Efter kaotisk forløb: Iværksætterskatten dør

Ny skattereform kom i hus i weekenden. Iværksættere og deres investorer kan juble.

Artikel top billede

Efter en tumultarisk weekend med beskyldninger om hykleri, afpresning og løgn blandt Folketingets partier står i hvert fald én ting lysende klart:

Den såkaldte "iværksætterskat", indført under VKO-regeringen i 2009, ophæves. Det kan man læse i de overskrifter, der indtil videre er slubbet ud om den endelige skattereform.

Den manglende indtægt fra iværksætterskatten finansieres ved forøget lønsumsafgift i den finansielle sektor.

Skatten er blevet kendt som iværksætterskatten, fordi den har betydet, at personer, der ejer mindre end 10 procent af et selskab, får en ekstrabeskatning. I nogle tilfælde op til 60-70 procent. Det er potentielt med til at holde business angels og andre mindre investorer fra at investere i iværksætterfirmaer.

Venturefirmaernes brancheforening DVCA har været en aktiv modstander af skatten og glæder sig over dens død.

"Det er en stor dag for iværksættere og investorer i Danmark. Vi har fra start kritiseret iværksætterskatten massivt, og det er derfor også en stor dag for DVCA, at iværksætterskatten nu endelig får dødsstødet," lyder meldingen fra Jannick Nytoft, der er adm. direktør i DVCA.

DVCA mener, at afskaffelsen vil bringe meget mere risikovillig kapital til iværksættere og små virksomheder i Danmark.

Også Martin Thorborg har jublet over det lovede dødsstød, da regeringens udkast til en skattereform blev fremlagt.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job