Kommunalt prisdiktat får HP til at droppe pc-aftale

HP dropper at byde ind på en ny kommunal indkøbsaftale i protest mod et krav om automatisk prisregulering.

Artikel top billede

Markedets største pc-producent, HP, har valgt ikke at være med i kapløbet, når SKI (Staten og Kommunernes Indkøbsservice) henover sommeren skal afgøre hvilken producent, der skal have ret til at levere computere gennem en ny kommunal indkøbsaftale, som går under navnet 50.41.

Det usædvanlige skridt skyldes ifølge CRN's oplysninger, at HP er rasende over et krav fra SKI om, at priserne på den kommende aftale løbende skal reguleres efter et særligt "nettoprisindeks for databehandlingsudstyr" fra Danmarks Statistik. Indekset udregnes efter, hvordan priserne for eksempelvis computere, printere og GPS-udstyr på både consumer-og erhvervsmarkedet udvikler sig.

HP mener derfor, at det vil være for risikabelt at gå med i aftalen, når de priser, som producenten kan kræve for en professionel pc bliver koblet sammen med prisudviklingen på consumerprodukter og produkter, som slet ikke er omfattet af den aktuelle indkøbsaftale.

Hos HP bekræfter direktør for PSG-enterprise, Thomas Jensen, at HP har valgt ikke at byde ind på 50.41-aftalen.

"Når vi ikke afgiver tilbud, er det på baggrund af den prisklausul, som SKI har lagt ind i udbudsmaterialet," lyder det kortfattet fra Thomas Jensen, som ikke ønsker at kommentere sagen yderligere.

Sidste frist for at byde på aftalen var fredag i sidste uge. Ifølge CRN's oplysninger har pc-producenter som Lenovo og Fujitsu valgt at afgive tilbud på de nye indkøbsaftale.

SKI-aftale 50.41 er en ud af flere nye forpligtende indkøbsaftaler, som er på vej fra SKI.

CRN arbejder på at få en kommentar fra SKI.

Læs også:

SKI på vej med monopolaftale for printere

To ud af tre kommuner binder sig til SKIs nye printaftale

HP advarer mod nye SKI-aftaler

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job