Nu har Silicon Valley fået sit eget reality-show

De er unge, rige og holder masser af fester. Følg livet i it-millionærernes mekka.

Artikel top billede

Et nyt reality-tv-show følger livet i Silicon Valley, hvor håbefulde iværksættere og stenrige it-sværvægtere udvikler morgendagens teknologi. Det nye show med arbejdstitlen "Silicon Valley" bliver filmet lige nu og skal sendes på amerikansk tv til vinter, skriver New York Times.

Nu skulle man tro, at it-folket glæder sig til at komme i rampelyset. Men reaktionerne har været meget blandede. Inspirationen kommer blandt andet fra den Oscar-belønnede film "The Social Network", som kastede et tvivlsomt lys på Facebook's tidlige dage.

Filmen antyder at Mark Zuckerberg startede Facebook for at score piger - og ikke for at ændre verden.

Nu frygter man i Silicon Valley, at tv-showet også kommer til at handle om sex, glimmer og fester og dermed fjerner den respekt, som ellers hersker omkring det amerikanske it-mekka.

En af producenterne bag serien er ingen ringere end Randi Zuckerberg, søster til Mark Zuckerberg, der stoppede hos Facebook sidste år. I et langt indlæg på Facebook skriver hun, at showet skal inspirere iværksættere til at jagte den amerikanske drøm.

"Vil der være drama? Selvfølgelig! Silicon Valley er fyldt med spændende drama. Vil der være konflikter? Selvfølgelig! Iværksættere har konflikter hver eneste dag. Vil det udstille hver eneste detalje af livet som startup? Selvfølgelig ikke. Det er reality-tv, ikke en dokumentar-udsendelse. Showet skal ikke repræsentere hele Silicon Valley, men give os mulighed for at følge nogle få unge mennesker," skriver hun.

Det nye tv-show kommer på et tidspunkt, hvor Silicon Valley er midt i en ny guldfeber. Facebook er netop gået på børsen og har skabt masser af nye millionærer, unge firmaer bliver handlet til svimlende beløb, og alle er på jagt efter den næste gode ide.

Samtidig er it-milliardærerne også blevet godt stof til sladder-spalterne. Mark Zuckerbergs bryllup med Priscilla Chan kom på forsiden af mange kulørte blade og deres bryllupsrejse blev fulgt intenst af paparazzi-fotografer - som om det var Brad Pitt og Angelina Jolie.

Så hjælper det også, at den nye garde af unge it-superrige er mere farverige og interessante end de gamle it-ikoner som Bill Gates og Steve Jobs, som har været meget lukkede omkring deres privatliv og ikke har leveret meget stof til sladder-pressen i tidens løb.

Mange af de nye it-iværksættere søger tværtimod denne opmærksomhed og hjælper selv til ved at lægge masser af billeder ud på deres Facebook-profiler. Så man kunne spekulere på, at de håber at kunne omsætte denne interesse for deres privatliv til investeringer i deres virksomheder og projekter.

Det gælder sandsynligvis også for det nye tv-show, hvor de unge iværksættere - succes eller ej - ihvertfald er sikret berømmelse.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos