Her er de mest stabile computere

En ny stor Microsoft-analyse viser, at pc'er fra kendte brands holder længere end noname-computere, og notebooks er mere stabile end desktop-pc'er.

Artikel top billede

Microsoft har samlet og analyseret fejlmeldinger fra omkring en million private computere og samlet resultaterne i en større rapport. Det skulle være den hidtil mest omfattende undersøgelse af hardware-nedbrud i private pc'er.

Den fortæller blandt andet, at fabriksbyggede computere fra store producenter er mere pålidelige end hjemmebyggede maskiner. De har færre nedbrud som følge af fejl i cpu'er, hukommelse eller harddisk.

Rapporten skelner mellem "brand name" computere og "white box" pc'er, som enten kommer fra små noname-producenter eller er hjemmebygget. I en brand name-pc ligger sandsynligheden for et cpu-betinget nedbrud i de første 30 dage på 1:120, mens den ligger på 1:93 i en white box-maskine.

Når det gælder fejl i hukommelsen er sandsynligheden på 1:2700 for brand name-modeller og 1:950 for maskiner af ukendt herkomst.

Der er ingen navne på producenterne i rapporten, så den fortæller altså ikke, hvilke pc-firmaer der er bedst.

Men den viser, at processorer fra én af de to chip-producenter (Intel og AMD) har 20 gange flere nedbrud, når de bliver overclocket. Det kan også skyldes fejl i bios-indstillingerne og behøver ikke nødvendigvis være et problem med chippen.

Et andet interessant resultat er, at notebooks har tre gange færre hardware-nedbrud end desktop-computere. Nu skulle man mene, at notebooks har flere hardware-problemer, fordi de bliver udsat for en mere hårdhændet behandling, men samtidig har de mere robuste harddiske og SSD'er.

Rapporten konstaterer også, at der er 97 pct. sandsynlighed for, at den samme hardwarefejl optræder mere end én gang. Så hvis man oplever problemer med sin computer, bør man altså overveje at få den repareret i stedet for at håbe på, at fejlen blot forsvinder.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S