Flydende by til it-iværksættere

Et firma i Silicon Valley vil forvandle et krydstogtskib til et flydende center for it-iværksættere, som ikke kan få arbejdsvisum til USA.

Artikel top billede

Det kan være svært for udenlandske iværksættere at få det nødvendige visum til at bo og arbejde i USA. Men det nystartede firma Blueseed i Silicon Valley har en idé. Firmaet vil konvertere et gammelt krydstogtskib til et flydende center for it-iværksættere uden visum til USA og placere det i internationalt farvand 20 kilometer fra kysten i Californien.

Færger skal så bringe iværksættere frem og tilbage hver dag til møder på fastlandet, men de skal bo på skibet, og dermed undgår de altså at skulle søge om visum.

Det kan lyde som en vild idé, men medier som BBC, CNN og senest CNET har allerede rapporteret om projektet. En slags flydende by, der skal tilbyde alle de faciliteter, som it-iværksættere har brug for.

På konceptbillederne kan man se, at der er grønne haver og en helikopter-landingsplads på skibet, og der er både restauranter, fitness-centre og lejligheder med plads til 1-4 personer.

Det skulle også være billigere end at leje en bolig i San Francisco. Blueseed anslår, at prisen kommer til at starte ved 1.200 dollar om måneden per person, og så er der fuld adgang til skibets faciliteter.

Blueseed har endnu ikke besluttet, i hvilket land skibet skal indregistreres, men der bliver sandsynligvis Bahamas eller Marshall-øerne, og det betyder også, at it-iværksættere skal følge lovene i det pågældende land - og kan slippe med lav skat.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S