Efter kaotisk forløb: Iværksætterskatten dør

Ny skattereform kom i hus i weekenden. Iværksættere og deres investorer kan juble.

Artikel top billede

Efter en tumultarisk weekend med beskyldninger om hykleri, afpresning og løgn blandt Folketingets partier står i hvert fald én ting lysende klart:

Den såkaldte "iværksætterskat", indført under VKO-regeringen i 2009, ophæves. Det kan man læse i de overskrifter, der indtil videre er slubbet ud om den endelige skattereform.

Den manglende indtægt fra iværksætterskatten finansieres ved forøget lønsumsafgift i den finansielle sektor.

Skatten er blevet kendt som iværksætterskatten, fordi den har betydet, at personer, der ejer mindre end 10 procent af et selskab, får en ekstrabeskatning. I nogle tilfælde op til 60-70 procent. Det er potentielt med til at holde business angels og andre mindre investorer fra at investere i iværksætterfirmaer.

Venturefirmaernes brancheforening DVCA har været en aktiv modstander af skatten og glæder sig over dens død.

"Det er en stor dag for iværksættere og investorer i Danmark. Vi har fra start kritiseret iværksætterskatten massivt, og det er derfor også en stor dag for DVCA, at iværksætterskatten nu endelig får dødsstødet," lyder meldingen fra Jannick Nytoft, der er adm. direktør i DVCA.

DVCA mener, at afskaffelsen vil bringe meget mere risikovillig kapital til iværksættere og små virksomheder i Danmark.

Også Martin Thorborg har jublet over det lovede dødsstød, da regeringens udkast til en skattereform blev fremlagt.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S