Nu skal computeren afgøre mål i fodbold

Fodboldforbundet Fifa har nu godkendt brugen af mållinje-teknologi i international fodbold.

Artikel top billede

Var det mål eller ikke? Nu skal computeren levere svaret. Det internationale fodboldforbund Fifa har besluttet at godkende den såkaldte mållinje-teknologi. Sidste år startede en testrunde, hvor man har afprøvet forskellige teknologier, og nu har Fifa godkendt to af dem. Det er Hawk-Eye og danske Goalref.

Den danske Goalref-løsning består i korte træk af en bold, der ved hjælp af kobberspoler og antenner kan kommunikere med antenner på målet samt en computerinfrastruktur, som analyserer data om boldens placering og sender det krypterede signal videre til en modtager på dommerens arm. Det sker inden for 0,4 sekunder.

Goalref er udviklet af Aarhus-firmaet Mercon og har rødder i udviklingsarbejde på Alexandra Instituttet. Projektet har været undervejs i næsten 12 år. Den nødvendige krypteringsteknik - som altså sørger for, at signalet ikke kan hackes - er også udviklet i Aarhus.

Den anden godkendte løsning, Hawk-Eye, bruger seks til otte højhastigheds-kameraer, som er sat op med forskellige vinkler. Kamerabillederne overføres til videosoftware, som beregner boldens nøjagtige position og sender resultatet tilbage i løbet af et sekund. Denne teknologi bruges også til tennis-kampe.

Nu kan producenterne af de to systemer søge om licens hos Fifa til at installere teknologien. Der skal stadig gennemføres en række tests, inden systemerne skal bruges, og den endelige installation i hvert stadion skal også kontrolleres. Der er ingen pligt til at bruge et af de to systemer.

Teknologien får sin store globale debut ved Confederations Cup i 2013 og fodbold-VM 2014 i Brasilien.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S