Her er de mest stabile computere

En ny stor Microsoft-analyse viser, at pc'er fra kendte brands holder længere end noname-computere, og notebooks er mere stabile end desktop-pc'er.

Artikel top billede

Microsoft har samlet og analyseret fejlmeldinger fra omkring en million private computere og samlet resultaterne i en større rapport. Det skulle være den hidtil mest omfattende undersøgelse af hardware-nedbrud i private pc'er.

Den fortæller blandt andet, at fabriksbyggede computere fra store producenter er mere pålidelige end hjemmebyggede maskiner. De har færre nedbrud som følge af fejl i cpu'er, hukommelse eller harddisk.

Rapporten skelner mellem "brand name" computere og "white box" pc'er, som enten kommer fra små noname-producenter eller er hjemmebygget. I en brand name-pc ligger sandsynligheden for et cpu-betinget nedbrud i de første 30 dage på 1:120, mens den ligger på 1:93 i en white box-maskine.

Når det gælder fejl i hukommelsen er sandsynligheden på 1:2700 for brand name-modeller og 1:950 for maskiner af ukendt herkomst.

Der er ingen navne på producenterne i rapporten, så den fortæller altså ikke, hvilke pc-firmaer der er bedst.

Men den viser, at processorer fra én af de to chip-producenter (Intel og AMD) har 20 gange flere nedbrud, når de bliver overclocket. Det kan også skyldes fejl i bios-indstillingerne og behøver ikke nødvendigvis være et problem med chippen.

Et andet interessant resultat er, at notebooks har tre gange færre hardware-nedbrud end desktop-computere. Nu skulle man mene, at notebooks har flere hardware-problemer, fordi de bliver udsat for en mere hårdhændet behandling, men samtidig har de mere robuste harddiske og SSD'er.

Rapporten konstaterer også, at der er 97 pct. sandsynlighed for, at den samme hardwarefejl optræder mere end én gang. Så hvis man oplever problemer med sin computer, bør man altså overveje at få den repareret i stedet for at håbe på, at fejlen blot forsvinder.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job