British Airways vil google sine passagerer

Flyselskabet vil søge informationer om sine passagerer på nettet for at forbedre sin service, men privacy-organisation slår alarm.

Artikel top billede

British Airways har startet et nyt initiativ kaldet "Know Me", hvor man vil søge efter billeder af sine passagerer og andre informationer på nettet inden afgang. Det skriver avisen London Evening Standard. Disse informationer skal så udleveres til flypersonalet og bruges til at levere en mere personlig service.

Det betyder f.eks., at flypersonalet kan genkende den enkelte passager ud fra billeder fundet på nettet. British Airways vil også søge i sine egne databaser for at se, om den enkelte passager f.eks. har været udsat for en forsinkelse tidligere, så personalet kan stå klar til at undskylde.

"Vi forsøger at skabe den fornemmelse af genkendelse, som opstår i din favorit-restaurant, hvor du føler dig velkommen, men i vores tilfælde skal det leveres af tusindvis af ansatte til millioner af kunder. Det er kun en begyndelse - systemet har utrolig mange muligheder for fremtiden," siger Jo Boswell, der er ansvarlig for kundeanalyse hos flyselskabet.

En talsmand for flyselskabet tilføjer, at man forventer at kunne aflevere mindst 4.500 personlige velkomst-beskeder om dagen inden udgangen af året. Systemet gør det muligt at søge efter billeder på Google af specifikke kunder. Det forlyder ikke, hvad man vil gøre, hvis den person, der møder op i lufthavnen, slet ikke ligner personen på billedet.

Men privacy-organisationer udtrykker allerede modstand over for det nye initiativ.  

"Siden hvornår har du givet flyselskabet tilladelse til at snuse efter informationer om dig på internet blot fordi du har købt en flybillet?" spørger Nick Pickles fra organisationen Big Brother Watch.

Han mener, at det er meget problematisk, at flyselskabet gemmer informationer om kunderne, uden at de har mulighed for at vide, hvad der bliver gemt, eller hvor længe det opbevares.

British Airways understreger dog, at man overholder den britiske lovgivning for databeskyttelse, og betegner initiativet som et værktøj til at forbedre sin kundeservice.

Læses lige nu

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse