Google er nu klar med Drive og Chrome til iOS

Nu er Googles browser Chrome også tilgængelig i en version til iPad og iPhone.

Artikel top billede

På andendagen for Googles store udviklerkonference i San Francisco var der mange små og store produktnyheder. En af overraskelserne er, at Googles browser Chrome nu er tilgængelig i en version til iOS. Den kan allerede nu downloades i App Store til iPhone og iPad. Det samme gælder for cloud-lagertjenesten Drive, som nu også understøtter Googles eget ChromeOS-operativsystem.

Google fortæller, at der nu er 310 millioner brugere af Chrome-browseren - det er fire gange flere end for to år siden.

Drive kom for ti uger siden, og der er allerede 10 millioner brugere ifølge Google, og nu bliver tjenesten så udvidet til iOS.

På Google I/O konferencen kunne søgefirmaet demonstrere, hvordan de uploadede filer bliver analyseret med tekst- og objektgenkendelse. Hvis man f.eks. uploader et billede af pyramiderne til sin Google Drive konto, kan det senere findes ved at søge efter "pyramider".

Selv om Chrome nu kommer til iOS, bygger den fortsat på Safari-kernen. Apple vil ikke tillade andre browsere end Safari til iOS, og derfor er alternative browsere tvunget til at bygge oven på denne browser. Google kan dermed heller ikke bruge sin egen JavaScript-motor V8.

En anden nyhed er, at Google-dokumenter nu kan oprettes og redigeres offline med fuld kommentar-funktionalitet. Alle ændringer bliver automatisk synkroniseret, når der er online-forbindelse. Målet er, at alle Googles applikationer også skal fungere offline.

Selskabet har også introduceret sin Google Compute Engine, hvor det er muligt at køre Linux Virtual Machines (VMs) på samme infrastruktur, som Google kører på. Det ligner et direkte angreb på Amazons cloud-hosting-tjeneste EC2.

Google Compute Engine blev demonstreret med Genome Explorer, der bruger 600.000 cpu-kerner. Den enkelte app kan bruge helt op til 771.886 kerner, og Google hævder, at man kan tilbyde 50 pct. mere regneydelse per dollar i forhold til konkurrenterne.

For de europæiske App Engine kunder er der nu mulighed for at hoste applikationer i EU-specifikke clusters. Dermed kan man altså undgå, at data kommer til at ligge i USA.

Her er keynoten fra Google I/O's første dag:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)