Google er nu klar med Drive og Chrome til iOS

Nu er Googles browser Chrome også tilgængelig i en version til iPad og iPhone.

Artikel top billede

På andendagen for Googles store udviklerkonference i San Francisco var der mange små og store produktnyheder. En af overraskelserne er, at Googles browser Chrome nu er tilgængelig i en version til iOS. Den kan allerede nu downloades i App Store til iPhone og iPad. Det samme gælder for cloud-lagertjenesten Drive, som nu også understøtter Googles eget ChromeOS-operativsystem.

Google fortæller, at der nu er 310 millioner brugere af Chrome-browseren - det er fire gange flere end for to år siden.

Drive kom for ti uger siden, og der er allerede 10 millioner brugere ifølge Google, og nu bliver tjenesten så udvidet til iOS.

På Google I/O konferencen kunne søgefirmaet demonstrere, hvordan de uploadede filer bliver analyseret med tekst- og objektgenkendelse. Hvis man f.eks. uploader et billede af pyramiderne til sin Google Drive konto, kan det senere findes ved at søge efter "pyramider".

Selv om Chrome nu kommer til iOS, bygger den fortsat på Safari-kernen. Apple vil ikke tillade andre browsere end Safari til iOS, og derfor er alternative browsere tvunget til at bygge oven på denne browser. Google kan dermed heller ikke bruge sin egen JavaScript-motor V8.

En anden nyhed er, at Google-dokumenter nu kan oprettes og redigeres offline med fuld kommentar-funktionalitet. Alle ændringer bliver automatisk synkroniseret, når der er online-forbindelse. Målet er, at alle Googles applikationer også skal fungere offline.

Selskabet har også introduceret sin Google Compute Engine, hvor det er muligt at køre Linux Virtual Machines (VMs) på samme infrastruktur, som Google kører på. Det ligner et direkte angreb på Amazons cloud-hosting-tjeneste EC2.

Google Compute Engine blev demonstreret med Genome Explorer, der bruger 600.000 cpu-kerner. Den enkelte app kan bruge helt op til 771.886 kerner, og Google hævder, at man kan tilbyde 50 pct. mere regneydelse per dollar i forhold til konkurrenterne.

For de europæiske App Engine kunder er der nu mulighed for at hoste applikationer i EU-specifikke clusters. Dermed kan man altså undgå, at data kommer til at ligge i USA.

Her er keynoten fra Google I/O's første dag:

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    SOS Børnebyerne

    Senior Web Performance Specialist

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S