Her er den nye Google Nexus-tablet

På sin årlige udviklerkonference har Google præsenteret sin første tablet og en ny Android-version.

Artikel top billede

Allerede i den første keynote på sin udviklerkonference Google I/O kunne søgegiganten præsentere en stor nyhed. Google kommer nu med sin egen Nexus-tablet, der skal produceres hos Asus.

Her er der tale om en pendant til de kendte Nexus-smartphones, der fungerer som en form for reference-enheder og meget tidligt modtager nye Android-versioner.

Den nye Nexus-tablet er da også allerede udstyret med den næste Android-version 4.1, Jelly Bean, der også blev præsenteret på konferencen. Det indeholder flere forbedringer i forhold til den gamle version Ice Cream Sandwich, herunder en Google Now-søgefunktion og optimeret hastighed.

Google kunne samtidig fortælle, at der er solgt 400 millioner Android-enheder, og hver dag bliver der aktiveret en million nye enheder. I Google Play Store er der nu 600.000 apps, og online-butikken bliver nu udvidet med tv-udsendelser og magasiner.

Lille og billig tablet

Tabletcomputeren Nexus 7 har en Tegra 3-processor fra Nvidia, en billedopløsning på 1.280 x 800 pixels og et 1,2 megapixel kamera. Den er udstyret med NFC, Bluetooth og Wi-Fi. Batteriet skulle holde til omkring ni timers video-afspilning.

Der er tale om en forholdsvis lille tablet - skærmen er kun på syv tommer - og den vejer kun 340 gram.

I USA skal den nye tablet sælges for 200 dollar (godt 1.200 kroner) i en udgave med 8 GB hukommelse, mens en model med 16 GB koster 250 dollar (godt 1.500 kroner). Den kommer også i Australien, Storbritannien og Canada, men Google fortæller ikke, hvornår den kan købes i andre lande.

Nexus 7 har omtrent samme størrelse og pris som Amazons Kindle Fire, der også kører med Android. Den er noget mindre og billigere end Apples iPad, der stadig dominerer tablet-markedet.

På sin udviklerkonference kunne Google også præsentere en Apple TV-lignende boks, Nexus Q, der er formet som en kugle og kobles til fjernsynet.

Den beskrives som et "Social Media Streaming Device", hvor det bliver meget nemt at hente indhold fra skyen. Nexus Q kommer i midten af juli og skal koste 300 dollar (godt 1.800 kroner).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS