Magirus-opkøb er Avnets tredje forsøg på invasion i Danmark

Avnet har ikke tradition for at have en heldig hånd på det danske marked. To gange tidligere har selskabet forsøgt sig med it-distribution i Danmark, og to gange har de måtte forlade landet igen.

Artikel top billede

Med købet af Magirus er det tredje gang, at den amerikanske distributionsgigant Avnet forsøger sig med at få dansk fodfæste.

Tilbage i starten af 1999 etablerede den tyske distributør Raab Karcher sig i Danmark under navnet RK Distribution. Et år senere blev Raab Karcher købt af den amerikanske distributionsgigants Avnet Technology Solutions-division.

Et opkøb, der i øvrigt blev set, som et typisk eksempel på konsolidering, der skete i distributionsbranchen omkring år 2000. Blandt andet blev opkøbet genstand for en Gartner-rapport, det satte fokus på, at amerikanske distributører købte de succesfulde europæere ud.

Det var dog så som så med den amerikanske succes. Avnet fik nemlig aldrig rigtig gang i forretningen i Danmark og lukkede det danske selskab ned efter et par år.

I 2007 forsøgte man sig så igen med en satsning på it-distribution i Danmark gennem købet af Magirus enterprise-afdeling.

I Danmark blev det til selskabet Avnet Nordic. Direktør for Avnet Nordic, som Avnet arvede fra Magirus, Ole Eklund, forlod dog ret hurtigt selskabet, og efter forskellige forsøg på at holde Avnet Nordic i luften, lukkede man ned for Danmark i 2009.

Det aktuelle køb af Magirus betyder, at Avnet Technology Solutions kommer til at tage en tredje tørn på det danske marked. Magirus er nemlig stadig til stede i Danmark.

Flere kilder, som CRN har talt med i forbindelse med denne artikel, er det oplagte spørgsmål: Er tredje gang lykkens gang for Avnet?

Læses lige nu

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS