Frank Mortensen: Vi fordobler forretningen på tre år

Licensspecialisten A Gain er blevet opkøbt og blevet en del af den norske koncern Inmeta Crayon. "I løbet af tre år fordobler vi forretningen," siger den nye danske direktør Frank Mortensen.

Artikel top billede

I forgårs blev det offentliggjort, at den norske Inmeta Crayon-koncern overtager samtlige aktier i den danske licensrådgiver A Gain.

I dag løfter den kommende administrerende direktør for Crayon i Danmark Frank Mortensen sløret for sine ambitioner og om bevæggrundene for at sælge sin virksomhed.

Ambitionerne for vækst fejler ikke spor i den nye virksomhed. Ifølge Frank Mortensen skal forretningsomfanget fordobles, og tre til syv nye lande skal erobres - det hele i løbet af de kommende tre år.

"Det er fedt, at vi har en kapitalfond som Norvestor som hovedaktionær. Det betyder, at vi fra starten er en stærk nordisk virksomhed, som skal rejse ud i Europa og fange de spillere, der er derude. Om vi når det som planlagt, vil så vise sig. I øvrigt skal væksten ikke bare komme fra nye lande, men også fra de eksisterende lande. Vi må se, om vi kan fordoble forretningen i både Danmark, Norge, Sverige og Finland inden for de næste tre år også," siger en optimistisk Frank Mortensen.

Den danske direktion

Crayons nuværende administrerende direktør Charlotte Schnack og Frank Mortensen kommer til at udgøre direktionen i Danmark, og Mortensen bliver også en del af koncernledelsen, som består af de respektive landeansvarlige med koncernchef Jarl Øverby øverst i pyramiden.

I Danmark er forretningsområderne fordelt, så Charlotte Schnack tager sig af SPLA (Services Provider License Agreement) og kundeafdelingen, mens Frank Mortensen tager sig af Microsoft softwarespecialisterne og SAM (Software Asset Management), solution-området og økonomien. Endelig får Ulrik Roland ansvaret for processen med at få det bedste fra de to virksomheder til at gå op i en højere enhed på koncernplan.

Hvad får dig til at opgive din egen virksomhed?
"Det er jo drømmen om at tage A Gain til 'the next level', og i øvrigt føler jeg ikke, at jeg opgiver min virksomhed. Jeg har den stadig, men deler den bare med lidt flere, end jeg gjorde tidligere. Derudover er jeg jo også blevet en stor aktionær i den nye virksomhed. Nu gælder det om at gøre os til Europas bedste, og det har vi hverken kompetencerne, erfaringen eller de økonomiske kræfter til at gøre på egen hånd i A Gain."

A Gain er faktisk en stærkere virksomhed end Crayon i Danmark. Hvorfor så sælge?
"Crayon i DK er bare et andet sted i sin udvikling, end vi er. Hvis vi går tilbage i vores udvikling til der, hvor Crayon er nu, så var vi i samme position. Der, hvor man investerer rigtig meget for at få et afkast. Jeg synes egentlig, at Crayon er nået imponerende langt i Danmark. Nu kommer jeg på hold med nogen, der har vist, at de kan tage en forretning fra et land til et andet. Den rejse vil jeg gerne med på."

Måske mange millioner

Hvad fik I for A Gain?
"Ha ha, jeg har skrevet under på en aftale om ikke at offentliggøre prisen," siger Frank Mortensen, som heller ikke vil sige noget om, hvor tæt Lars Krull rammer med sit gæt i artiklen Crayons opkøb forgylder Frank Mortensen.

"Jeg har fået aktier, så det er et spørgsmål om, hvad de aktier kaster af sig," siger Frank Mortensen, som synes, at det er vigtigere at han har fået en betydelig aktiepost i Inmeta Crayon-koncernen end et kontant beløb.

De aktier som Frank Mortensen og hans A Gain medstifter Ulrik Roland har fået, gør dem til henholdsvis den tredje- og sjettestørste aktionær i koncernen.

"Jeg tror, at de aktier i den nye Inmeta Crayon-koncern er en rigtig god investering, slår Frank Mortensen fast.

I løbet af det kommende år skal det nye Inmeta Crayon også finde nye lokaler. I Jylland, hvor A Gain har kontor i Silkeborg og Crayon i Århus, skal der findes et nyt fælles kontor i Århus. På Sjælland flytter de to virksomheder i første omgang sammen i A Gains lokaler i Herlev, men med den forventede vækst in mente skal der også findes et nyt sted at være i København inden for en overskuelig fremtid.

Læs Mere:

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec