Sløvt ERP-system snyder kunderne i SuperBrugsen

Eller er det bare ganske smart: Coops egetudviklede ERP-system "glemmer" at indregne rabat.

Artikel top billede

Selv om prisskiltet siger en 10'er for tre dåser flåede tomater, kan kunder i Fakta, Irma, Kvickly og SuperBrugsen sagtens komme til at betale meget mere.

Ofte kommer slagtilbuddet på de flåede tomater nemlig slet ikke frem, når kassedamen kører dåserne gennem systemet. Medmindre du som kunde tjekker bonen, hver gang du har købt dåse-tomater eller andre Coop-varer med rabat, risikerer du kort sagt at blive snydt.

Det er 24timer, der har kulegravet Coop-koncernens systematiske rabat-fejl.

Journalister fra gratisavisen foregav at være kunder og kunne på denne måde interviewe menige medarbejdere i Coops' butikker "under cover".

Svarene fra ansatte i de ti butikker, der blev undersøgt, var ifølge 24timer, at rabatter og tilbud, som virksomheden annoncerer i tilbudsaviser, tv-reklamer og prisskilte, i selve butikken ofte ikke er registreret i det it-system, som kassedamen benytter, og derfor ikke regnes med.

En ansat i SuperBrugsen på Frederiksberg fortæller, at der er cirka 40 prisfejl hver dag, hvor kunder klager over, at systemet ikke har regnet rabatten med. Det er særligt slemt på de tidspunkter, hvor den seneste tilbudsavis lige er udkommet.

"Vores møgsystem driller os, men fra hovedkontoret siger de, at det er for dyrt at udvikle et nyt system, der virker. Faktisk har de forsøgt at lave nogle forbedringer på systemet, som har gjort det værre. Nogle gange går der flere dage, før alt i tilbudsaviserne slår ordentligt igennem i butikken, siger den ansatte til 24timers undercover-journalist.

Rent logisk burde ERP-systemet, der snyder kunderne for rabatter, give Coop en betydelig ekstra indtægt. Selskabets kommunikationsdirektør, Sascha Amarasinha, kan dog ikke oplyse, hvor mange penge man tjener på prisfejlene, men siger, at selskabet "arbejder på at løse problemerne".

Coop benytter en række forskellige ERP-systemer til håndtering af vare-lager, prissætning og betaling, oplyser Coops informationschef Jens Juhl til ComON. Alle systemerne er egenudviklede it-systemer.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S