Forhandlere skeptiske over for Arrows nye cloud-portal

Et kritisk spørgsmål er, hvor bred og integrations-villig Arrows nye cloud-portal bliver, men "vi vælger at være positive," siger en stribe forhandlere, som overværede Arrows lancering i London.

Artikel top billede

Med på turen til London var repræsentanter fra 2WaysIT, Progressive, Comm2, Capgemini og Motus.
Foto: Klaus Krabbe

Arrow ECS, der er distributør for især mellemstore virksomheder i it-branchen, lancerede onsdag i sidste uge en portal, der skal fungere som salgskiosk for diverse cloud-tjenester.

Portalen ArrowSphere vil omfatte mange forskellige 'as-a-service' modeller heriblandt 60 infrastruktur-, platform-, storage- og software-versioner.

Forhandlerne kan sælge alt dette under eget navn i egne webbutikker, og ArrowSphere tilbyder også fra centralt hold at klare den komplekse afregning for de mange forskellige cloudtjenester og -produkter.

Efter lanceringen fulgtes CRN's udsendte med Ulrik Helio, Motus, Robert Buch, 2Waysit og Joakim Halvorsen fra Progressive til lufthavnen og fik på vejen deres vurdering af Arrow ECS's nye tilbud.

"Jeg kan se nogle muligheder, men det er ikke klart, hvilken skala ArrowSphere kommer op i. Du har EMC, Symantec, Citrix og vmWare, men for eksempel mangler Microsoft og andre af de store leverandører," siger Robert Buch, direktør, 2Waysit.

ArrowSphere er en brokerskal

Reelt er ArrowSphere bare en broker eller en markedsplads, hvor Arrow lægger noget value add ind bag afregningsfaciliteten (billing).

Hvor brugbar Arrows nye sky-portal bliver, vil afhænge meget af hvilket kundesegment, man retter sig mod, siger Robert Buch, som snarere ser store statslige institutioner eller en region som kunder end SMV-kunder eller enterprise ditto.

"Reelt er der bare tale om en broker-skal, og hvis du sælger cloud-tjenester med en EMC GUI, så vil interessen fra en IBM Business Partner være begrænset," påpeger Ulrik Helio, som i parentes bemærket selv er storsælger af netop IBM storage.

Groft sagt virker ArrowSphere således, at hvis en forhandler sælger sikkerhed fra Symantec, så går ordren til Symantecs portal, og data går derfra til Arrow og derfra videre til kunden, som eksempelvis kunne være Motus, Comm2 eller en helt tredje forhandler.

"ArrowSphere er en mulighed for a give en god overskuelighed over cloud-produkter og med en god sikkerhed, men spørgsmålet er, hvad jeg må connecte videre til, om jeg selv kan bestemme, eller om jeg bliver begrænset af, hvad Arrow bestemmer," siger Ulrik Helio.

"Tjenesten skal nok lige fordanskes lidt, men jeg vælger at være positiv," tilføjer Robert Buch.

Både han, Ulrik og Joakim er i hvert fald enige om, at der er en del åbne spørgsmål, der skal afklares som for eksempel hvor mange cloud-tjenester, ArrowSphere kommer til at omfatte og i hvor høj grad, de lader sig integrere i de enkelte forhandleres systemer.

"Microsoft er en oplagt mangel. Hvorfor har Arrow ikke spurgt Microsoft," spørger Ulrik Helio retorisk.

Afgørende hvor mange er med

Afgørende er det i hvor høj grad og hvor bredt ArrowSphere bliver i stand til at integrere cloud-baserede produkter og ydelser fra andre leverandører end de, som er i stald hol Arrow ECS.

"Det dur ikke, hvis kunderne nede i bunden af skærmen ser en bjælke, hvor der står 'klik her, hvis du også vil se vores Microsoft cloud-tjenester - og storage eller back-up cloud-tjenester og så videre, og der så dukker nye portaler op. Så har vi ikke hjulpet kunderne nok," siger Ulrik Helio.

Men igen både Ulrik, Robert og Joakim foretrækker at anlægge en positiv attitude og ser frem til, at Arrow melder mere klart og detaljeret ud om, hvor mange cloud-tjenester ArrowSphere omfatter, og i hvor høj grad de kan integreres i de enkelte forhandleres portaler og øvrige systemer.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS