Flydende by til it-iværksættere

Et firma i Silicon Valley vil forvandle et krydstogtskib til et flydende center for it-iværksættere, som ikke kan få arbejdsvisum til USA.

Artikel top billede

Det kan være svært for udenlandske iværksættere at få det nødvendige visum til at bo og arbejde i USA. Men det nystartede firma Blueseed i Silicon Valley har en idé. Firmaet vil konvertere et gammelt krydstogtskib til et flydende center for it-iværksættere uden visum til USA og placere det i internationalt farvand 20 kilometer fra kysten i Californien.

Færger skal så bringe iværksættere frem og tilbage hver dag til møder på fastlandet, men de skal bo på skibet, og dermed undgår de altså at skulle søge om visum.

Det kan lyde som en vild idé, men medier som BBC, CNN og senest CNET har allerede rapporteret om projektet. En slags flydende by, der skal tilbyde alle de faciliteter, som it-iværksættere har brug for.

På konceptbillederne kan man se, at der er grønne haver og en helikopter-landingsplads på skibet, og der er både restauranter, fitness-centre og lejligheder med plads til 1-4 personer.

Det skulle også være billigere end at leje en bolig i San Francisco. Blueseed anslår, at prisen kommer til at starte ved 1.200 dollar om måneden per person, og så er der fuld adgang til skibets faciliteter.

Blueseed har endnu ikke besluttet, i hvilket land skibet skal indregistreres, men der bliver sandsynligvis Bahamas eller Marshall-øerne, og det betyder også, at it-iværksættere skal følge lovene i det pågældende land - og kan slippe med lav skat.

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business analyst (senior)

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job