne skal sende en sms til personer, der bevæger sig ind på en "ulovlig" side - på samme måde som man modtager en sms med pristakster, når man rejser til et andet land.

En af begrundelserne for at skrotte brevmodellen var at sætte fokus på de lovlige alternativer i stedet, og fordi håndhævelsen af en brevmodel kan opfattes som en forøgelse af overvågningssamfundet. Derfor virker sms-modellen også til at få en svær fødsel.

Det dur ikke

Gramex forestiller sig ikke, at sms-forsendelserne skal bruges i retssager. Det skal udelukkende opfattes som oplysning.

Men hverken Forbrugerrådet eller teleselskabernes brancheforening har meget til overs for en sms-model.

Direktør i Telekommunikationsindustrien Jakob Willer mener, at forslaget slet ikke kan udføres teknisk. Det vil under alle omstændigheder betyde en eskalering af de problemer, som brevmodellen er blevet kritiseret for.

"Tanken er rigtig skræmmende, for det vil indebære, at man skal holde øje med, hvilke hjemmesider en bruger er på vej ind på," siger Jakob Willer til Politiken.

Ifølge Politiken har Konservative og Dansk Folkeparti udtalt sig positivt om sms-modellen. En socialdemokrat har til ComON tidligere leget med samme idé. Han mente, at man skulle udskifte brevmodellen med en email.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS