Nu skal computeren afgøre mål i fodbold

Fodboldforbundet Fifa har nu godkendt brugen af mållinje-teknologi i international fodbold.

Artikel top billede

Var det mål eller ikke? Nu skal computeren levere svaret. Det internationale fodboldforbund Fifa har besluttet at godkende den såkaldte mållinje-teknologi. Sidste år startede en testrunde, hvor man har afprøvet forskellige teknologier, og nu har Fifa godkendt to af dem. Det er Hawk-Eye og danske Goalref.

Den danske Goalref-løsning består i korte træk af en bold, der ved hjælp af kobberspoler og antenner kan kommunikere med antenner på målet samt en computerinfrastruktur, som analyserer data om boldens placering og sender det krypterede signal videre til en modtager på dommerens arm. Det sker inden for 0,4 sekunder.

Goalref er udviklet af Aarhus-firmaet Mercon og har rødder i udviklingsarbejde på Alexandra Instituttet. Projektet har været undervejs i næsten 12 år. Den nødvendige krypteringsteknik - som altså sørger for, at signalet ikke kan hackes - er også udviklet i Aarhus.

Den anden godkendte løsning, Hawk-Eye, bruger seks til otte højhastigheds-kameraer, som er sat op med forskellige vinkler. Kamerabillederne overføres til videosoftware, som beregner boldens nøjagtige position og sender resultatet tilbage i løbet af et sekund. Denne teknologi bruges også til tennis-kampe.

Nu kan producenterne af de to systemer søge om licens hos Fifa til at installere teknologien. Der skal stadig gennemføres en række tests, inden systemerne skal bruges, og den endelige installation i hvert stadion skal også kontrolleres. Der er ingen pligt til at bruge et af de to systemer.

Teknologien får sin store globale debut ved Confederations Cup i 2013 og fodbold-VM 2014 i Brasilien.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen