Artikel top billede

(Foto: www.lelesandrini.it /)

400.000 kreditkort stjålet - dansk politi tavs

Amerikanske FBI har forhindret misbrug af over 400.000 kreditkort. Måske også danske.

Med politiarbejde og lokkemad har FBI optrevlet en kæmpe-sag om kreditkort-kriminalitet, der sandsynligvis har danske ofre.

Ofrene er blandt andet blevet udspioneret gennem hackede webcams. Hackerne har kunnet aflure kreditkortoplysninger, når de danske og internationale ofre gennemførte betalinger ved køb på nettet.

Ifølge FBI er operationen mundet ud i 24 anholdelser i 13 lande, primært USA og England - men også i Australien og Asien. Det er FBI's største operation mod misbrug af kreditkortoplysninger på nettet.

For at lokke de kriminelle i fælden har FBI-agenter drevet deres eget falske hjemmeside med handel af stjålne kortoplysninger i to år. Agenterne døbte deres falske site Carder Profit.

I alt er der blevet handlet med oplysninger på 400.000 kortindehavere. Alle kortleverandører er blevet kontaktet.

Danske kunder berørt?

Sandsyndligvis har de kriminelle også handlet med danske kortoplysninger.

Rigspolitiet oplyser over for DR, at politiet ikke ønsker at kommentere sagen, fordi der netop er en efterforskning i gang.

FBI oplyser, at de danske myndigheder enten har haft folk til afhøring eller på anden måde bidraget til optrevlingen.

En af de kriminelle, Hogue, har ifølge FBI haft sit malware installeret hos danske ofre, men det er uklart, om han har haft held til at hæve penge på den måde.

Hogue har solgt malware på nettet, som kan give ham adgang til ofrenes webcams.

Med det værktøj kan kriminelle se kreditkortoplysninger eller adgangskoder til en netbank, mens det intetanende offer logger sig på eller betaler over nettet.

De amerikanske myndigheder mener, at de har forhindret tyveri for op mod en milliard kroner ved at slå til nu.

Alle anholdte er mænd mellem 18 og 25 år. De største bagmænd kan risikere op til 40 års fængsel for bedrageri. En af de 24 mænd, der gik i fælden, er Mir Islam, også kendt som "JoshTheGod". Han er nu sigtet for at handle med 50.000 stjålne kreditkortoplysninger. Anklageskrifter mod alle personerne ligger hos FBI.

En af de anholdte afsoner i øjeblikket fængselsstraf for andre overtrædelser. Der er ingen oplysninger om, hvorvidt det er lykkedes for ham at fortsætte den kriminelle løbebane, efter han kom bag tremmer, som i denne nylige sag, hvor en dansk hacker fortsat stjæler oplysninger fra sine ofre, mens han afsoner en hackerdom i et åbent fængsel.

Den nye FBI-sag er den hidtil største internationale aktion mod kreditkort-handlere:

"I takt med at it-kriminalitet bliver mere og mere internationalt, bliver vi nødt til at svare igen globalt. Denne koordinerede indsats med så mange lande er ikke set før og viser, at kriminelle hackere og fupmagere ikke skal forvente at fortsætte med at hærge på nettet anonymt og straffrit," siger anklager Preet Bharara.

Læs hele FBI's beretning på efterretningstjenestens egen hjemmeside




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere