Lille dansk it-virksomhed slår amerikansk kæmpe

Efter to års kamp vinder den århusianske it-forhandler Logiva første slag i navnestriden med den amerikanske gigant Logica. Se her, hvad det kommer til at betyde.

Artikel top billede

Knap to år efter, at den forurettede danske virksomhed anmodede det europæiske varemærkekontor (OHIM) om at annullere Logicas varemærke i Danmark, er der kommet en afgørelse i sagen.

Den lille århusianske virksomhed Logiva protesterede i sommeren 2010 mod Logicas registreringen af EU-varemærket i Danmark. Logiva fandt navnesammenfaldet uhensigtsmæssigt, da de to selskaber sælger ensartede eller identiske produkter og løsninger.

Få overblik over sagen her: 
Lille dansk firma vil tvinge Logica til nyt navn

Navne-strid: Sådan bliver kampen om navnet Logica

OHIM har i juni givet Logiva medhold i protesten og ophævet registreringen i de varemærkeklasser, der relaterer sig til Logivas forretningsområder. Det drejer sig om alt fra software og hardware til diverse kommunikationskanaler og researchområder.

Afgørelsen fratager altså ikke juridisk Logica navnet, men selskabet har ikke længere eneret til at benytte det. Med annulleringen af varemærket er der dog åbnet op for, at Logiva kan sagsøge Logica for at have krænket deres navn og forretning i Danmark.

Skønt Logiva ikke har et registreret varemærke, har virksomheden markedsført sig og sine produkter i Danmark under navnet siden år 2000. Dermed har virksomheden gjort "Logiva" til sit varemærke og har dermed ret til at forsvare navnet som et beskyttet varemærke.

Hvorvidt Logiva går videre med sagen i fogedretten, har virksomheden endnu ikke taget stilling til. Logivas bestyrelsesformand Carsten Rhod Gregersen oplyser til CRN, at Logiva først har forsøgt at indlede en dialog med Logica. Det er der imidlertid ikke kommet en løsning ud af. 

Fremtiden for navnet Logica i Danmark er derfor endnu uvis. Det eneste, der er sikkert, er, at Logica ikke længere har EU-beskyttet ret i navnestriden.

Det har ikke været muligt at få en kommentar på afgørelsen fra Logica.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet