Her er de mest stabile computere

En ny stor Microsoft-analyse viser, at pc'er fra kendte brands holder længere end noname-computere, og notebooks er mere stabile end desktop-pc'er.

Artikel top billede

Microsoft har samlet og analyseret fejlmeldinger fra omkring en million private computere og samlet resultaterne i en større rapport. Det skulle være den hidtil mest omfattende undersøgelse af hardware-nedbrud i private pc'er.

Den fortæller blandt andet, at fabriksbyggede computere fra store producenter er mere pålidelige end hjemmebyggede maskiner. De har færre nedbrud som følge af fejl i cpu'er, hukommelse eller harddisk.

Rapporten skelner mellem "brand name" computere og "white box" pc'er, som enten kommer fra små noname-producenter eller er hjemmebygget. I en brand name-pc ligger sandsynligheden for et cpu-betinget nedbrud i de første 30 dage på 1:120, mens den ligger på 1:93 i en white box-maskine.

Når det gælder fejl i hukommelsen er sandsynligheden på 1:2700 for brand name-modeller og 1:950 for maskiner af ukendt herkomst.

Der er ingen navne på producenterne i rapporten, så den fortæller altså ikke, hvilke pc-firmaer der er bedst.

Men den viser, at processorer fra én af de to chip-producenter (Intel og AMD) har 20 gange flere nedbrud, når de bliver overclocket. Det kan også skyldes fejl i bios-indstillingerne og behøver ikke nødvendigvis være et problem med chippen.

Et andet interessant resultat er, at notebooks har tre gange færre hardware-nedbrud end desktop-computere. Nu skulle man mene, at notebooks har flere hardware-problemer, fordi de bliver udsat for en mere hårdhændet behandling, men samtidig har de mere robuste harddiske og SSD'er.

Rapporten konstaterer også, at der er 97 pct. sandsynlighed for, at den samme hardwarefejl optræder mere end én gang. Så hvis man oplever problemer med sin computer, bør man altså overveje at få den repareret i stedet for at håbe på, at fejlen blot forsvinder.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S