Derfor er der ingen startknap i Windows 8

Microsoft har fjernet Start-knappen i det næste Windows. Her er forklaringen.

Artikel top billede

En af de meget synlige ændringer i Windows 8 er, at Start-knappen er forsvundet efter 15 år. Den lille knap i nederste venstre hjørne af skærmen blev introduceret sammen med den tilhørende menu i Windows 95, og den har overlevet i alle Windows-versioner lige siden. Men nu er det altså slut.

I et interview med PC Pro fortæller Microsoft, hvorfor man har taget den kontroversielle beslutning om at fjerne Start-knappen. Den blev ganske enkelt ikke brugt længere.

"Vi har set det i Windows 7. Folk er helt vilde med at pinne applikationer på proceslinjen. Samtidig har vi set et dramatisk fald i anvendelsen af Start-menuen, og derfor stod vi overfor et valg. Vi sagde 'ok, Start-menuen bliver ikke brugt, hvad kan vi gøre ved det? Hvad kan vi gøre for at give Start-menuen et nyt liv, en ny identitet, ny energi?" siger Microsofts projektleder Chaitanya Sareen.

Microsoft samler løbende data om anvendelsen af Windows gennem sit Customer Experience Improvement Program.

Sareen mener at mange brugere benytter tastatur-genveje til at starte applikationer og altså ikke længere tager vejen forbi Start-menuen.

"Så jeg er en desktop-bruger, og jeg pinner browseren, Explorer, eller andre applikationer. Jeg bruger ikke Start-menuen så meget. Hvis du åbner startskærmen, har du et helt nyt sæt af muligheder, eller du kan blive på desktoppen, og den er stadig hurtig. Du kan ikke slå proceslinjen," siger Sareen.

Det nye Windows 8 kommer med en mobil-inspireret Metro-brugerflade, men indeholder også en klassisk desktop-modus - dog altså uden start-knap. Sareen afviser påstanden om, at Metro er mere egnet til touchscreen-enheder end til klassiske computere.

Han hævder at Metro-brugerfladen "fungerer rigtig godt med mus og tastatur" og fremhæver at man kan finde applikationer blot ved at taste det første bogstav på startskærmen. Men på TechEd-konferencen i Amsterdam i sidste uge havde selv Microsofts egne folk problemer med at betjene Metro med trackpad'en på bærbare computere.

Microsoft undskylder det med, at de nødvendige drivere stadig mangler at blive optimeret.

Læses lige nu

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S