Sløvt ERP-system snyder kunderne i SuperBrugsen

Eller er det bare ganske smart: Coops egetudviklede ERP-system "glemmer" at indregne rabat.

Artikel top billede

Selv om prisskiltet siger en 10'er for tre dåser flåede tomater, kan kunder i Fakta, Irma, Kvickly og SuperBrugsen sagtens komme til at betale meget mere.

Ofte kommer slagtilbuddet på de flåede tomater nemlig slet ikke frem, når kassedamen kører dåserne gennem systemet. Medmindre du som kunde tjekker bonen, hver gang du har købt dåse-tomater eller andre Coop-varer med rabat, risikerer du kort sagt at blive snydt.

Det er 24timer, der har kulegravet Coop-koncernens systematiske rabat-fejl.

Journalister fra gratisavisen foregav at være kunder og kunne på denne måde interviewe menige medarbejdere i Coops' butikker "under cover".

Svarene fra ansatte i de ti butikker, der blev undersøgt, var ifølge 24timer, at rabatter og tilbud, som virksomheden annoncerer i tilbudsaviser, tv-reklamer og prisskilte, i selve butikken ofte ikke er registreret i det it-system, som kassedamen benytter, og derfor ikke regnes med.

En ansat i SuperBrugsen på Frederiksberg fortæller, at der er cirka 40 prisfejl hver dag, hvor kunder klager over, at systemet ikke har regnet rabatten med. Det er særligt slemt på de tidspunkter, hvor den seneste tilbudsavis lige er udkommet.

"Vores møgsystem driller os, men fra hovedkontoret siger de, at det er for dyrt at udvikle et nyt system, der virker. Faktisk har de forsøgt at lave nogle forbedringer på systemet, som har gjort det værre. Nogle gange går der flere dage, før alt i tilbudsaviserne slår ordentligt igennem i butikken, siger den ansatte til 24timers undercover-journalist.

Rent logisk burde ERP-systemet, der snyder kunderne for rabatter, give Coop en betydelig ekstra indtægt. Selskabets kommunikationsdirektør, Sascha Amarasinha, kan dog ikke oplyse, hvor mange penge man tjener på prisfejlene, men siger, at selskabet "arbejder på at løse problemerne".

Coop benytter en række forskellige ERP-systemer til håndtering af vare-lager, prissætning og betaling, oplyser Coops informationschef Jens Juhl til ComON. Alle systemerne er egenudviklede it-systemer.

Annonce

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S