Flydende by til it-iværksættere

Et firma i Silicon Valley vil forvandle et krydstogtskib til et flydende center for it-iværksættere, som ikke kan få arbejdsvisum til USA.

Artikel top billede

Det kan være svært for udenlandske iværksættere at få det nødvendige visum til at bo og arbejde i USA. Men det nystartede firma Blueseed i Silicon Valley har en idé. Firmaet vil konvertere et gammelt krydstogtskib til et flydende center for it-iværksættere uden visum til USA og placere det i internationalt farvand 20 kilometer fra kysten i Californien.

Færger skal så bringe iværksættere frem og tilbage hver dag til møder på fastlandet, men de skal bo på skibet, og dermed undgår de altså at skulle søge om visum.

Det kan lyde som en vild idé, men medier som BBC, CNN og senest CNET har allerede rapporteret om projektet. En slags flydende by, der skal tilbyde alle de faciliteter, som it-iværksættere har brug for.

På konceptbillederne kan man se, at der er grønne haver og en helikopter-landingsplads på skibet, og der er både restauranter, fitness-centre og lejligheder med plads til 1-4 personer.

Det skulle også være billigere end at leje en bolig i San Francisco. Blueseed anslår, at prisen kommer til at starte ved 1.200 dollar om måneden per person, og så er der fuld adgang til skibets faciliteter.

Blueseed har endnu ikke besluttet, i hvilket land skibet skal indregistreres, men der bliver sandsynligvis Bahamas eller Marshall-øerne, og det betyder også, at it-iværksættere skal følge lovene i det pågældende land - og kan slippe med lav skat.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura