Nu har Silicon Valley fået sit eget reality-show

De er unge, rige og holder masser af fester. Følg livet i it-millionærernes mekka.

Artikel top billede

Et nyt reality-tv-show følger livet i Silicon Valley, hvor håbefulde iværksættere og stenrige it-sværvægtere udvikler morgendagens teknologi. Det nye show med arbejdstitlen "Silicon Valley" bliver filmet lige nu og skal sendes på amerikansk tv til vinter, skriver New York Times.

Nu skulle man tro, at it-folket glæder sig til at komme i rampelyset. Men reaktionerne har været meget blandede. Inspirationen kommer blandt andet fra den Oscar-belønnede film "The Social Network", som kastede et tvivlsomt lys på Facebook's tidlige dage.

Filmen antyder at Mark Zuckerberg startede Facebook for at score piger - og ikke for at ændre verden.

Nu frygter man i Silicon Valley, at tv-showet også kommer til at handle om sex, glimmer og fester og dermed fjerner den respekt, som ellers hersker omkring det amerikanske it-mekka.

En af producenterne bag serien er ingen ringere end Randi Zuckerberg, søster til Mark Zuckerberg, der stoppede hos Facebook sidste år. I et langt indlæg på Facebook skriver hun, at showet skal inspirere iværksættere til at jagte den amerikanske drøm.

"Vil der være drama? Selvfølgelig! Silicon Valley er fyldt med spændende drama. Vil der være konflikter? Selvfølgelig! Iværksættere har konflikter hver eneste dag. Vil det udstille hver eneste detalje af livet som startup? Selvfølgelig ikke. Det er reality-tv, ikke en dokumentar-udsendelse. Showet skal ikke repræsentere hele Silicon Valley, men give os mulighed for at følge nogle få unge mennesker," skriver hun.

Det nye tv-show kommer på et tidspunkt, hvor Silicon Valley er midt i en ny guldfeber. Facebook er netop gået på børsen og har skabt masser af nye millionærer, unge firmaer bliver handlet til svimlende beløb, og alle er på jagt efter den næste gode ide.

Samtidig er it-milliardærerne også blevet godt stof til sladder-spalterne. Mark Zuckerbergs bryllup med Priscilla Chan kom på forsiden af mange kulørte blade og deres bryllupsrejse blev fulgt intenst af paparazzi-fotografer - som om det var Brad Pitt og Angelina Jolie.

Så hjælper det også, at den nye garde af unge it-superrige er mere farverige og interessante end de gamle it-ikoner som Bill Gates og Steve Jobs, som har været meget lukkede omkring deres privatliv og ikke har leveret meget stof til sladder-pressen i tidens løb.

Mange af de nye it-iværksættere søger tværtimod denne opmærksomhed og hjælper selv til ved at lægge masser af billeder ud på deres Facebook-profiler. Så man kunne spekulere på, at de håber at kunne omsætte denne interesse for deres privatliv til investeringer i deres virksomheder og projekter.

Det gælder sandsynligvis også for det nye tv-show, hvor de unge iværksættere - succes eller ej - ihvertfald er sikret berømmelse.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job