Efter kaotisk forløb: Iværksætterskatten dør

Ny skattereform kom i hus i weekenden. Iværksættere og deres investorer kan juble.

Artikel top billede

Efter en tumultarisk weekend med beskyldninger om hykleri, afpresning og løgn blandt Folketingets partier står i hvert fald én ting lysende klart:

Den såkaldte "iværksætterskat", indført under VKO-regeringen i 2009, ophæves. Det kan man læse i de overskrifter, der indtil videre er slubbet ud om den endelige skattereform.

Den manglende indtægt fra iværksætterskatten finansieres ved forøget lønsumsafgift i den finansielle sektor.

Skatten er blevet kendt som iværksætterskatten, fordi den har betydet, at personer, der ejer mindre end 10 procent af et selskab, får en ekstrabeskatning. I nogle tilfælde op til 60-70 procent. Det er potentielt med til at holde business angels og andre mindre investorer fra at investere i iværksætterfirmaer.

Venturefirmaernes brancheforening DVCA har været en aktiv modstander af skatten og glæder sig over dens død.

"Det er en stor dag for iværksættere og investorer i Danmark. Vi har fra start kritiseret iværksætterskatten massivt, og det er derfor også en stor dag for DVCA, at iværksætterskatten nu endelig får dødsstødet," lyder meldingen fra Jannick Nytoft, der er adm. direktør i DVCA.

DVCA mener, at afskaffelsen vil bringe meget mere risikovillig kapital til iværksættere og små virksomheder i Danmark.

Også Martin Thorborg har jublet over det lovede dødsstød, da regeringens udkast til en skattereform blev fremlagt.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job