Apple bremsede danske magasiner - for meget hud

Danske Aller satsede hårdt på iPad. Men Apple spændte alligevel ben.

Artikel top billede

For kort tid siden besluttede Aller at lancere yderligere 10 af sine magasiner som apps til iPad. 

Der ligger nu 17 Aller-apps i Apples App Store, men det har krævet lidt sværdslag, fortæller WebProof, der har lavet de digitale udgaver af Allers magasiner.

Apple ville oprindeligt ikke godkende den nye Se & Hør-app.

Først blev app'en uden begrundelse afvist af Apple. Ved næste ansøgning blev det specificeret, at der simpelthen var for meget bart hud i Se & Hør til, at bladet kunne godkendes af Apple.

"Her oplever man en kulturforskel, så det basker, mellem den afslappede danske holdning og Apple's amerikanske puritanske dobbeltmoral. Hvis man vil se bare damer, kan vi jo blot gå på den amerikanske Google og her få serveret alt, hvad der kan tænkes og mere til," siger Jan Adeltoft, direktør hos WebProof, om den afviste forhåndsgodkendelse.

Apple viste sig dog ikke at være umulig at snakke med. Se & Hør-app'en er nu tilgængelig. Der er dog kommet begrænsninger på, så kun danske brugere kan hente magasinet, og alle skal - før de henter bladet - bekræfte, at de er over 17 år.

Apple har tidligere forsøgt at holde Ekstra Bladet ude af App-butikken på grund af Side 9-pigen. Den konflikt blev løst. En anden dansk sag satte også fokus på forskellen mellem dansk frisind og amerikansk bornerthed. Nemlig sagen mellem Apple og en flok danske fodbold-piger, der havde lavet en kalender indeholdende billeder af deres underliv.

Allers magasiner kan købes hos Apple. Kunder, der allerede abonnerer på de trykte magasiner, kan hente dem gratis.

Læses lige nu

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S