Canon sluger forhandler

Forhandlerdirektør bliver salgsdirektør i Canon Danmark, samtidig med at forhandleren bliver ædt af printerproducenten.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Sara Lindbæk)

I forvejen sad Canon på ejerskabet af kopiforhandleren Digital House. Nu sluger Canon simpelthen forhandleren og flytter sælgerne ind som en del af Canons egen interne salgsorganisation.

I den forbindelse bliver Canons organisation ændret, så Jesper Stahl , der hidtil har været administrerende direktør for Digital House bliver salgsdirektør hos Canon.

"Efter at vi i nogle år har drevet Digital House som selvstændigt selskab, er tidspunktet nu kommet, hvor det giver rigtig god mening at integrere forretningen 100 procent i Canon Danmark", udtaler salgsdirektør Jesper Stahl og tilføjer:

"Der ligger en stor synergieffekt i at lægge sælgerne ind i Canons egen salgsorganisation."

Canon købte det tidligere Asger Jensby-selskab Digital House i 2009, og tilføjede samtidig rivalen Xerox et slag, da Digital House var Xerox' forhandler i København.

Digital House er siden flyttet sammen med Canon, og bliver nu endeligt fuldt integreret i Canons salgorganisation.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network