Flydende by til it-iværksættere

Et firma i Silicon Valley vil forvandle et krydstogtskib til et flydende center for it-iværksættere, som ikke kan få arbejdsvisum til USA.

Artikel top billede

Det kan være svært for udenlandske iværksættere at få det nødvendige visum til at bo og arbejde i USA. Men det nystartede firma Blueseed i Silicon Valley har en idé. Firmaet vil konvertere et gammelt krydstogtskib til et flydende center for it-iværksættere uden visum til USA og placere det i internationalt farvand 20 kilometer fra kysten i Californien.

Færger skal så bringe iværksættere frem og tilbage hver dag til møder på fastlandet, men de skal bo på skibet, og dermed undgår de altså at skulle søge om visum.

Det kan lyde som en vild idé, men medier som BBC, CNN og senest CNET har allerede rapporteret om projektet. En slags flydende by, der skal tilbyde alle de faciliteter, som it-iværksættere har brug for.

På konceptbillederne kan man se, at der er grønne haver og en helikopter-landingsplads på skibet, og der er både restauranter, fitness-centre og lejligheder med plads til 1-4 personer.

Det skulle også være billigere end at leje en bolig i San Francisco. Blueseed anslår, at prisen kommer til at starte ved 1.200 dollar om måneden per person, og så er der fuld adgang til skibets faciliteter.

Blueseed har endnu ikke besluttet, i hvilket land skibet skal indregistreres, men der bliver sandsynligvis Bahamas eller Marshall-øerne, og det betyder også, at it-iværksættere skal følge lovene i det pågældende land - og kan slippe med lav skat.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS