Dansk medicinal-gigant udnyttet på pornodomæne

Domænet .xxx er forbeholdt nettets skumle afkroge. Men nu også Novo Nordisk.

Artikel top billede

Det danske medicinalfirma Novo Nordisk har med en klagesag overtaget pornodomænet Novonordisk.xxx.

Det blev i første omgang registreret af en dansker, der brugte domænet på en måde, der ikke faldt i Novo Nordisks smag.

Det generiske toplevel-domæne blev taget i brug i december. Xxx er udset til en indhegnet mark på det store internet, hvor pornoproducenter og forhandlere af andre tjenester, der ikke er stuerene, kan boltre sig. Firmaer havde op til oprettelsen en ekstra mulighed for at registrere xxx-domæner og dermed undgå, at andre tog dem i anvendelse. Det valgte Novo Nordisk ikke at gøre, og derfor slog en driftig jyde til - og registrerede domænet i december sidste år. 

Novo Nordisk har klaget over registreringen, og WIPO (verdensomspændende organisation der beskytter og afgør tvister om intellektuel ejendomsret) har givet det danske medicinal firma retten til Novonordisk.xxx. Det skriver DomainNews.com.

Novo Nordisk fik klageinstansens ord for, at det hører hjemme i firmaets varetægt, fordi Novo Nordisk har varemærkebeskyttelse på navnet. Men det spiller også ind i afgørelsen, at Novo Nordisk kunne fremlægge beviser for, at den oprindelige registrant misbrugte firmaets navn.

Domænet er i øjeblikket ikke i brug, så det er usikkert, hvad det i den korte tid er blevet brugt til. Den driftige jyde har dog flere småerotiske danske domæner i sin portefølje.

ComON ville gerne have hørt Novo Nordisk, om det har været en bevidst strategi at undlade at registrere domænet i stedet for at skulle kæmpe for det efterfølgende. Men firmaet har ikke vendt tilbage på vores henvendelse.

LÆS OGSÅ:

Sådan undgår du at dit firma bliver udnyttet af pornoduller

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S