Sløvt ERP-system snyder kunderne i SuperBrugsen

Eller er det bare ganske smart: Coops egetudviklede ERP-system "glemmer" at indregne rabat.

Artikel top billede

Selv om prisskiltet siger en 10'er for tre dåser flåede tomater, kan kunder i Fakta, Irma, Kvickly og SuperBrugsen sagtens komme til at betale meget mere.

Ofte kommer slagtilbuddet på de flåede tomater nemlig slet ikke frem, når kassedamen kører dåserne gennem systemet. Medmindre du som kunde tjekker bonen, hver gang du har købt dåse-tomater eller andre Coop-varer med rabat, risikerer du kort sagt at blive snydt.

Det er 24timer, der har kulegravet Coop-koncernens systematiske rabat-fejl.

Journalister fra gratisavisen foregav at være kunder og kunne på denne måde interviewe menige medarbejdere i Coops' butikker "under cover".

Svarene fra ansatte i de ti butikker, der blev undersøgt, var ifølge 24timer, at rabatter og tilbud, som virksomheden annoncerer i tilbudsaviser, tv-reklamer og prisskilte, i selve butikken ofte ikke er registreret i det it-system, som kassedamen benytter, og derfor ikke regnes med.

En ansat i SuperBrugsen på Frederiksberg fortæller, at der er cirka 40 prisfejl hver dag, hvor kunder klager over, at systemet ikke har regnet rabatten med. Det er særligt slemt på de tidspunkter, hvor den seneste tilbudsavis lige er udkommet.

"Vores møgsystem driller os, men fra hovedkontoret siger de, at det er for dyrt at udvikle et nyt system, der virker. Faktisk har de forsøgt at lave nogle forbedringer på systemet, som har gjort det værre. Nogle gange går der flere dage, før alt i tilbudsaviserne slår ordentligt igennem i butikken, siger den ansatte til 24timers undercover-journalist.

Rent logisk burde ERP-systemet, der snyder kunderne for rabatter, give Coop en betydelig ekstra indtægt. Selskabets kommunikationsdirektør, Sascha Amarasinha, kan dog ikke oplyse, hvor mange penge man tjener på prisfejlene, men siger, at selskabet "arbejder på at løse problemerne".

Coop benytter en række forskellige ERP-systemer til håndtering af vare-lager, prissætning og betaling, oplyser Coops informationschef Jens Juhl til ComON. Alle systemerne er egenudviklede it-systemer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect