Her er de mest stabile computere

En ny stor Microsoft-analyse viser, at pc'er fra kendte brands holder længere end noname-computere, og notebooks er mere stabile end desktop-pc'er.

Artikel top billede

Microsoft har samlet og analyseret fejlmeldinger fra omkring en million private computere og samlet resultaterne i en større rapport. Det skulle være den hidtil mest omfattende undersøgelse af hardware-nedbrud i private pc'er.

Den fortæller blandt andet, at fabriksbyggede computere fra store producenter er mere pålidelige end hjemmebyggede maskiner. De har færre nedbrud som følge af fejl i cpu'er, hukommelse eller harddisk.

Rapporten skelner mellem "brand name" computere og "white box" pc'er, som enten kommer fra små noname-producenter eller er hjemmebygget. I en brand name-pc ligger sandsynligheden for et cpu-betinget nedbrud i de første 30 dage på 1:120, mens den ligger på 1:93 i en white box-maskine.

Når det gælder fejl i hukommelsen er sandsynligheden på 1:2700 for brand name-modeller og 1:950 for maskiner af ukendt herkomst.

Der er ingen navne på producenterne i rapporten, så den fortæller altså ikke, hvilke pc-firmaer der er bedst.

Men den viser, at processorer fra én af de to chip-producenter (Intel og AMD) har 20 gange flere nedbrud, når de bliver overclocket. Det kan også skyldes fejl i bios-indstillingerne og behøver ikke nødvendigvis være et problem med chippen.

Et andet interessant resultat er, at notebooks har tre gange færre hardware-nedbrud end desktop-computere. Nu skulle man mene, at notebooks har flere hardware-problemer, fordi de bliver udsat for en mere hårdhændet behandling, men samtidig har de mere robuste harddiske og SSD'er.

Rapporten konstaterer også, at der er 97 pct. sandsynlighed for, at den samme hardwarefejl optræder mere end én gang. Så hvis man oplever problemer med sin computer, bør man altså overveje at få den repareret i stedet for at håbe på, at fejlen blot forsvinder.

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

LB Forsikring

Afdelingschef for Digital Finans

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S