Første bil med 17 tommer skærm får problemer i Danmark

Tesla Model S er nu sat i produktion. Men den epokegørende elbil , der accelererer fra de fleste benzin-BMW'er, vil næppe blive godkendt i Danmark uden ændringer, siger ekspert.

Artikel top billede

Takket være afgiftsfritagelse vil man kunne købe en Tesla Model S for cirka 650.000 kroner for billigste version, når bilen engang næste år kommer til salg herhjemme.

Elbilen Tesla Model S blev sat i produktion i fredags, og de første prøvekørsler skabte ovenud begejstrede anmeldelser. (se for eksempel denne.)  

Bilen er i versionen med det største batteri hurtigere end mange Porscher og BMW'er (0-100 på cirka 4,5 sekunder), og så har den bilhistoriens største infodisplay: En 17 tommer skærm, hvorfra de fleste funktioner styres under kørslen.

Bilen er udstyret med et egenudviklet, Unix-baseret operativsystem, hvorfra man med touch-kontrol kan styre varme og ventilation, GPS-navigering, opsætning af undervognen, musik og meget mere. Der er også en internetbrowser, og via bilens indbyggede 3G-modem kan man altså surfe på nettet, mens man kører.

Allerede nu har 200 danskere bestilt bilen, men de kommer næppe til at læse de seneste ComON-nyheder, mens de drøner ud af motorvejen med 130 km/t.

De danske regler for forstyrrende elektronik i biler taler ganske vist kun om "fjernsynsapparater og lignende", som føreren ikke må kunne benytte under kørslen. Selv i den seneste udgave fra april 2012 står der intet om brug af internettet under kørslen.

At lovens bogstav ikke forhindrer internetsurf betyder dog ikke, at bilen automatisk bliver godkendt, fortæller jurist i FDM Dennis Lange til ComON.

"Jeg er sikker på, at myndighederne vil kræve, at Teslaen bliver ændret, så internetbrowseren kun kan bruges, mens bilen holder stille," siger han.

Det er altså en konkret vurdering af de pågældende synsmyndigheder, der afgør, hvor meget af bilens 17 tommer store informations-univers der kan få lov at blive tilgængeligt under kørslen.

For Teslaens vedkommende er bilens betjening grundlæggende set bygget op omkring touch-skærmen, så uden den vil man ikke kunne bruge varme og ventilation, radio eller nogle af de mange ekstra funktioner i den luksuriøse elbil.

Til at styre det enorme display benytter Tesla Model S en Nvidia Tegra System-on-a-Chip af same slags, som styrer flere af de nyeste smartphones og tablet-pc'er. Skærmen i den nye elbil er en IPS-skærm - en teknologi, der kan give markant bedre betragtningsvinkler og større lysstyrke end normale TFT-fladskærme.

Stort set ingen af de amerikanske journalister, der gennemførte en testkørsel af Model S ved lanceringen i fredags, fandt anledning til betænkeligheder over risikoen ved at blive distraheret af detaljerne på 17 tommer skærmen under kørslen.

Engadgets testkører havde endda held til at loade sin egen hjemmeside under kørslen.

Hos Tesla lyder filosofien, at føreren trods alt lettere kan finde rundt på en stor skærm end på en lille ...

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS