Magirus-opkøb er Avnets tredje forsøg på invasion i Danmark

Avnet har ikke tradition for at have en heldig hånd på det danske marked. To gange tidligere har selskabet forsøgt sig med it-distribution i Danmark, og to gange har de måtte forlade landet igen.

Artikel top billede

Med købet af Magirus er det tredje gang, at den amerikanske distributionsgigant Avnet forsøger sig med at få dansk fodfæste.

Tilbage i starten af 1999 etablerede den tyske distributør Raab Karcher sig i Danmark under navnet RK Distribution. Et år senere blev Raab Karcher købt af den amerikanske distributionsgigants Avnet Technology Solutions-division.

Et opkøb, der i øvrigt blev set, som et typisk eksempel på konsolidering, der skete i distributionsbranchen omkring år 2000. Blandt andet blev opkøbet genstand for en Gartner-rapport, det satte fokus på, at amerikanske distributører købte de succesfulde europæere ud.

Det var dog så som så med den amerikanske succes. Avnet fik nemlig aldrig rigtig gang i forretningen i Danmark og lukkede det danske selskab ned efter et par år.

I 2007 forsøgte man sig så igen med en satsning på it-distribution i Danmark gennem købet af Magirus enterprise-afdeling.

I Danmark blev det til selskabet Avnet Nordic. Direktør for Avnet Nordic, som Avnet arvede fra Magirus, Ole Eklund, forlod dog ret hurtigt selskabet, og efter forskellige forsøg på at holde Avnet Nordic i luften, lukkede man ned for Danmark i 2009.

Det aktuelle køb af Magirus betyder, at Avnet Technology Solutions kommer til at tage en tredje tørn på det danske marked. Magirus er nemlig stadig til stede i Danmark.

Flere kilder, som CRN har talt med i forbindelse med denne artikel, er det oplagte spørgsmål: Er tredje gang lykkens gang for Avnet?

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S