British Airways vil google sine passagerer

Flyselskabet vil søge informationer om sine passagerer på nettet for at forbedre sin service, men privacy-organisation slår alarm.

Artikel top billede

British Airways har startet et nyt initiativ kaldet "Know Me", hvor man vil søge efter billeder af sine passagerer og andre informationer på nettet inden afgang. Det skriver avisen London Evening Standard. Disse informationer skal så udleveres til flypersonalet og bruges til at levere en mere personlig service.

Det betyder f.eks., at flypersonalet kan genkende den enkelte passager ud fra billeder fundet på nettet. British Airways vil også søge i sine egne databaser for at se, om den enkelte passager f.eks. har været udsat for en forsinkelse tidligere, så personalet kan stå klar til at undskylde.

"Vi forsøger at skabe den fornemmelse af genkendelse, som opstår i din favorit-restaurant, hvor du føler dig velkommen, men i vores tilfælde skal det leveres af tusindvis af ansatte til millioner af kunder. Det er kun en begyndelse - systemet har utrolig mange muligheder for fremtiden," siger Jo Boswell, der er ansvarlig for kundeanalyse hos flyselskabet.

En talsmand for flyselskabet tilføjer, at man forventer at kunne aflevere mindst 4.500 personlige velkomst-beskeder om dagen inden udgangen af året. Systemet gør det muligt at søge efter billeder på Google af specifikke kunder. Det forlyder ikke, hvad man vil gøre, hvis den person, der møder op i lufthavnen, slet ikke ligner personen på billedet.

Men privacy-organisationer udtrykker allerede modstand over for det nye initiativ.  

"Siden hvornår har du givet flyselskabet tilladelse til at snuse efter informationer om dig på internet blot fordi du har købt en flybillet?" spørger Nick Pickles fra organisationen Big Brother Watch.

Han mener, at det er meget problematisk, at flyselskabet gemmer informationer om kunderne, uden at de har mulighed for at vide, hvad der bliver gemt, eller hvor længe det opbevares.

British Airways understreger dog, at man overholder den britiske lovgivning for databeskyttelse, og betegner initiativet som et værktøj til at forbedre sin kundeservice.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse