Dansk medicinal-gigant udnyttet på pornodomæne

Domænet .xxx er forbeholdt nettets skumle afkroge. Men nu også Novo Nordisk.

Artikel top billede

Det danske medicinalfirma Novo Nordisk har med en klagesag overtaget pornodomænet Novonordisk.xxx.

Det blev i første omgang registreret af en dansker, der brugte domænet på en måde, der ikke faldt i Novo Nordisks smag.

Det generiske toplevel-domæne blev taget i brug i december. Xxx er udset til en indhegnet mark på det store internet, hvor pornoproducenter og forhandlere af andre tjenester, der ikke er stuerene, kan boltre sig. Firmaer havde op til oprettelsen en ekstra mulighed for at registrere xxx-domæner og dermed undgå, at andre tog dem i anvendelse. Det valgte Novo Nordisk ikke at gøre, og derfor slog en driftig jyde til - og registrerede domænet i december sidste år. 

Novo Nordisk har klaget over registreringen, og WIPO (verdensomspændende organisation der beskytter og afgør tvister om intellektuel ejendomsret) har givet det danske medicinal firma retten til Novonordisk.xxx. Det skriver DomainNews.com.

Novo Nordisk fik klageinstansens ord for, at det hører hjemme i firmaets varetægt, fordi Novo Nordisk har varemærkebeskyttelse på navnet. Men det spiller også ind i afgørelsen, at Novo Nordisk kunne fremlægge beviser for, at den oprindelige registrant misbrugte firmaets navn.

Domænet er i øjeblikket ikke i brug, så det er usikkert, hvad det i den korte tid er blevet brugt til. Den driftige jyde har dog flere småerotiske danske domæner i sin portefølje.

ComON ville gerne have hørt Novo Nordisk, om det har været en bevidst strategi at undlade at registrere domænet i stedet for at skulle kæmpe for det efterfølgende. Men firmaet har ikke vendt tilbage på vores henvendelse.

LÆS OGSÅ:

Sådan undgår du at dit firma bliver udnyttet af pornoduller

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S