Kommunalt prisdiktat får HP til at droppe pc-aftale

HP dropper at byde ind på en ny kommunal indkøbsaftale i protest mod et krav om automatisk prisregulering.

Artikel top billede

Markedets største pc-producent, HP, har valgt ikke at være med i kapløbet, når SKI (Staten og Kommunernes Indkøbsservice) henover sommeren skal afgøre hvilken producent, der skal have ret til at levere computere gennem en ny kommunal indkøbsaftale, som går under navnet 50.41.

Det usædvanlige skridt skyldes ifølge CRN's oplysninger, at HP er rasende over et krav fra SKI om, at priserne på den kommende aftale løbende skal reguleres efter et særligt "nettoprisindeks for databehandlingsudstyr" fra Danmarks Statistik. Indekset udregnes efter, hvordan priserne for eksempelvis computere, printere og GPS-udstyr på både consumer-og erhvervsmarkedet udvikler sig.

HP mener derfor, at det vil være for risikabelt at gå med i aftalen, når de priser, som producenten kan kræve for en professionel pc bliver koblet sammen med prisudviklingen på consumerprodukter og produkter, som slet ikke er omfattet af den aktuelle indkøbsaftale.

Hos HP bekræfter direktør for PSG-enterprise, Thomas Jensen, at HP har valgt ikke at byde ind på 50.41-aftalen.

"Når vi ikke afgiver tilbud, er det på baggrund af den prisklausul, som SKI har lagt ind i udbudsmaterialet," lyder det kortfattet fra Thomas Jensen, som ikke ønsker at kommentere sagen yderligere.

Sidste frist for at byde på aftalen var fredag i sidste uge. Ifølge CRN's oplysninger har pc-producenter som Lenovo og Fujitsu valgt at afgive tilbud på de nye indkøbsaftale.

SKI-aftale 50.41 er en ud af flere nye forpligtende indkøbsaftaler, som er på vej fra SKI.

CRN arbejder på at få en kommentar fra SKI.

Læs også:

SKI på vej med monopolaftale for printere

To ud af tre kommuner binder sig til SKIs nye printaftale

HP advarer mod nye SKI-aftaler

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen