Nu kommer væksten til de små virksomheder

Tre ud af fire små og mellemstore virksomheder i Danmark forventer, at deres omsætning stiger i de kommende år, og SMV'ernes syn på vækst og økonomi er også positiv, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Hele 77 procent af de danske SMV'er forventer, at deres omsætning vil stige over de næste tre år. Det viser en måling af virksomhedernes syn på blandt andet vækst og økonomi, som Erhvervsstyrelsen står bag.

Tallene viser også, at knap hver tredje (32 pct.) af virksomhederne forventer, at dansk økonomi udvikler sig positivt eller endog meget positivt i det kommende år. I efteråret 2011 havde kun godt hver sjette (16 pct.) positive forventninger.

"Det er helt afgørende for at få gang i væksten i Danmark igen, at SMV'erne har genvundet tiltroen til egen omsætning og udviklingen i dansk økonomi. Tallene viser desuden, at virksomhederne forventer at ansætte flere medarbejdere i de kommende år, og dermed kan vi genvinde nogle af de job, der er blevet tabt i krisen," lyder det fra Anders Hoffmann, vicedirektør i Erhvervsstyrelsen, i en pressemeddelelse.

200 SMV'er i hver region

I målingen har 1.000 virksomhedsledere fordelt på minimum 200 virksomheder i hver af landets fem regioner taget stilling til forskellige fremtidsudsigter for deres egen virksomhed og for Danmark.

Tallene viser, at langt de fleste virksomheder forventer vækst i egen omsætning over de næste tre år. 18 procent forventer en stigning på mindre end fem procent, 25 procent forventer en årlig stigning på fem til 10 procent, 11 procent forventer en stigning på 10-15 procent. Næsten hver tiende (otte pct.) af de danske SMV'er forventer en stigning på mere end 30 procent.

Samlet set forventer virksomhederne, der har deltaget i undersøgelsen, at de vil øge antallet af ansatte i løbet af de næste tre år. Virksomhederne i undersøgelsen har typisk syv ansatte. De forventer typisk at have ni ansatte om tre år.

Virksomhederne har ikke kun positive forventninger til egen vækst. I løbet af det seneste halve år er andelen af virksomheder, der har positive forventninger til dansk økonomi, blevet fordoblet. Og andelen af virksomheder, der har negative forventninger til økonomien, er blevet mere end halveret. I efteråret havde hele 36 procent negative forventninger. I dag er tallet 17 procent.

Undersøgelsen er foretaget af Epinion for Erhvervsstyrelsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job