Første bil med 17 tommer skærm får problemer i Danmark

Tesla Model S er nu sat i produktion. Men den epokegørende elbil , der accelererer fra de fleste benzin-BMW'er, vil næppe blive godkendt i Danmark uden ændringer, siger ekspert.

Artikel top billede

Takket være afgiftsfritagelse vil man kunne købe en Tesla Model S for cirka 650.000 kroner for billigste version, når bilen engang næste år kommer til salg herhjemme.

Elbilen Tesla Model S blev sat i produktion i fredags, og de første prøvekørsler skabte ovenud begejstrede anmeldelser. (se for eksempel denne.)  

Bilen er i versionen med det største batteri hurtigere end mange Porscher og BMW'er (0-100 på cirka 4,5 sekunder), og så har den bilhistoriens største infodisplay: En 17 tommer skærm, hvorfra de fleste funktioner styres under kørslen.

Bilen er udstyret med et egenudviklet, Unix-baseret operativsystem, hvorfra man med touch-kontrol kan styre varme og ventilation, GPS-navigering, opsætning af undervognen, musik og meget mere. Der er også en internetbrowser, og via bilens indbyggede 3G-modem kan man altså surfe på nettet, mens man kører.

Allerede nu har 200 danskere bestilt bilen, men de kommer næppe til at læse de seneste ComON-nyheder, mens de drøner ud af motorvejen med 130 km/t.

De danske regler for forstyrrende elektronik i biler taler ganske vist kun om "fjernsynsapparater og lignende", som føreren ikke må kunne benytte under kørslen. Selv i den seneste udgave fra april 2012 står der intet om brug af internettet under kørslen.

At lovens bogstav ikke forhindrer internetsurf betyder dog ikke, at bilen automatisk bliver godkendt, fortæller jurist i FDM Dennis Lange til ComON.

"Jeg er sikker på, at myndighederne vil kræve, at Teslaen bliver ændret, så internetbrowseren kun kan bruges, mens bilen holder stille," siger han.

Det er altså en konkret vurdering af de pågældende synsmyndigheder, der afgør, hvor meget af bilens 17 tommer store informations-univers der kan få lov at blive tilgængeligt under kørslen.

For Teslaens vedkommende er bilens betjening grundlæggende set bygget op omkring touch-skærmen, så uden den vil man ikke kunne bruge varme og ventilation, radio eller nogle af de mange ekstra funktioner i den luksuriøse elbil.

Til at styre det enorme display benytter Tesla Model S en Nvidia Tegra System-on-a-Chip af same slags, som styrer flere af de nyeste smartphones og tablet-pc'er. Skærmen i den nye elbil er en IPS-skærm - en teknologi, der kan give markant bedre betragtningsvinkler og større lysstyrke end normale TFT-fladskærme.

Stort set ingen af de amerikanske journalister, der gennemførte en testkørsel af Model S ved lanceringen i fredags, fandt anledning til betænkeligheder over risikoen ved at blive distraheret af detaljerne på 17 tommer skærmen under kørslen.

Engadgets testkører havde endda held til at loade sin egen hjemmeside under kørslen.

Hos Tesla lyder filosofien, at føreren trods alt lettere kan finde rundt på en stor skærm end på en lille ...

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S