Apple bremsede danske magasiner - for meget hud

Danske Aller satsede hårdt på iPad. Men Apple spændte alligevel ben.

Artikel top billede

For kort tid siden besluttede Aller at lancere yderligere 10 af sine magasiner som apps til iPad. 

Der ligger nu 17 Aller-apps i Apples App Store, men det har krævet lidt sværdslag, fortæller WebProof, der har lavet de digitale udgaver af Allers magasiner.

Apple ville oprindeligt ikke godkende den nye Se & Hør-app.

Først blev app'en uden begrundelse afvist af Apple. Ved næste ansøgning blev det specificeret, at der simpelthen var for meget bart hud i Se & Hør til, at bladet kunne godkendes af Apple.

"Her oplever man en kulturforskel, så det basker, mellem den afslappede danske holdning og Apple's amerikanske puritanske dobbeltmoral. Hvis man vil se bare damer, kan vi jo blot gå på den amerikanske Google og her få serveret alt, hvad der kan tænkes og mere til," siger Jan Adeltoft, direktør hos WebProof, om den afviste forhåndsgodkendelse.

Apple viste sig dog ikke at være umulig at snakke med. Se & Hør-app'en er nu tilgængelig. Der er dog kommet begrænsninger på, så kun danske brugere kan hente magasinet, og alle skal - før de henter bladet - bekræfte, at de er over 17 år.

Apple har tidligere forsøgt at holde Ekstra Bladet ude af App-butikken på grund af Side 9-pigen. Den konflikt blev løst. En anden dansk sag satte også fokus på forskellen mellem dansk frisind og amerikansk bornerthed. Nemlig sagen mellem Apple og en flok danske fodbold-piger, der havde lavet en kalender indeholdende billeder af deres underliv.

Allers magasiner kan købes hos Apple. Kunder, der allerede abonnerer på de trykte magasiner, kan hente dem gratis.

Annonce

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest