Her er den nye Google Nexus-tablet

På sin årlige udviklerkonference har Google præsenteret sin første tablet og en ny Android-version.

Artikel top billede

Allerede i den første keynote på sin udviklerkonference Google I/O kunne søgegiganten præsentere en stor nyhed. Google kommer nu med sin egen Nexus-tablet, der skal produceres hos Asus.

Her er der tale om en pendant til de kendte Nexus-smartphones, der fungerer som en form for reference-enheder og meget tidligt modtager nye Android-versioner.

Den nye Nexus-tablet er da også allerede udstyret med den næste Android-version 4.1, Jelly Bean, der også blev præsenteret på konferencen. Det indeholder flere forbedringer i forhold til den gamle version Ice Cream Sandwich, herunder en Google Now-søgefunktion og optimeret hastighed.

Google kunne samtidig fortælle, at der er solgt 400 millioner Android-enheder, og hver dag bliver der aktiveret en million nye enheder. I Google Play Store er der nu 600.000 apps, og online-butikken bliver nu udvidet med tv-udsendelser og magasiner.

Lille og billig tablet

Tabletcomputeren Nexus 7 har en Tegra 3-processor fra Nvidia, en billedopløsning på 1.280 x 800 pixels og et 1,2 megapixel kamera. Den er udstyret med NFC, Bluetooth og Wi-Fi. Batteriet skulle holde til omkring ni timers video-afspilning.

Der er tale om en forholdsvis lille tablet - skærmen er kun på syv tommer - og den vejer kun 340 gram.

I USA skal den nye tablet sælges for 200 dollar (godt 1.200 kroner) i en udgave med 8 GB hukommelse, mens en model med 16 GB koster 250 dollar (godt 1.500 kroner). Den kommer også i Australien, Storbritannien og Canada, men Google fortæller ikke, hvornår den kan købes i andre lande.

Nexus 7 har omtrent samme størrelse og pris som Amazons Kindle Fire, der også kører med Android. Den er noget mindre og billigere end Apples iPad, der stadig dominerer tablet-markedet.

På sin udviklerkonference kunne Google også præsentere en Apple TV-lignende boks, Nexus Q, der er formet som en kugle og kobles til fjernsynet.

Den beskrives som et "Social Media Streaming Device", hvor det bliver meget nemt at hente indhold fra skyen. Nexus Q kommer i midten af juli og skal koste 300 dollar (godt 1.800 kroner).

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S