Dansk medicinal-gigant udnyttet på pornodomæne

Domænet .xxx er forbeholdt nettets skumle afkroge. Men nu også Novo Nordisk.

Artikel top billede

Det danske medicinalfirma Novo Nordisk har med en klagesag overtaget pornodomænet Novonordisk.xxx.

Det blev i første omgang registreret af en dansker, der brugte domænet på en måde, der ikke faldt i Novo Nordisks smag.

Det generiske toplevel-domæne blev taget i brug i december. Xxx er udset til en indhegnet mark på det store internet, hvor pornoproducenter og forhandlere af andre tjenester, der ikke er stuerene, kan boltre sig. Firmaer havde op til oprettelsen en ekstra mulighed for at registrere xxx-domæner og dermed undgå, at andre tog dem i anvendelse. Det valgte Novo Nordisk ikke at gøre, og derfor slog en driftig jyde til - og registrerede domænet i december sidste år. 

Novo Nordisk har klaget over registreringen, og WIPO (verdensomspændende organisation der beskytter og afgør tvister om intellektuel ejendomsret) har givet det danske medicinal firma retten til Novonordisk.xxx. Det skriver DomainNews.com.

Novo Nordisk fik klageinstansens ord for, at det hører hjemme i firmaets varetægt, fordi Novo Nordisk har varemærkebeskyttelse på navnet. Men det spiller også ind i afgørelsen, at Novo Nordisk kunne fremlægge beviser for, at den oprindelige registrant misbrugte firmaets navn.

Domænet er i øjeblikket ikke i brug, så det er usikkert, hvad det i den korte tid er blevet brugt til. Den driftige jyde har dog flere småerotiske danske domæner i sin portefølje.

ComON ville gerne have hørt Novo Nordisk, om det har været en bevidst strategi at undlade at registrere domænet i stedet for at skulle kæmpe for det efterfølgende. Men firmaet har ikke vendt tilbage på vores henvendelse.

LÆS OGSÅ:

Sådan undgår du at dit firma bliver udnyttet af pornoduller

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S