Magirus-opkøb er Avnets tredje forsøg på invasion i Danmark

Avnet har ikke tradition for at have en heldig hånd på det danske marked. To gange tidligere har selskabet forsøgt sig med it-distribution i Danmark, og to gange har de måtte forlade landet igen.

Artikel top billede

Med købet af Magirus er det tredje gang, at den amerikanske distributionsgigant Avnet forsøger sig med at få dansk fodfæste.

Tilbage i starten af 1999 etablerede den tyske distributør Raab Karcher sig i Danmark under navnet RK Distribution. Et år senere blev Raab Karcher købt af den amerikanske distributionsgigants Avnet Technology Solutions-division.

Et opkøb, der i øvrigt blev set, som et typisk eksempel på konsolidering, der skete i distributionsbranchen omkring år 2000. Blandt andet blev opkøbet genstand for en Gartner-rapport, det satte fokus på, at amerikanske distributører købte de succesfulde europæere ud.

Det var dog så som så med den amerikanske succes. Avnet fik nemlig aldrig rigtig gang i forretningen i Danmark og lukkede det danske selskab ned efter et par år.

I 2007 forsøgte man sig så igen med en satsning på it-distribution i Danmark gennem købet af Magirus enterprise-afdeling.

I Danmark blev det til selskabet Avnet Nordic. Direktør for Avnet Nordic, som Avnet arvede fra Magirus, Ole Eklund, forlod dog ret hurtigt selskabet, og efter forskellige forsøg på at holde Avnet Nordic i luften, lukkede man ned for Danmark i 2009.

Det aktuelle køb af Magirus betyder, at Avnet Technology Solutions kommer til at tage en tredje tørn på det danske marked. Magirus er nemlig stadig til stede i Danmark.

Flere kilder, som CRN har talt med i forbindelse med denne artikel, er det oplagte spørgsmål: Er tredje gang lykkens gang for Avnet?

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS