World of Warcraft i forteltet: Campister får 100 Mbit/s fiberbredbånd

Gæsterne på femstjernet campingplads i Vestjylland var trætte af dårlig teleforbindelse. Nu får de lynhurtigt bredbånd.

Artikel top billede

Hvem sagde Udkantsdanmark?

En campingplads på Danmarks vestligste kant er i færd med at få lagt fiberforbindelser ind, som mange byboere og firmaer ville blive misundelige på.

Det er Hvidbjerg Strand Feriepark i Blåvand, der snart bliver forsynet med 500/500 Mbit/s fiberbredbånd i selve hovedbygningen. Der bliver efterfølgende opsat trådløse routere flere steder på pladsen, så campisterne og hyttegæster er garanteret 100/100 Mbit/s-forbindelser, når de er etableret i begyndelsen af juli.

Tidligere har campisterne haft mulighed for trådløst internet fra TDC, og senest har campingpladsen udlejet USB-stik til 3s netværk. Også med begrænset succes.
Cirka 80 procent af pladsen vil være dækket af det nye trådløse signal, der koster 30 kroner at benytte om dagen.

Det er energiselskabet SE og Itplaneten, der leverer den kraftige fiberforbindelse, der længe har været et ønske i Blåvand. Hardwaren er fra Cisco.

De har savnet World of Warcraft

Steen Slaikjær, der ejer den femstjernede Hvidbjerg Strand Feriepark, har i tidligere feriesæsoner oplevet, at gæster er taget hjem før tid, fordi de er blevet træt af manglende dataforbindelser og de dårlige teleforbindelser på de kanter.

"Vi er superglade for den nye løsning, for det er noget, som vi har manglet, og det har været svært at finde en løsning, der kunne opfylde vores behov," siger han til ComON.

Helt konkret har han haft ønsker fra campister, der gerne ville kunne spille World of Warcraft i campingvognen.

Jeg troede, at de fleste af jeres gæster kom for at slappe af. Har de virkelig behov for at spille World of Warcraft, mens de er hos jer?

"Hvis man er mellem 10 og 18 år og ikke gider ligge på stranden, så kan du tro, man gerne vil spille World of Warcraft," siger Steen Slaikjær.

Det er ikke overraskende, at det netop er i Syddanmark, at campister nu forsynes med nogle af landets hurtigste netforbindelser. Syd- og Sønderjylland er blandt de mest fiberholdige regioner som resultat af elselskabet SE's udrulning. Firmaet har nu fået sin kunde nummer 50.000 og hævder, at man installerer fiberløsninger hos 100 nye kunder hver dag.


Vis stort kort

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S