Lille dansk it-virksomhed slår amerikansk kæmpe

Efter to års kamp vinder den århusianske it-forhandler Logiva første slag i navnestriden med den amerikanske gigant Logica. Se her, hvad det kommer til at betyde.

Artikel top billede

Knap to år efter, at den forurettede danske virksomhed anmodede det europæiske varemærkekontor (OHIM) om at annullere Logicas varemærke i Danmark, er der kommet en afgørelse i sagen.

Den lille århusianske virksomhed Logiva protesterede i sommeren 2010 mod Logicas registreringen af EU-varemærket i Danmark. Logiva fandt navnesammenfaldet uhensigtsmæssigt, da de to selskaber sælger ensartede eller identiske produkter og løsninger.

Få overblik over sagen her: 
Lille dansk firma vil tvinge Logica til nyt navn

Navne-strid: Sådan bliver kampen om navnet Logica

OHIM har i juni givet Logiva medhold i protesten og ophævet registreringen i de varemærkeklasser, der relaterer sig til Logivas forretningsområder. Det drejer sig om alt fra software og hardware til diverse kommunikationskanaler og researchområder.

Afgørelsen fratager altså ikke juridisk Logica navnet, men selskabet har ikke længere eneret til at benytte det. Med annulleringen af varemærket er der dog åbnet op for, at Logiva kan sagsøge Logica for at have krænket deres navn og forretning i Danmark.

Skønt Logiva ikke har et registreret varemærke, har virksomheden markedsført sig og sine produkter i Danmark under navnet siden år 2000. Dermed har virksomheden gjort "Logiva" til sit varemærke og har dermed ret til at forsvare navnet som et beskyttet varemærke.

Hvorvidt Logiva går videre med sagen i fogedretten, har virksomheden endnu ikke taget stilling til. Logivas bestyrelsesformand Carsten Rhod Gregersen oplyser til CRN, at Logiva først har forsøgt at indlede en dialog med Logica. Det er der imidlertid ikke kommet en løsning ud af. 

Fremtiden for navnet Logica i Danmark er derfor endnu uvis. Det eneste, der er sikkert, er, at Logica ikke længere har EU-beskyttet ret i navnestriden.

Det har ikke været muligt at få en kommentar på afgørelsen fra Logica.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil