World of Warcraft i forteltet: Campister får 100 Mbit/s fiberbredbånd

Gæsterne på femstjernet campingplads i Vestjylland var trætte af dårlig teleforbindelse. Nu får de lynhurtigt bredbånd.

Artikel top billede

Hvem sagde Udkantsdanmark?

En campingplads på Danmarks vestligste kant er i færd med at få lagt fiberforbindelser ind, som mange byboere og firmaer ville blive misundelige på.

Det er Hvidbjerg Strand Feriepark i Blåvand, der snart bliver forsynet med 500/500 Mbit/s fiberbredbånd i selve hovedbygningen. Der bliver efterfølgende opsat trådløse routere flere steder på pladsen, så campisterne og hyttegæster er garanteret 100/100 Mbit/s-forbindelser, når de er etableret i begyndelsen af juli.

Tidligere har campisterne haft mulighed for trådløst internet fra TDC, og senest har campingpladsen udlejet USB-stik til 3s netværk. Også med begrænset succes.
Cirka 80 procent af pladsen vil være dækket af det nye trådløse signal, der koster 30 kroner at benytte om dagen.

Det er energiselskabet SE og Itplaneten, der leverer den kraftige fiberforbindelse, der længe har været et ønske i Blåvand. Hardwaren er fra Cisco.

De har savnet World of Warcraft

Steen Slaikjær, der ejer den femstjernede Hvidbjerg Strand Feriepark, har i tidligere feriesæsoner oplevet, at gæster er taget hjem før tid, fordi de er blevet træt af manglende dataforbindelser og de dårlige teleforbindelser på de kanter.

"Vi er superglade for den nye løsning, for det er noget, som vi har manglet, og det har været svært at finde en løsning, der kunne opfylde vores behov," siger han til ComON.

Helt konkret har han haft ønsker fra campister, der gerne ville kunne spille World of Warcraft i campingvognen.

Jeg troede, at de fleste af jeres gæster kom for at slappe af. Har de virkelig behov for at spille World of Warcraft, mens de er hos jer?

"Hvis man er mellem 10 og 18 år og ikke gider ligge på stranden, så kan du tro, man gerne vil spille World of Warcraft," siger Steen Slaikjær.

Det er ikke overraskende, at det netop er i Syddanmark, at campister nu forsynes med nogle af landets hurtigste netforbindelser. Syd- og Sønderjylland er blandt de mest fiberholdige regioner som resultat af elselskabet SE's udrulning. Firmaet har nu fået sin kunde nummer 50.000 og hævder, at man installerer fiberløsninger hos 100 nye kunder hver dag.


Vis stort kort

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Banedanmark

License Manager - Genopslag

Københavnsområdet

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S