Hold møder som Steve Jobs: Smid tosserne på porten

Ja, nogle gange kan det være nødvendigt at være et dumt svin. Læs her, hvordan Jobs undgik uproduktive møder.

Artikel top billede

(Foto: c99)

Intet kan være så plagsomt som at holde mange møder, og Apple-stifteren Steve Jobs var måske en af dem, der foragtede unødvendige møder mest.

Han havde sin helt egen mødefilosofi, der ligesom Apples produkter bar præg af ekstrem minimalisme, skriver Ken Segall i et uddrag fra sin bog "Insanely Simple: The Obsession That Drives Apple's Success", der er bragt på det amerikanske website FastCoDesign.

Steve Jobs var af den opfattelse, at de bedste og mest produktive møder opstår, når små grupper af smarte hoveder mødes. Derfor troede han også på, at alle overflødige mødedeltagere prompte skulle sparkes ud af mødelokalet.

Principper, der ifølge Segall bliver håndhævet strikst hos Apple og i dag manifesterer sig hele vejen ned gennem Apples organisation.

"Hvad laver du her?"

Segall har blandt andet selv oplevet Steve Jobs' øjne skanne gennem et mødelokale, hvorefter han udpeger en person og spørger: "Hvad laver du her?"

Og hvis argumentet for vedkommendes tilstedeværelse ikke er stærkt nok, lyder reaktionen fra Jobs: "Jeg tror ikke, at vi har brug for dig her. Tak."

Logikken bag er ifølge Segall, at hver ekstra mødedeltager øger mødets kompleksitet, hvilket for alt i verden skal undgås. Derfor skal der være et klart argument for hver enkelt deltagers tilstedeværelse.

"Der findes ikke en høfligheds-invitation til et møde. Enten er du væsentlig for mødet, eller også er du ikke. Det er intet personligt. Det er bare forretning," skriver Segall.

Ifølge artiklen fra FastCoDesign skyldes Jobs' stramme håndhævelse af sit mødeprincip blandt andet, at selv om Apple har vokset sig til en gigant-virksomhed, lå det Jobs meget på sinde at fastholde den dynamik, der kendetegner mindre iværksætter-virksomheder.

Og netop store komplekse møder var i Jobs' optik en af de ting, der især kendetegner de store og støvede virksomheder, som han foragtede.

Tre gode råd

Hvis du vil holde møder, der er lige så effektive og produktive, som dem Steve Jobs tilstræbte at holde, anbefaler Ken Segall, at du følger tre principper:

1. Smid den mindst nødvendige mødedeltager ud af lokalet.
2. Forlad mødet, hvis det varer mere end 30 minutter.
3. Sørg for, at du hver dag laver noget produktivt, der opvejer den tid, du har brugt i møder.

Især de to første punkter kan virke brutale og provokerende, men Ken Segall mener, at det indimellem kan være på sin plads med en smule af den brutale ærlighed, der kendetegnede Steve Jobs' lederskab.

Læs også:
 

Afsløring: Her er Apple-butikkernes succesformular

Farvel til Steve Jobs - her er hvad du kan lære af ham

Læses lige nu

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S