Dansk medicinal-gigant udnyttet på pornodomæne

Domænet .xxx er forbeholdt nettets skumle afkroge. Men nu også Novo Nordisk.

Artikel top billede

Det danske medicinalfirma Novo Nordisk har med en klagesag overtaget pornodomænet Novonordisk.xxx.

Det blev i første omgang registreret af en dansker, der brugte domænet på en måde, der ikke faldt i Novo Nordisks smag.

Det generiske toplevel-domæne blev taget i brug i december. Xxx er udset til en indhegnet mark på det store internet, hvor pornoproducenter og forhandlere af andre tjenester, der ikke er stuerene, kan boltre sig. Firmaer havde op til oprettelsen en ekstra mulighed for at registrere xxx-domæner og dermed undgå, at andre tog dem i anvendelse. Det valgte Novo Nordisk ikke at gøre, og derfor slog en driftig jyde til - og registrerede domænet i december sidste år. 

Novo Nordisk har klaget over registreringen, og WIPO (verdensomspændende organisation der beskytter og afgør tvister om intellektuel ejendomsret) har givet det danske medicinal firma retten til Novonordisk.xxx. Det skriver DomainNews.com.

Novo Nordisk fik klageinstansens ord for, at det hører hjemme i firmaets varetægt, fordi Novo Nordisk har varemærkebeskyttelse på navnet. Men det spiller også ind i afgørelsen, at Novo Nordisk kunne fremlægge beviser for, at den oprindelige registrant misbrugte firmaets navn.

Domænet er i øjeblikket ikke i brug, så det er usikkert, hvad det i den korte tid er blevet brugt til. Den driftige jyde har dog flere småerotiske danske domæner i sin portefølje.

ComON ville gerne have hørt Novo Nordisk, om det har været en bevidst strategi at undlade at registrere domænet i stedet for at skulle kæmpe for det efterfølgende. Men firmaet har ikke vendt tilbage på vores henvendelse.

LÆS OGSÅ:

Sådan undgår du at dit firma bliver udnyttet af pornoduller

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S